Въпрос за каяк Prijon Seayak

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

Post Reply
volf48
Posts: 1
Joined: 01 Oct 2010, 10:52
Location: Пловдив

Въпрос за каяк Prijon Seayak

Post by volf48 »

Привет! Решил съм да си купя каяк Prijon Seayak с ,който да гребя по Тунджа, Янтра и някой от по големите ни язовири в южна България. Естествено и Черно море. Някой би ли дал компетентно мнение за лодката понеже съм още съвсем прохождащ в това хоби?
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Въпрос за каяк Prijon Seayak

Post by graf_bezuhoff »

Добре дошъл във форума.
Сийякът е един добър туристически каяк на тази фирма. Основното му предназначение е морски турове, както подсказва името. Това означава, че не е най-бързият каяк, нито е най-обемистият по отношение на багажа. За сметка на това е по-маневрен, нещо важно при вълни, и по-техничен (е, и с по-малка първична стабилност).
Това не пречи Сийякът да се използва универсално в наши води - море, язовири, реки до клас II.
Каякът е достатъчно дълъг и тесен, за да има бърз ход и праволинейност, достатъчно място за багаж за 1-2 дни, достатъчо маневрен за малко по-бързи реки - с по-някой и друг кротък бързей. Във всеки от показателите има лодки, които са по-добри, но взети заедно (показателите) правят един балансиран (образно казано) каяк. Абе класиката по нашите ширини.
При всички случаи - добре е да пробваш лодката, преди да се бръкнеш дълбоко за нея - като 1-2 часа не са достатъчни. Ако имаш приятел или познат, който да ти я услужи, или ако вземеш под наем за някой тур от един-два дни, най-добре ще прецениш. Защото на нашия пазар има все по-голямо разнообразие от лодки, които нито са по-лоши, нито са по-малко универсални. А може да се окаже, че не търсиш универсалната лодка, а някоя по-така.
Това са моите наблюдения отстрани. Нека собствениците на сийяци споделят своите преки впечатления.
User avatar
Lina
Posts: 71
Joined: 18 Jun 2009, 10:53
Location: София

Re: Въпрос за каяк Prijon Seayak

Post by Lina »

Привет и добре дошъл,

много хубав избор е корабчето.
При този модел обаче е важен и калибъра на собственика - на мен ми е много удобно и си събирам всичкото багаж вътре, но съм 45 кг....
Послушай Графа и прекарай известно време с тази лодка (пък и с други), за да си сигурен, че това искаш.
User avatar
Demo
Posts: 263
Joined: 05 Dec 2007, 18:33
Location: Sofia, Bulgaria
Contact:

Re: Въпрос за каяк Prijon Seayak

Post by Demo »

Здравей! Аз, като един горд собственик на такава лодка ще споделя личното си мнение и дано да съм ти полезен :)

За това, за което написа по-горе, че искаш да вземеш тази лодка, определено си уцелил. Само ще направя още някои уточнения... багажа, който събира не е никак малко. Също толкова, колкото и Prijon Touryak, само че с по големи отвори на багажните и се пълни по-лесно ;) За съжаление, тя не е по-маневрена. Напротив. Дължината й, съчетана с това, че е по тясна и килована я прави по-бърза, но в никакъв случай по-маневрена. В реки където има течение и завои, ще трябва да смяташ с едно движение напред, за да завиваш, както и радиусът на завиване ще е по-голям. Но за твое успокоение, мога да кажа, че това не е проблем, особенно като свикнеш с маневрите. Това, което има най-голямо значение е, колко килограма си и с какъв ръст. Това ще е определящото, защото Seayak-a, е за по-слаби хора... или такива, които могат да се съберат и да им е удобно. Във всяка лодка най-напред търси комфорта. Ако не ти е удобно на дупето, пеизажа няма значение ;)

Имаме и от двата вида лодки, ако искаш обади се и опитай. Седни и погреби. Пари за това не ти трябват. Пази си ги за лодка :)))
Душата търси романтика, задникът - приключение...
Post Reply