Сит-ин в морето

Реки, описания и статии

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Сит-ин в морето

Post by greenhorn »

Привет и честит празник (24 май), малко на патерици вече!

Трите дни прекарах в гребане из морето, главно поради невъзможността да сляза с колата до язовир Одринци, поради мега калищата, които направиха дъждовете.
Като цяло много доволен останах от поведението на каяка в морето. Сефтето направих на Болата, където има доста затворено заливче, където водата е спокойна и много бистра, след което си е морето с цялата му прелест, вълни и течения. Установих, че е много различно от гребане в язовир, динамиката на водата е много по-интензивна, има доста разнообразни вълнения. Много исках да се завра в едни пещери, но ме достраша - доста сложно се разбиваха вълни около тях, а и гледах да не приближавам саклите много много, не знам какво има отдолу.
Това беше в събота, неделя и днес бях на Балчик.
В неделя според мен направих истинското бойно кръщене на каяка в море. Имаше вълнение, пробих един прибой (доста лесно), но ме поокъпа порядъчно.
Плавах си пред централен плаж, до буните с рибарите, а в това време вълнението взе да се засилва, едни дъълги вълни бяха, и люшкаха доста. Доближих се до едни рибари с лодка, които напрегнато гледаха водата, че носи много водорасли - нещо не бяха доволни от това, не разбрах защо. Бяха решили да се прибират, и на тях им се видя силно вълнението.

Днес ми се видя доста силно вълнението, и реших да се скатая в пристанището на Балчик. Доста спокойно беше, и ми даде възможност да си правя скоростни отсечки насам натам без проблем. Има едно място, входа на пристанището, през който влизаха вълни, и аз се мъчех да ги яхна, щото ме изкарваха доста напред, и почти като сърфиране го усещах :)

Искам да ви питам как си определяте лимита на възможностите? Сит-ин-а предполагам е доста устойчив, динамично устойчив, и не се обръща как да е? Аз нарочно си го клатя силно, и пак е стабилен, а досега така както се пробвам аз да го клатя вълна не ме е разлюлявала. Но като видях днес вълните, а по буните доста ясно се виждаше амплитудата, се постреснах.
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Сит-ин в морето

Post by minimiro »

Ми кат се обърнеш 5-6 пъти научаваш къде са и горе долу границите :)
Инак есенно време като започнат да излизат вълните ходим да се бухаме зорлем в тях :)

Всеки сам си определя лимитите, понякога не ги знаеш къде са и докато не опиташ нещо не знаеш дали ти е под или над лимита...разбира се с съответните мерки за безопастност доколкото е възможно....
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Сит-ин в морето

Post by greenhorn »

То ... малко наивно питане от моя страна. Предполагам, че ако карам с някой по-опитен ще ми дойде куража повече.

Загледах се в подписа ти, че е подходящ за темата за лимитите ;)
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Сит-ин в морето

Post by anastas_peykov »

Като караш в компаията на повече хора е по-безопасно и интересно. И аз като съм сам ме е шубе. Като има някой с мен ми идва кураж защото знам че има кой да ми подаде ръка при нужда. В неделя ходих в балчик на рзходка със семеството и имаше вятър и ребни вълнички. Вчера с Деян от Варна пошляпахме към 25 киломера в морето ако знаех че си мераклия щях да ти се обадя.
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Сит-ин в морето

Post by MILS »

Господа учете ескимоско обръщане .Това отнема 2 или 3 дни но пък в последствие пести време и сили а дава увереност в по дълги морски преходи.
А за самостоятелни преходи по морето - сам човек става само за тоалетна.Живеем с информационне век и се ще може да синамерите съмишленици - за това е създаден този форум:)
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Сит-ин в морето

Post by graf_bezuhoff »

anastas_peykov wrote: Вчера с Деян от Варна пошляпахме към 25 киломера в морето ако знаех че си мераклия щях да ти се обадя.
Ех, нали за това е разделът с уговорките за каране...
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Сит-ин в морето

Post by anastas_peykov »

Туй с уговорките за каране поне за варненската група нещо не сработва в тоя форм. Много хора четат но не пишат. Във фейсбук направихме страница на която една от целите и е точно тази и като че ли има някаква полза но пак не е както ни се иска да бъде.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Сит-ин в морето

Post by manev »

anastas_peykov wrote:Туй с уговорките за каране поне за варненската група нещо не сработва в тоя форм. Много хора четат но не пишат. Във фейсбук направихме страница на която една от целите и е точно тази и като че ли има някаква полза но пак не е както ни се иска да бъде.
И сега ми кажи къде да ви търси човек ? Тука или в "Сурат Тефтера" ??? Този форум го създадохме едни 5-10 човека от които повечето дълго време са търсели с кого да карат. Сега има достатъчно регистрирани и за това е препоръчително при регистрацията да се опомене от кой град си за да може да те намират хората ...иначе всички си мислят че каякарите са от Софето ;)
Недейте да карате сами и проявете малко търпимост един към друг. Не виждам смисъла да правиш нещо ако няма с кой да го споделиш на момента...нататъка вие си знаете
..Сори че оспамих темата ама Миле е прав ... Карането на каяк почва от първото ескимоско. То ти позволява спокойно да предприемаш по смели преходи и незнам защо в България ескимотирането е сложено в статут на "майсторско постижение" ...
Събирайте се по често и си помагайте ...
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Сит-ин в морето

Post by greenhorn »

Сългасен съм за ескимотирането. Предполагам, че като стане рутина психологически си преодолял бариерите и няма да ти пука толкова. Сам не посмях да пробвам, а и прекалено късно излизах тези дни, за да ми остане време да се пробвам. Имам и проблем, че още не съм си набавил неопрен или някакъв сух костюм, и след каране се преобличам основно, а все още не е много топла водата. Скоро ще направя сефтето с "каране с другарче", като се присламча към варналии ;)

Апропо в Балчик е имало преди клуб по кану-каяк, имали са и лодки, но всичко се е закрило. Това се чудих скоро, как при все близост до морето не са развити насам подобни водни спортове, и тепърва навлизат. Говоря от Варна нагоре до Крапец.
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Сит-ин в морето

Post by anastas_peykov »

За Балчик незнам , но във Варна има спортен клуб с традиции в кану-каяка. Въпреки това , сериозен туристически каяк по нашето черноморие, такъв какъвто се практикува в северните държави не е развит. За да няма развитие значи има причини и според мен това са липса на традиции и условия.
Post Reply