Каяк - движение

Теми, които не са свързани с останалите.

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

stresss
Posts: 1
Joined: 13 Jan 2011, 13:27
Location: BGR

Каяк - движение

Post by stresss »

Докато греба каяка ми тегли леко в ляво. В гребането ли ми е проблема или някаде другаде? :roll:
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Каяк - движение

Post by minimiro »

може да е в гребането може да е в седянето.....

мини един баланс за секи случай :-P


:mrgreen:
User avatar
vandobrev
Posts: 889
Joined: 12 Dec 2007, 19:21
Location: София
Contact:

Re: Каяк - движение

Post by vandobrev »

Според мен е в гребането.Ако си десняк(обратното на левичар)сигурно дясната ти ръка е по-силна и загребваш инстиктивно с дясната ръка по силно.Аз също съм го забелязал при определени моменти.Предполагам става въпрос за туристически каяк,защото аз като зададох такъв въпрос на Ники Христов относно каяка за бърза вода отговора му беше лаконичен-"каяците за бърза вода не са направени да вървят направо".Все пак провери дали руля не се е изместил и при еднакво натиснати педали не седи малко накриво.
пирон-дюбел
Отбрана Ямболска Каратека(ОЯК)
http://www.vandobrev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Каяк - движение

Post by manev »

stresss wrote:Докато греба каяка ми тегли леко в ляво. В гребането ли ми е проблема или някаде другаде? :roll:
Нормално е да ти тегли на някъде ако прохождаш в гребните спортове. Използвай момента ако имаш възможност да гребеш в някой язовир да развъртиш няколко километра направо и постепенно ще изравниш загребванията.
Още по-лесен трик или поне препоръчано от мене е един метод който навремето ми помогна. Когато седнеш в лодката сърседочи погледа си и вниманието към някой стационарен обект към който искаш да достигнеш. Докато гребеш гледай в него и не обръщай внимание дали ти сочи носа на лодката "правилната посока". Определено след малко ще усетиш резултата.
Каяците винаги се движат с идея да тръгнат на някъде в посока която не желаем :) Това от части го компенсира рула (ако има такъв) Аз нямам навик да го ползвам и само ми пречи. Но той е незаменим при вятър или вълни...
Особено при по начинаещите в стремежа си да "центрират" носа на каяка в правилната посока се получава едно трескаво завиване и жалки опити да оправят курса на каяка. Обикновенно се получава защото не се съобразяват (и незнаят) че дългите лодки са доста инертни при завиване.
Пробвай да следиш "неподвижния" обект на брега и ако не са оправят нещата ..па питай :D
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Каяк - движение

Post by minimiro »

като казах седянето бях сериозен btw
на брачеда в круизъра ако не съм седнал централно ми съм се поизсухлил на една страна си маа в обратната посока и нема компенсиране с гребането.....

Инак сър Манев е прав... управлението на туристическия каяк е малко като дрифтирането ;) мислиш предварително и захождаш с вратите напред ;) особенно в течаща вода с препятствия :)
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Каяк - движение

Post by anastas_peykov »

Абре вий изписахте един тон мастило в тая тема преди човека да е казал каква лодка има :)
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Каяк - движение

Post by MILS »

Каква е лодка , почти няма значение.
Ако курса бяга проблем има.
От голямо значение е и вятъра макар и не много силен винаги се опитва да те заваърти така че да ти се пада насрещен . От друга страна настрещня вятър ти стабилизира курса .
Рула наистина много помага особенно при вятър но и с него не бива да се праваят множество резки промени ами да се зададе корекция и от тамна татака греблото му е майката.
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Каяк - движение

Post by anastas_peykov »

Вярно е че лоши лодки няма , а има слаби каякари но всяко правило си има и изключения. Тая лодка дето е на аватара ми скоро с нея имахме същите дерзания. Като я карам сам нямам никави проблеми с нея, обаче като се качим с братчеда заедно да гребем завива на където си иска и не държи курс. Има една малка подробност че двамата заедно тежим почти четвърт тон. Пробвахме какви ли не гребни техники , някой сн нулев , други с клонящи към нула ефект и при всички случай задностояшия който управлява лодката излизаше от нея направо разглобен. Тъй като задницата на лодката няма никакво закиляване се чудихме дали да поставим рул или да направим от стъкломат някакво подвижни или неподвижно закиляване отзад. Накрая решихме да сложим рул с идеята да играй ролята и на кил и когато не е нужен да се вдига. Свалихме от един прийон екскуржън шаблони от рула му , взехме от мангалите малко алпака и алумин и направихме туй:

Image

Image

Image

Image

Image

Днес изпробвахме за сефте руля в реални условия и резултата е че бананката с него има съвсем друго поведение. Поиграхме си с братчеда доста но очакваните резултати се потвърдиха и лодката държи курса с двама ни без никакъв проблем. Няма ги вече тези ненужни уморителни пинизи с греблото , лодката може да развие максималната си скорос, гребането вече е удоволствие а не мъчение. Руля играе ролята и на кил защото държи курса дори само ако е пуснато перото и е фиксирано неподвижно в права посока. Ето руля в действие, свежи снимки от днес:

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Каяк - движение

Post by minimiro »

А'ва вии само 10 санта вълнички и сте подводничари ва :mrgreen:

И резервно гребло немате мегдан да качите, ше има system overloaded :lol:
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Каяк - движение

Post by anastas_peykov »

На младини съм служил на подводница :)
Locked