Видима и Горна Росица

Moderator: vandobrev

User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Видима и Горна Росица

Post by greenhorn »

Варненската група се метнахме от петък на път, и събота заедно с част от троянската група се пуснахме от Скандалото на Видима.
Неделята я прекарахме по Горна Росица, която е страхоооотна рекица!
Малко снимки от мен тук - http://whitewater-bg.com/view/galleries/516" onclick="window.open(this.href);return false; , очаквам видео и Миро да си напише домащното и да изригне с пост;)
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Видима и Горна Росица

Post by minimiro »

Първо имаше малко мързел, щото да ми отлежи, после пък и леко хардуерни проблеми, което забави нещата с още около седмица, ама както и да е, накрая видеото от трипа 17-18.3.2012 Видима и Горна Росица е готово


Всяка прилика с действителни лица и събития е случайно и напълно неволна


П.С. Домашното малко по-късно ;)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Видима и Горна Росица

Post by manev »

най ми хареса във филма че "ескимоското" е станало основен приоритет в карането и се ползва по предназначение.
Успех и още много реки за цялата група :)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Видима и Горна Росица

Post by minimiro »

manev wrote:...основен приоритет....
ми като знаеш че другите те чекат наоколо с лопати у главата, а си изленал без лодка..... :rolling:
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Видима и Горна Росица

Post by greenhorn »

Грозно каране правя, недоволен :( Иначе браво за клипа :)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Видима и Горна Росица

Post by manev »

greenhorn wrote:Грозно каране правя, недоволен :( Иначе браво за клипа :)
не веднъж сме коментирали и другарчетата ми ще ти потвърдят че карането почва и става от ескимоското ... останалото е въпрос на опит и търпение ... ако не си сигурен в себе си и в ескимотирането никога няма да можеш да се отпуснеш и да пробваш нови трасета и препятствия ;)
Стига локуми ... вземете опишете Видима като отсечка че да я вкараме в "каталога"
начална точка, препятствия, приблизителна, класификация и тн.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Видима и Горна Росица

Post by minimiro »

Та набързо и да преразкажа за миналото каране, щот утре пак... и ше ми се омеша сичко :)

Да разказвам колко е яко на палатка под звездите край огъня, дори и като падне до -5-6С през ноща е безсмислено, всички го знаете......
В петък 17.3. вечерта по тъмно към 7-8ч. пристигнахме, забихме копието с конска опашка между селата Валевци и Лъгът и разпънахме палатката :)
За наша изненада увереноста ни че вече е топло щото идвахме от 15-17С, горе в планината се оказа че няма кой знае колко общо с действителността....
Снегът си стоеше, имаше си го навсякъде ....
Имаше малко разочарование, на фенер огледахме доколкото можем реката и нивото не беше достатъчно.... просто снега си седеше и въобще и не даваше намерение скоро да се влее в реката.....
Сутринта по светло вече беше ясно че Росица няма да се кара, поне не и днес :(
Но там в тоя район разполагаме с скрит коз - Видима и по-точно така нареченото долно трасе.
Лодки кучета, 5 човека личен състав на Тойотата и през с.Стоките и с.Априлци се докопахме до с.Скандалото с едноименния пад......
Както може би знаете Видима е една приятна туристическа рекица 1-ца, може би 2-ка в 2-3 момента.... Придърпахме с нас и Илиян (Троянския, пожарникаря) и адаша (Миро, сина му) за кратка туристическа разходка :)
Като цяло къс участък, до с.Велчево.... 3-4-5км максимум... от там, според старите кримки в групата, нататъка бързейте почти изцяло изчезват и остават едни безсмислени 10-тина километра копане до въпросния участък.... затова директно по колите и си ги спестихме.
Въпросния участък се намира буквално точно преди с.Дебнево.(http://g.co/maps/szvxa" onclick="window.open(this.href);return false;) вляво от пътя ако идвате от посока Априлци. От пътя изглежда като едни голеееееми широки равни поляни. Лятно време се ползвало редовно и масово като място за бивакуване от местните....
Участъка за каране е къс, 5-6-700 метра
Има удобен достъп до водата за влизането и излизането, през останалото време е трудно за осигуряване, като цяло отвесни стени с височина няколко метра и от двете страни. Доста начупено трасе с приятни падчета и търчане а вляво а вдясно в началото. Около средата започва истинското интересно, на клипа се вижда как цялата река основно минава в речно дясно, с хубав пад, добра разпененост, висока скорост на водата, още си търкаш очите и вече трябва да бягаш от камъка с който завършва този пад, 50-тина метра по надолу е и втория пад, който прави хубав вал, както и видяхте ни натъркаля почти всичките по веднъж за добре дошли :) Участъка завършва скоро след вала с удобен изход и път до равното отгоре. На добро ниво на водата, е атрактивно за каране. Ако трябва да слагам категоризация някаква, ако се водя по ония схеми сивичките за каякинга, може би 3 - 3+/4
Сам по себе си за веднъж не си струва да бие човек толкова път за 10-15мин., удобството е че покрай нещо друго Росица примерно си е готино допълнение с удобството че може да се пусне няколко пъти без нужда от транспорт и т.н.. Удобно е и за бивакуване....
От там, след една две обиколки с поправителни изпити ;) се засилихме обратно към базовия лагер като по пътя се врачуваше на сякви ручей, локви, ручейчета, уж запомнени петна от сняг и т.н. за нивото на Росица....
Интересното е че през деня през горещото нивото и почти не беше мръднало, а започна да се повишава след залез слънце, при това да се повишава осезаемо...
Направихме си лата, демек нишан и през 15 мин. търчахме да го гледаме, до полунощ реката вдигна около 15-20 сантиметра....
В неделя се изсипахме цялото катун горе в ловно стопанство лъгът....Стартирахме над мостчето..... влязохме в буйна планинска рекичка и буквално на всеки няколкостотин метра реката очевидно се увеличаваше.... то от всякъде тече братче :)
Адреналина горе си заслужава, яко е, цялата група беше максимално изкефена... за около час може би стигнахме до лагера, фас почивка и газ надолу
Под с. Валевци има хидроизмервателна станция с един тон съкращения нещо си към БАН :)
нейната лата беше около 55-см, хидростанцията е точно на един въжен мост и се вижда напълно от пътя.
Ако се качвате нагоре си е удобно да спрете и да видите има ли смисъл изобщо да се качвате по-нагоре....
Пада който бие под скалата, се вижда ясно и отдалеч, точно под едни бетонни подпори на пътя е.... разбира се разумно си го пренесохме....
по-надолу са двата големи пада, първия немаше кандидати :-D, виж за втория.....
В общи линии това беше, карахме до под с.Тумбалово, обаче ако не е проблем логистиката, в смисъл не се налага пеш да се връщате до някъде си да си взимате превоза може да се кара още доста надолу, поне от пътя има доста атрактивни моменти.
Докато събирахме лагера и редяхме багажи в неделя привечер, реката продължи да се повишава. На тръгване спряхме на латата да отчетем- показваше между 65 и 70см......

П.С. Ааа и умната с мечките там, да, има ги, в Априлци отдавна са вдигнали ръце.... а Априлци по права линия е на няма 30-40км ;)
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Видима и Горна Росица

Post by greenhorn »

Браво Миро, и сега след вчерашното и днешно каране давай и за Росица повече, и да не забравиш т.н. Бързей на Миро ;)
И за мечките, оо, нямаше такъв страх:)))))
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Видима и Горна Росица

Post by manev »

абе всеки си има по един бързей на негово име явно :) Аз си имам един на Златарица който ми е почти сигурна щета всеки път. Не е нищо кой знае какво но от три минавания имам две ескимоски и едно подпиране на кантар там :)

...както и да е ... клипчето е хубаво и предлагам да се качи във фонда с видеото ... носи достатъчно информация ;)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Видима и Горна Росица

Post by greenhorn »

От вчерашното каране има доста добри кадри, от повече местенца по Росица, като се съберат двата филма ще се получи хубаво:)

А за имената на бързеите - да, всеки си има верно, и на Стара река има един бързей на Даро кръстен, дето ми глътна греблото;)
Post Reply