река Морава - Сърбия

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

Locked
kris
Posts: 62
Joined: 25 Jan 2011, 12:57
Location: sofia
Contact:

река Морава - Сърбия

Post by kris »

От дв години се каня да ида и да я видя тази река.Събрах малко инфо за нея, така че се нагласих да я пусна края на този месец.За съжаление съвпада с похода по Огоста, но на Огоста съм ходил 4 пъти.Ако някой е мераклия ще се радвам да се присъедини.Тръгваме на 24.03.
бързи, бавни лодки..........цаката му е гребане
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: река Морава - Сърбия

Post by manev »

Крисе ...от половин година "работим" по реките на запад от границата и тази също влиза в сметките. Я дайте да им налазим водоемите там масово че онзи Борис нищо не казва и не пуска като инфо :D
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
kris
Posts: 62
Joined: 25 Jan 2011, 12:57
Location: sofia
Contact:

Re: река Морава - Сърбия

Post by kris »

много добро предложение реката е близо и не коства много.Това което знам е че се прави там воден поход ако се не лъжа юни месец и тръгва от Ниш.Но това може би не ни касае особенно.
бързи, бавни лодки..........цаката му е гребане
kris
Posts: 62
Joined: 25 Jan 2011, 12:57
Location: sofia
Contact:

Re: река Морава - Сърбия

Post by kris »

Господин PRIJON Христов има повече инфо , ама той с мен не говори
бързи, бавни лодки..........цаката му е гребане
kris
Posts: 62
Joined: 25 Jan 2011, 12:57
Location: sofia
Contact:

Re: река Морава - Сърбия

Post by kris »

Местото в буса свърши, но реката може да побере повече :mrgreen:
бързи, бавни лодки..........цаката му е гребане
kris
Posts: 62
Joined: 25 Jan 2011, 12:57
Location: sofia
Contact:

Re: река Морава - Сърбия

Post by kris »

Е долазихме видехме па спустихме.Това е наистина хубава река , но за съжаление с много боклуци по бреговете.Аз си мислех че нашите реки са мръсни......Е не са. Имам чувството че там нямат сметоизвозване а всичко се хвърля в реката.Жалко Много хубава река има и технични участъци има и спокойни места ,бреговете са гостоприемни,а хората също.По случайност си направихме лагер в двора на шефа на Крушевацкия воден клуб.Ебаси гостоприемните хора.Посрещнаха ни с Сливовица и ни изпратиха с Бюрек.Имаме покана за участие в техни водни походи, а те са много.Въобще страхотно си изкарахме.Ето линк към снимките
https://picasaweb.google.com/1116648660 ... directlink" onclick="window.open(this.href);return false; ;)
бързи, бавни лодки..........цаката му е гребане
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: река Морава - Сърбия

Post by manev »

Евала Крисе ..най хубаво е като има нови проекти и съответно реализирани ;) Драсни два реда описание и 10- на подбрани снимки и да го слагаме като трасе. Сега очаквам Графа да "избухне" с някой проект...даже мога да му дам подсказка като за първи старт ...
Паролата е "Бели Дрим" ;) ..а може и Черни
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
kris
Posts: 62
Joined: 25 Jan 2011, 12:57
Location: sofia
Contact:

Re: река Морава - Сърбия

Post by kris »

Реката я пуснахме от с.Лалинац,на около 15км от Ниш, малко преди устието на Нишава.Удобните места за бивак са на левия бряг от моста на долу- има черен път.Първия ден реката е спокойна и тече с около 5-7 км/ч.Няма никакви препятствия, но според мен ще може да се кара до началото на Юни месец.Втория лагер го направихме на левия бряг малко преди моста на гр.Алексинац - 32 км От моста има черен път нагоре срещу течението.Алексинац е много приятен град и правилната кръчма е на 300 м след Автогарата.
Вторият ден, реката също е спокойна и бреговете са малко по-чисти.Има много песачливи и каменисти ниски брегове удобни за почивка.Прпятствия няма.Скороста е същата като на горе.Третия лагер го направихме на десния бряг на около 2 км след с.Малетина.- 35 км.Там се запознахме с Гурото на водния клуб Расина-Крушевац.Много гостоприемен човек.Покани ни да спим в двора му.Е по - готина поляна здраве му кажи Вечерта ни почерпи подобаващо със Сливовица негово производство :drinkingbuddies: , а сутринта жена му ни нагости с домашна баница и домашен акациев мед :snooty: Абе въобще Сърбите са май доста гостоприемни.Там получихме официално покана за бъдещи техни походи.(Според мен а по техните походи се обръща повече внимание на веселата част а не на високо спортно майсторство.- Печени прасета, агнета, песни и хора до зори и разбира се насъщната ракиица.Но човек от време на време има нужда и от това.Най-скорошния техен поход е на 16 04 2011 по река Расина.Похода е за Откриване на сезона.Карането ще е малко, но за сметка на това купона ще е дълъг.
Третия ден реката е малко по - бързичка и има няколко бързея и един бент.Бента се намира под първия мост след като се тръгне - на около 3-4 км.При това ниво на реката се минава плътно в ляво. При по ниско ниво е хубаво да се огледа защото има остатъци от предишен мост и може да има неприятно нахендряне :eek: След това реката прави много меандри и трябва бързо и технично да избягваш от плитчини и паднали дървета.Под моста на гр.Сталач също има остатъци от несъществуващ мост, но са по- малко.Минава се в дясно по основното течение.Малко след Сталач, Южна и Западна Морава се съединяват и става Велика морава (реката наистина си я бива - голема)Този ден излязохме на около 2 км преди моста на с.Варварин на десния бряг- 25 км..Точно преди голяма плитчина, която лятото вероятно е просто бряг.До там има хубав черен път.На нас времето ни свърши но надолу реката също си я бива и някой ден надявам се скоро ще продължа на долу.
бързи, бавни лодки..........цаката му е гребане
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: река Морава - Сърбия

Post by graf_bezuhoff »

Много хубаво пътешествие сте си спретнали! Благодарим за описанието и снимките. Следващия път, живот и здраве - заедно! ;)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: река Морава - Сърбия

Post by manev »

Има още една която е хубава и съм я виждал. името и е Сана (май) обаче не помня дали не беше в Босна :) ...абе въобще мога да ден два да се сетя за още един два гьола...
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Locked