Защита на фотоапарат

Статии, полезни съвети и обяви

Moderator: vandobrev

User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Защита на фотоапарат

Post by graf_bezuhoff »

Да, знам. Мястото на фотоапарата е на сигурно място във водонепроницаемата торба/ бидон/ кутия. Обаче, като ти потрябва, трябва да отвориш съответния контейнер. И ако си с мокри ръце, вали или има вълни, или пък Начев мощно гребе и вятърът хвърля пръските в теб?
Реших да си взема ето туй:
http://www.aquapac.net/usstore/large-ca ... 098-0.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Има го и в Европата:
http://www.hgsport.cz/index.php?t=catal ... digital-72" onclick="window.open(this.href);return false;

В общи линии върши работа. Със сигурност вътре фотоапаратът е на сухо и няма да попадне пясък или прах в него. Малко пипкаво се борави с копчетата, докато е вътре. Още по-пипкаво е да наместиш апарата така, че прозорецът за снимане да се изпъне добре върху обектива. Снимките... Е сами си направете изводите:
img_0508.jpg
Тази снимка е направена на улицата "на голо".
img_0695.jpg
А тази е през контейнера. При това съм подбрал най-добрата, другите са по-зле.
Където има капка или пластмасата не е съвсем опъната - е замъглено и се изкривяват цветовете.

За снимки за спомен е перфектно. Но пък с днешните многомегапикселови чудеса на техниката сме се разглезили...
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Защита на фотоапарат

Post by anastas_peykov »

Туй е 50$. Ако е 5-10$ ок, прежалват се. Като има вълни няма да снимаш , като са ти мокри ръцете ще ги забършеш с кърпа. Аз не мисля че с туй найлонче ще напрайш кой знай каква снимка в кофти време. Иначе има водоустойчиви сапунерки нови за по 400 кинта.
User avatar
genius
Posts: 698
Joined: 09 Feb 2008, 13:07
Location: София
Contact:

Re: Защита на фотоапарат

Post by genius »

Извинявай, но понеже и аз имам право на лично мнение... почваш да ме дразниш.
- За $5-$10 можеш да намериш само боклуци, като говорим за сухи торби.
- Aquapac правят едни от най-прилично изглеждащите
- Водоустойчивите фотоапарати за 400 лева не струват повече от сухите торби за $5-$10.
- Поне за сухото пешкирче в лодката си прав. Всички си носим
Поради граматически неуредици, мнението на потребителя не може да бъде показано.
User avatar
genius
Posts: 698
Joined: 09 Feb 2008, 13:07
Location: София
Contact:

Re: Защита на фотоапарат

Post by genius »

А иначе, Графе, не е чак толкова зле снимката. Така или иначе е компромис някакъв и поне имаш снимка. Аз изпадам често в някакви колебания, но свестен вариянт така и не съм измислил.
Големи надежди хранех че на Canon водния фотоапарат ще е малко по-приличен, но не би.
Кутия също не е много удачен вариант, защото са много скъпи. Даже по едно време заглеждах на Стемо сайта, бяха им изостанали водни кутии за стари модели на Канон, но пък беше малко като на копче да зашиеш балтон. Макар че и кутиите бяха евтини, а и въпросните модели вече можеха да се намерят евтино.
Но доколкото разбрах, това е торбата с мекия прозорец. Може пък тези с твърдия да са по-добре.
Поради граматически неуредици, мнението на потребителя не може да бъде показано.
стоян
Posts: 41
Joined: 29 Jan 2009, 15:45
Location: Варна

Re: Защита на фотоапарат

Post by стоян »

Най-сигурното като става дума за опазване на техника което съм виждал беше самоделка. Представляваше цилиндър от полиестерна смола затворен от едната страна, а от другата с крилчати гайки беше захванат дебел плексиглас. Момчето което го беше сътворило се гмуркаше с него и от там съм виждал невероятни снимки. Управлението естествено беше с дистанционно. Ако не се лъжа беше взел идеята от място където (по негови думи) подобни неща са стрували много. Такова нещо може да се сложи на каяк даже и с тринога, но ще е неудобно и човек трябва много да се е вманиачил за да го прави. Иначе ние караме кой с каквото има- на Прийон, Аквапак за телефон, цигари.... а апаратите са в сухи торби с малък обем.
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Защита на фотоапарат

Post by anastas_peykov »

genius wrote:Извинявай, но понеже и аз имам право на лично мнение... почваш да ме дразниш.
Г-н genius , извинявайте че ви наричам така но това е защото не ви знам името, та като Администратор на този форум би трябвало да имате по здрави нерви и да не се дразните толкова лесно. Не е вярно че водоустойчивите сапунерки за по 400 лева правят лоши снимки. Несериозно е да сравняваме специализирана фотографска техника макар и любителска с каквито и пликчета да са. Освен че си правят прилични снимки са и от по висок клас от обикновенните сапунерки , а и ако се поровиш из нета може да намериш нещо хубаво и за под 400 лева. Има ревюта в нета колкото си щеш , а за тези които се интересуват може да погледнат и в темата за водоустойчиви сапунерки в рибарския подфорум http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=31608 Там колеги с подобна техника са споделили мнения.

А сега по темата. Графе тая снимка която си постнал дето е снимана през това найлонче като я зумнеш ще видиш че за нищо не става. Ако ще правиш такива снимки хич не давай 50$ за подобно нещо. Ако ще взимаш все пак подобно найлоново пликче гледай да е сас стакларийка отпред а не както е това дето си го дал на линка с някава криминална мека материя. Ако пък не ти се дават пари и решиш да си направиш вземи една торбичка за документи от хубав здрав найлон вземи един евтин УВ филър примерно 72мм от фотогравските магазини ,лепни го на нея и ще имаш хубаво пликче за фотоапарата. Ако остават капки по филтъра има доста начини за изтичането им. И пак внимавай с тез пликчета че аз миналата година с едно такова марково си удавих скъп телефон. В суматохата не обърнах внимание че се е скъсало. И накрая пак припомням за сухото пешкирче че не е лоша алтернатива. Аз поне така правя :)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Защита на фотоапарат

Post by manev »

90% от снимките които качвам тук са от непромокаемия ми и ударо устойчив апарат на Олимпус. Ако го хванеш в "настроение" не вади лоши кадри но пък ги прави навсякъде ;) Вече 3-та година е във водата и прилича на войнишко канче...ще ви го снимам някой ден. Доколкото съм чувал повечете изделия на Олимпус са с някаква водна защита ..стига да не ги давите като моя ....
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
vandobrev
Posts: 889
Joined: 12 Dec 2007, 19:21
Location: София
Contact:

Re: Защита на фотоапарат

Post by vandobrev »

Аз тука няма да се намесвам защото ако трябва да си вкарам техниката в боксове трябва да се движа с рафт или след мен да кара каргобоут.Относно качеството според мен няма значение дали сапунерката е Оли,Никон,Канон или някаква друга марка-това е сапунерка и качеството на всички е горе долу еднакво.Мегапикселите също са без значение защото при такава малка матрица около 60 процента от сигнала се интерполира и същия ефект можеш да постигнеш и с телефон с камера от среден клас.Важното според мен в случая е че можеш(ако ти стиска например) да изкараш кадър от такава гледна точка и ракурс че да е без значение че кадъра примерно е преекспониран от прекалено бялата вода или небето е прегоряло.Ако си хванал точния момент тя снимката сама ще говори за ситуацията и ще ти дреме за детайла или композиционния похват който си използвал.За пример мога да дам кадри от хелмет камери (примерно от Арда на Манчо) където смяната само на гледната точка и разликата в динамиката са достатъчни да не се обръща внимание на друго. :!:
пирон-дюбел
Отбрана Ямболска Каратека(ОЯК)
http://www.vandobrev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Защита на фотоапарат

Post by Pecata »

След тежката дума на професионалиста, мога само да кажа че ученото си е учено! :D
Графе остави ги да си приказват к'вот си щат. На мен снимката ми харесва.
Ами я кажи какво ти представлява апарата, защото на моя обектива излиза навън около 4см, а и самия апарат не е малък?

Ей го на. (На снимката е с прибран обектив)
PICT5993.JPG
Това калъфче което си взел става ли за такива или е само за плоски апарати?
Видях на чешкия сайт който си пуснал и калъф като за моя, но ми се струва малко голям, а мястото за обектива много дълго.
И след като ти е било в ръцете да, попитам до каква степен може да му се довери човек?
User avatar
genius
Posts: 698
Joined: 09 Feb 2008, 13:07
Location: София
Contact:

Re: Защита на фотоапарат

Post by genius »

ОТ @anastas_peykov: Като техническо лице, мога да съм крив колкото си искам :P

@manev: Факт е, че понеже навсякъде е с теб има много снимки с него. Ама много е бавен, особено аз имам големи затруднения да нацеля колко _минути_ преди случката да му натисна копчето :D Затова и на повечето кадри те няма, например на Искрецка :))) Другото е, че водоустойчивите апарати са много по-зле в техническо отношение спрямо нормалните си събратя на еквивалентна цена. А и няма нещо което да се доближава поне до средния клас сапунерка и да е водоустойчиво.

@vandobrev: тоя каргобоат-а за его-то ли е ? Щот иначе едно тяло и 3 обектива се сбират и в раница :)))))

@pecata: Като вляза в магазин за екипировка, и ако съвсем нищо не си харесам, си зимам поне една суха торба и затова съм ги наредил 5-6 вече. Aquapac-а ми _изглежда_ най-солиден. Хубаво затваряне, здрава пластмаса. Но като стане въпрос за ключовете за колата и документи, aquapac-а го слагам в Prijon-ската торба.
Поради граматически неуредици, мнението на потребителя не може да бъде показано.
Post Reply