сноу кайт келеш пространство

Теми, които не са свързани с останалите.

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: сноу кайт келеш пространство

Post by kayaso »

този уикенд сме на Витоша - платото . Ще режем снега с помощта на вятъра! ;)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: сноу кайт келеш пространство

Post by manev »

готов си :D
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: сноу кайт келеш пространство

Post by manev »

днеска се разпукахме горе . по ползотворен ден не съм имал
доказа се че долното плато определено не става за кайт, за сметка на горното, където вятъра е чист и не ти се случват разни странни неща с крилото ;)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: сноу кайт келеш пространство

Post by kayaso »

лелееее... дай подробности? катерихте ли по хълмчето, между камъняка? :D
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: сноу кайт келеш пространство

Post by manev »

абе аз след последния опит да се пречукам, не се завирам по никви камъни вече. Просто взимайки предвид ниското ми тегло гледам да няма предмети около мене. Хване ли ме някво поривче и ме отнася без контролно :D съдба ...


Вчерашния ден беше добър. Чист вятър, чисто време без никви облаци мъгли и тн. Още като излязохме от гората на долното плато ни посрещна леееко ураганен вятър и малко поривист. Първото нещо което си помислих е че .....си забравих седалката долу в колата :D Айде мамин убавец бегай надолу и се качи пак. На долното плато мернах ме редовно присъстващата група, която вече я възприемам като част от пейзажа. Въпросните практикуват този спорт с морски крила и като гледам си се забавляват чудесно. След кратко съвещание решихме че и долу става но е много поривисто и може би горе ще е много по чисто и спокойно. Долното плато не е лошо но има адски много завихряния, ротори и тн. Просто вятъра не е много чист и винаги нещо не му е наред. Така че решихме този път да не се лигавим а да инвестираме сили и време и да се качим горе. Най-лесно ще е да слезем ако нестава. В крайна сметка горе намерихме един мнооого чист вятър без пориви и тн. Може би беше и малко по слаб, но за това не можех да преценя. Другаря Ботьо веднага извади едни 9,5 квадрата с мисята да не каца днес на земята и да се занимава само със скокове. На петия скок обори скептицизма ми по тоя въпрос. Горното плато е с много добри възможности за този спорт. Една от грешките които правим е мястото от което стартираме. Точно там заради хълмчето вятъра определено се завихря и засилва а и самият сняг е панабит и пазамръзнал от вятъра, което ти гарантира свличане и навъзможност за качествено закантване. завлече ли те надолу към пътеката там вятъра още повече се усилва заради ръба на платото и те закарва във колците на маркировката за черни връх. За това и предприех да се кача нагоре в посока конярника и да пробвам от там. Твърде позитивен резултат. Повечето хора са запознати че "катереното" срещу вятъра със сноуборд е доста тегава работа спрямо ските. Е този път с помоща на един 7 кв. Биймар и неговия Дипаур които работеше доста добре, пробелмите с качването определено не бяха факт. След няколко тигела по равнината хващаш къде вятъра променя силата си и за това ти помага дипауъра да регулираш теглителната сила. Снега също е перфектен и борда си закантва добре без да те свлича и губиш "височина". Най-хубавото от цялата работа е че все още имаме време да караме и да експериментираме. Както и постепено да изградим профили на терените за каране защото на наще синоптици и средствата за отразяване на обстановката в планината ако разчиташ, по добре не се захващай с нищо или иди на врачка ;)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: сноу кайт келеш пространство

Post by kayaso »

manev wrote: Така че решихме този път да не се лигавим а да инвестираме сили и време и да се качим горе. Най-лесно ще е да слезем ако нестава.
и аз винаги предпочитам да се качвам над прага. По правило там вятъра е по-стабилен . но и долу съм случвал добър вятър. Още не мога да му хвана правилата. Случвало ми се е да карам под прага, точно където се пазделят зелената писта в посока Алеко и ски пъте за Голи връх, и тогава беше велико каране.Много добър вятър, стабилен и силен.
Истина е, че когато духа от югозапад е най-добре. При тази посока, ако вятръра не е достатъчно силен, тогава под прага се усилва. И тогава, макар и на малко по-поривист, поне караш.
Ако духа от север, североизток, тогава навсякъде се завихря - и под прага и над него. А тогава често се обазува и мъгла.
Ако от изток, умряла работа. До сега не съм случвал на източен с достатъчна сила. А и освен това горното плато остава в завет от масива под горна лифтова на Романски /Купена ли се казва?/ при този вятър.

Още един вятър, който е много кофти - фьон. Той се случва при преминаване на средиземноморски цилкон над България. Този вятър пак е южен и в града се проявява като топъл и много поривист. Това е оня вятър, който топи снега и чупи тополи, керемиди и т.н. Когато има подобна прогноза, на Витоша се обазува едно облаче - наричат го лещовииден облак. В този облак, вятъра е много силен и поривист. /Манев, спомни си, когато карахме с crossfire с бар за първи път беше така/ Той започва да се развива и след известно време покрива цялото било на планината. Скоро след началото на фьона в града започва да вали дъжд или сняг.

А иначе си прав, че като се качваме горе, е добре да е по-навътре. Дори и от гл.т на сигурност.

Оказва се, че най добрата обстановка за каране е антициклон - ясно и студено време, при което най-често долу има мъгла. В такива условия не винаги става, защото понякога е въздуха не помръдва, но ако се случим да сме точно преди разрушаване на антициклона, тогава става великолепно! Тогава небето се накъдря с онези перести облачета, които се вият и вият : идвайте! духаааа! Идеално е!!! :D
User avatar
ME4KATAX
Posts: 7
Joined: 18 Dec 2007, 09:19
Contact:

Re: сноу кайт келеш пространство

Post by ME4KATAX »

Има и още един зъл вятър----сливенската бора.:) Спецификата при нея е, че идва от три прохода..и се изреждат талазите като все едно си пред дулото на тромпет.:)
no kite no fly
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: сноу кайт келеш пространство

Post by kayaso »

тоя е страшен...не ми се мислиза него!
User avatar
Demo
Posts: 263
Joined: 05 Dec 2007, 18:33
Location: Sofia, Bulgaria
Contact:

Re: сноу кайт келеш пространство

Post by Demo »

А, за това какво ще кажете :)
Image
Душата търси романтика, задникът - приключение...
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: сноу кайт келеш пространство

Post by manev »

да зайко истина е ;)
http://www.capital.bg/show.php?storyid=451854
бях чел преди време за проекта и най-хубавото е че е реализиран.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Locked