Охрид и Преспа

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Охрид и Преспа

Post by graf_bezuhoff »

Ама ти голяма екскурзия си заформил. Ние, клетниците, които си обявяваме отпуска по график на 1 януари, нямаме никакъв шанс да се отскубнем...
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Охрид и Преспа

Post by graf_bezuhoff »

И? Разказвай....;)
User avatar
sto100jan
Posts: 337
Joined: 10 Dec 2007, 15:59

Re: Охрид и Преспа

Post by sto100jan »

Такаааа , 'начи разказвам и показвам . ...
Първо - който не дойде - изпусна много . Това е един от най-хубавите гребно-туристически маршрути , които може да се направят за 2-3 дни .
Второ - Охридското езеро е уникално с чистата си и прозрачна вода , става за къпане , пиене , риболов и , разбира се - гребане . Вижда се до десетина метра надолу , и през повечето време все едно летиш ниско над затревени поляни .
Трето - комбинацията воден и културен туризъм е уникална - слизаш с мокър гъз от каяка и започваш да разглеждаш старини отпреди хиляди години , палиш свещи в пещерни църкви и параклиси , и въобще ....... а бе , супер е :!:
И на мен само ми липсваше компания за да ми е всичко пълно и равно . Скучно е да няма с кой да споделиш тия великолепни гледки и усещания .
Бяхме отседнали на къмпинг ,,Градиште" по средата на пътя Охрид - Св.Наум . Първия ден гребах до Охрид , и след това до Струга - между 20 и 30 километра , и бях репатриран с кола . Втория ден от Градиште до Св.Наум , където са Оридските извори , и обратно - около 30 километра , това е , може би най-красивата част на езерото , с много красиви скални брегове , стари църкви и параклиси , и много леденостудени извори . Перфектно е за къпане - водата е ,както казах бистра , чиста и питейна , без никакви водорасли , планктони и прочие ....
А самия Охрид е отделна атракция - уютен и старинен град , който комерсиализацията още не е съвсем разсипала .
Ето и снимките от мероприятието http://sto100jan.snimka.bg/travel/ohrid ... 1.19704208" onclick="window.open(this.href);return false;

Който иска да ходи натам няма да сбърка . Не е много далече , от Бл-д до Охрид е около 350 км , не е скъпо - по магазините и заведенията цените са като тук , даже някои неща са по-евтини (вкл.горивата- нафтата е с 30-40ст.по-евтина) , спането на семейство в къмпинг е около 20 лева . Следващия път бих отишъл на къмпинг Любанище , в най-южната част на езерото - плажа там си е направо морски , със ситен пясък , и плитък доста навътре , а самия къмпинг е много зелен , с много дървета и трева , а и не е много пълен , за разлика от Градище , който им се явява любимо място на интелектуалците .
Повече - при среща около огъня , или докато гребем , да не ни е скучно :D
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Охрид и Преспа

Post by rimohit »

Наистина невероятна красота!
Благодаря за снимките
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Охрид и Преспа

Post by graf_bezuhoff »

Кажи, друже, как е хавата с теченията в Охридското езеро. До самата Струга ли стигна и дърпа ли много при оттичането на язовира?
А Преспа лъзна ли я? Имаш ли представа дали позволяват да гребеш до островчето със змиите, че то е досами трите граници?
User avatar
sto100jan
Posts: 337
Joined: 10 Dec 2007, 15:59

Re: Охрид и Преспа

Post by sto100jan »

При оттичането съм бил преди 15 години като турист по крайбрежната улица , и да си кажа , и аз се притеснявах да не ме дръпне . Пак тогава правеха мини бент точно там и водата падаше от около 2 метра , и след това бързо тече една река като Струма , да речем . Май се казва Црни Дрим . Но аз сега не стигнах дотам защото исках да спра на лесно място за да ме прибере жена ми с колата , и спрях в началото на Струга на един плаж .Така че не мога да дам никаква информация за мястото . Предполагам , че ако влезе човек на педесетина метра навътре няма да го дръпне , ама само предполагам . Тука има специалисти по водопадите , нека те да кажат . Иначе по езерото като по всеки голям воден басейн има някакви течения , особено покрай брега - като се качи човек по-нависоко се виждат , но иначе в каяка не се усещат . Изневиделица се явяват вълни язовирен тип , не много високи , остри , и много начесто , и собено като са ти задностранично е много неприятно . Особено в южната част , където брега е от отвесни скали , някои и по 30-40м високи . Аз се правих на морски каякар и гребях навътре да не би случайно да ме прати в прибоя , но на връщане установих , че тъй като езерото е много старо - на 1,5 млн години , и с времето дори и при най-отвесните скали се е образувало нещо като полегат склон точно където свършват във водата . Водата е рушила камъните , и почти навсякъде има плажчета под скалите . Разбира се има и големи колкото къща камънаци , които са паднали отгоре , и стоят току под повърхността на няколко места , и не би било приятно на скорост да се нахендриш на тях , ама по принцип нема страшно . На Преспа не можах да отида по организационни причини , щото все пак бях с жената и детето , и се съобразявах с тях . За тоя остров питах местните , те казаха ,че не било проблем да се отиде с рибарска лодка , даже почти всички бяха ходили , щото това си е туристическа атракция и срещу скромно заплащане рибарите возят туристи . Но като имам предвид каква полицейска държава е братска Македония , и че острова е на самата водна граница с Албания , нищо чудно да доприпкат с катер граничните полицаи и после да видиш чудо . Та не съветвам никого да ходи с каяк до тоя остров . Освен това островът е единствения естествен остров в Македония :mrgreen: , другия е в язовир Калиманци - на него вече сме били , даже сме яли и спали там :mrgreen: .
Иначе , пак препоръчвам , прекрасно е да се изкара през лятото една седмица или повече на Охрид и Преспа . По ресторантите не е скъпо , кухнята е добра , а порциите не са като у нас , а двойни . Бирата им е хубава , ракията е от грозде , а Струмишката мастика - ах ...... 8-)
Та , такива ми ти работи , уважаеми съотечественици ...
Locked