Помощ за избор на каяк за снимане на птици

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

donmusta4es
Posts: 2
Joined: 19 Jul 2011, 11:07
Location: Sofia

Помощ за избор на каяк за снимане на птици

Post by donmusta4es »

Здравейте,

Аз съвсем наскоро се запалих по каяка с оглед на моето любимо занимание- снимането на птици.
Често ми се налага да ходя по разни блата, езера, край брега на морето, но честно казано ми се струва най-подходящо да го правя с малък каяк..
Ще бъде супер, ако ми препоръчате някакъв бюджетен модел, който обаче да е достатъчно устойчив. Местата, на които ходя , са предимно със спокойни води и каякът би бил най-подходящ с оглед на преминаването през разни тръстики и т.н.
Мисля скоро да направя един преход по река Марица до устието в Гърция, та искам да си взема един каяк.
Ще чакам коментарите ви преди да се ориентирам към купуване.. :D
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Помощ за избор на каяк

Post by anastas_peykov »

http://www.whitewater-bg.org/forum/view ... f=50&t=760" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Помощ за избор на каяк

Post by Pecata »

donmusta4es wrote:Здравейте,

Аз съвсем наскоро се запалих по каяка с оглед на моето любимо занимание- снимането на птици.
Често ми се налага да ходя по разни блата, езера, край брега на морето, но честно казано ми се струва най-подходящо да го правя с малък каяк..
Ще бъде супер, ако ми препоръчате някакъв бюджетен модел, който обаче да е достатъчно устойчив. Местата, на които ходя , са предимно със спокойни води и каякът би бил най-подходящ с оглед на преминаването през разни тръстики и т.н.
Мисля скоро да направя един преход по река Марица до устието в Гърция, та искам да си взема един каяк.
Ще чакам коментарите ви преди да се ориентирам към купуване.. :D
Наско с червено съм отбелязал какво иска човека.
Според мен на Миро лодката повече одговаря на изискванията. Само дето е червена и много ще се набива на птиците в очите, ама може да си я боядиса камуфлажна.
http://www.whitewater-bg.org/forum/view ... f=50&t=752" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Помощ за избор на каяк

Post by anastas_peykov »

Не го знам за каква фотография ще използва лодката но на Миро каяка и по принцип единичките не стават за някаква по сериозна фотография със сериозна и скъпа техника. Най добре е двойка и някой да те вози както е показано на снимката

Image

Освен че когато гледаш през визьора губиш равновесие, с мокри ръце не е добре да се пипа техниката, а и ако си сам докато извадиш фотоапарата и се приготвиш за снимка най вероятно е да изпуснеш момента или да не си вече на правилното място. Тази лодка за мен е най-добра за тези цели. И някой стабилен ситонтоп двойка става също.

ПП. Като гледам кво търси :
1 някакъв бюджетен модел - каяците са скъпи лодки или поне държат цена и за под 1000 лева и то двойка трудно се намира. Тази лодка може да мине за нискобюджетна лодка.
2 достатъчно устойчив - предполагам че под устойчивост има в пред вид стабилност та 78 см широка плоскодънка от туй по стабилно здраве му кажи, по стабилни са само рибарските ситонтопи дето са 90см широки
3 малък каяк - по добре маневрен голям каяк
Doni
Posts: 26
Joined: 04 Feb 2010, 18:43
Location: Sofia

Re: Помощ за избор на каяк

Post by Doni »

Специално за снимащи...аз не бих си качила апарата в лодка без шприцка. Причинявала съм му какво ли не, но опитът показва, че където и да си се вдига вълна, пръска, завалява, аи чистото малоумие води до мокрене... В моя ако се опре до някакви климатични драматизми просто си го слагам на дъното, затварям и е под ръка и се пази от вода. Винаги е рисково, дори да можеш да ескимотираш пак си е нерви "ами ако не успея"...все пак ако е за птици говорим за скъпа техника. Та мисълта ми беше....в открит никога не бих си го качила.
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Помощ за избор на каяк

Post by minimiro »

Зае*и ти да разчитам да ескимотирам и вода да не влене вътре :)
дет се вика сухо сухо под шприца ма чак пък толко сухо че капка да не влене...... ;)
То за тая работа хората са си измислили сухи торби....
User avatar
genius
Posts: 698
Joined: 09 Feb 2008, 13:07
Location: София
Contact:

Re: Помощ за избор на каяк

Post by genius »

Минимиро е прав, Дони не :)

ПП Дали пък не е офтопик това :rolling:
Поради граматически неуредици, мнението на потребителя не може да бъде показано.
User avatar
vandobrev
Posts: 889
Joined: 12 Dec 2007, 19:21
Location: София
Contact:

Re: Помощ за избор на каяк

Post by vandobrev »

когато снимам от лодка(туристическа) винаги държа апарата в суха торба.В осем литра суха торба ми се събира тялото със завит на него 70-200.Торбата съм я щракнал с карабинер за някое въженце на седалката и като реша да снимам вадя апарата,снимам и пак прибирам.Неудобно е но знам че ако стане нещо апарата ще е на сигурно място.Риск обаче винаги има и затова ако е скъпа техниката трябва много да се внимава :shock:
пирон-дюбел
Отбрана Ямболска Каратека(ОЯК)
http://www.vandobrev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Помощ за избор на каяк

Post by anastas_peykov »

Има едни кутии водонепроницаеми за фотоапарат, чачи май ги продава. Нямам такава но ми се струва че ще са по удобни от сухата торба. Тая суха торба ако ти се наложи 50 пъти да вадиш фотоапарат от нея ще ти очте да снимаш. Освен това съм забелязал че и се образува влага в нея. Най често с мокри ръце бъркаш вътре , остава влага, като я затвориш и се напече торбата вътре става манджа с грозде. Може и конденз да има. Много често ми се е налагало да я оставям отворена да се проветрява за да изсъхне. Като няма вълна пробвал съм да го нося на врата си фотоапарата но пак се пръска. Абе неудобна работа , най добре да си на двойка , единия да кара , ти да снимаш :)
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Помощ за избор на каяк

Post by Pecata »

Ха-Ха-Ха-Ха-Ха!
На Ванката ще му трябва водонепроницаем куфар! А в тези кутийки, може да си сложи батериите! :rolling:
Става въпрос за скъпа и обемиста професионална техника, а не за сапунерки. Ако трябва и 500 пъти ще я прибираш и ще я вадиш!
Post Reply