Ъгъл между лопатките на греблото

Реки, описания и статии

Moderator: vandobrev

Post Reply
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Ъгъл между лопатките на греблото

Post by kayaso »

След поредната счупен дръжка на любимото ми глебло, си набавих нова и се захванах да я сменям в полеви /горски, крайморски/ условия. И понеже забърках цялото количество лепило, което имах, /а то беше на границата да ми стигне/, докато салепя едната лопатка, смолата за другата почти полимеризира. Едва успях да я намажа и набутам в дръжката, след което така залепна, че не можах да и наглася ъгъла. Имах намерение да си сглобя греблото с ъгъл около 30 градуса, както беше и предишното. Е, не можах, но за късмет, новото гребло стана с поти нулев ъгъл между лопатките. В началото малко се разочаровах, но вече нямах избор и приех нещата такива, каквито са.
Дойде момента за пробване. Оказа се, че почти не ми се налага да свиквам с промениеният / лисващият/ ъгъл. След няколко часа каране вече не ми правеше впечатление, а дори и скоро забелязах, че си вдихнах възможностите. Едва ли си внушавам, но с новото гребло започнах да правя неща, който преди не са ми се случвали

Питам се, защо греблата за бързи води все още имат ъгъл между лопатките? Дали има някакъв смисъл от това, или просто се правят така, защото така са свикнали хората. Не ли това остатък от туристическите глебла? Ами във водният слалом... защо и там карат с гребла с голям ъгъл?

Ще ми е интересно, какво мислите за това - за или против правото глебло.
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Ъгъл между лопатките на греблото

Post by anastas_peykov »

За да не забравиш как се гребе с туристически каяк :)
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Ъгъл между лопатките на греблото

Post by rimohit »

Чесно казано и аз съм си задавал този въпрос.Единствената полза от ъгила е при силен вятър (насрещен) според мен де :roll:
Ето този пич танцува с успоредни лопати http://www.youtube.com/watch?v=THmJPIAllCs&eurl
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Ъгъл между лопатките на греблото

Post by kayaso »

който кара, не забравя!
Аз не бих си сменил ъгъла на туристическото гребло. Знам какво е силен вятър. ;)
Върпса се отнася до греблата за бъзеите
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Ъгъл между лопатките на греблото

Post by rimohit »

kayaso wrote:който кара, не забравя!
Аз не бих си сменил ъгъла на туристическото гребло. Знам какво е силен вятър. ;)
Върпса се отнася до греблата за бъзеите
При това положение се извинявам , че дадох мнение :oops:
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Ъгъл между лопатките на греблото

Post by manev »

ей тишо, я по-полека... може ли на всяко второ мнение да си намираш причина да се караш с хората . Това е форум и се водят дискусии в него и всеки може да си дава мнение каквото му е насърце...

Яска, всъщност обяснението може да е много просто... ;)
замени ефекта на насрещния вятър с този на насрещната вълна и най-вероятно истината ще излезе ...Все ти се е случвало да те изпляска насрещната вълна през лопатите и да те увърти :mrgreen:
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Ъгъл между лопатките на греблото

Post by rimohit »

Не бе.. как ще се карам.Не съм разбрал за какво точно иде реч.Не съм се карал лодки като вашите в реки и си нямам идеа как е ..та за това.
Тука на морето или по големите язовири винаги има вятър... От тази гледна точка ъгъла наистина е незаменим . Но пък "танци " като на този пич (е не баш :) ) някакси много по интуиция стават нещата без ъгъл.
При вас е друго...често и двете лопати са под вода :D
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Ъгъл между лопатките на греблото

Post by kayaso »

към Тишо: темата би била полезна и информатван не само а нас - да си изясняваме какво знаем, ами за всеки ,който чете форума и/или не знае много за каяка. Така че - пиши! ;)
Към Манев: имаш право в известен смисъл. Когато те ошамари вълна, едната лопатка "спира" във водата, но другата я реже. Всъщност това беше причината за едно от счупванията на дръжката на моето гребло. При сърфиране в морето върху стръмна вълна, ми зарови носа, но в тази ситуация и греблото ми се оказа във водата пред мен. Тогава лопатките спряха а копита прекърши тръбата като солета. Ако имах по-голям ъгъл, вероятно това щеше да се размине. Вярно, че това е и въпрос на опит, но човек никога не може да е сигурен, в каква ситуация ще попадне.
Все пак, правото гребло много ми харесва и смятам да карам вече такова /с малката лодка/ :idea:
Post Reply