Здравейте от поредния новак + въпрос

Реки, описания и статии

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

Post Reply
User avatar
KOCE81
Posts: 6
Joined: 31 Jan 2018, 12:54

Здравейте от поредния новак + въпрос

Post by KOCE81 »

Здравейте
Казвам се Косьо и се запалих по туристическия каяк преди време
Живея в София но прекарвам 2,3 месеца и в Бургас всяка година

Поради липса на място за съхранение и транспорт, след няколко месеца проучване се сдобих с 2 каяка
Advanced Elements ( 1012 & 1009) втора ръка

Кратко видео от 2017 https://youtu.be/zB28QO_J0L0
От средата на юли до края на септември 2017 почти през ден гребах сам и с приятели и
възнамерявам тази година 2018 да започна възможно по-рано



Въпросът ми е кога възможно най-рано мога да започна отново да греба, при положение че нямам никаква зимна екипировка ?
Април дали ще е подходящо вече ? (Ходя на язовир Искър обикновено)
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Здравейте от поредния новак + въпрос

Post by greenhorn »

Привет и добре дошъл!

Мисля, че е субективно това кога да започнеш да гребеш - всеки има различен праг на търпимост към ниски температури.
Зимната екипировка може би ще и усетиш липсата ако/като се обърнеш в ледена вода.
Ако гребеш внимателно и си в добра кондиция може да се справиш и без зимна екипировка, демек - да не се обръщаш;).
Под такава аз разбирам предимно сух костюм.
Колегите с неопрени и якета си зъзнат зимата.

За мен е по-важно да си с правилните слоеве дрехи - 1 ниво термо бельо (предпочитам мерино), 1 ниво полар и вече каквото яке намериш, ако нямаш каякарско - ветро и водоустойчиво някакво. Мръзнал съм един път зимата, след като излязохме от реката, защото бях с памучна тениска под пуловер, в сух костюм. Забравих, че вълнените дрехи също добре им понася намокрянето - не спират да топлят.

Може да си слагаш на главата неопреново боне, или гумена шапка за плуване - това ще те предпази от евентуален шок при обръщане, студената вода "прерязва" главата.

Ръцете страдат доста от студа и пръските - аз греба с неопренови ръкавици, някои зимата предпочитат т.н. лапи, ако нямаш ръкавици - става и с някои евтини строителни гумирани изцяло.

В София се събират каякарите четвъртък вечер в Спорко, запознай се с хората, има и туристи, ще ти дадат по-точни съвети от моите.
Започват водните походи пролетно време, където се събират доста хора с туристически лодки, с които ще си изкараш добре!
За форма може да гребеш и в Панчарево, там откъм базата на Левски има дървени пристани, от които се влиза приятно в езерото, а и често има и други гребци, с които да се запознаеш.
User avatar
KOCE81
Posts: 6
Joined: 31 Jan 2018, 12:54

Re: Здравейте от поредния новак + въпрос

Post by KOCE81 »

Благодаря за съветите явно напролет чак ще открия сезона :)
User avatar
mitq
Posts: 211
Joined: 06 Dec 2007, 20:11
Location: Рударци
Contact:

Re: Здравейте от поредния новак + въпрос

Post by mitq »

Само да уточня, базата не на Левски. Това е градската база. Официално се казва Средец. И там битуват около 6-7 клуба по Кану- Каяк и още толкова по гребане. Иначе другото си е така
Човек може да влезе в ада яхнал собствения си език
Post Reply