Насоки за избор

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Насоки за избор

Post by greenhorn »

Привет на всички!

От доста време съм се запалил по идеята да си взема каяк, напоследък до степен на нетърпение и еуфория;)

Като места, където бих искал да карам са реки, езера/язовири и по възможност - море. Дълги няколкодневни преходи също ме привличат.
Реших, че едноместен е решението за мен, колкото и романтично да е с двама. Струва ми се, че е моно преживяване, и управлението, и събирането на впечатления.

След колебания, четене на форуми реших, че идеален вариант за мен е туристически каяк с твърда конструкция. Бях привлечен от надуваемите каяци, главно ценово, но след като прочетох за материалите, които се влагат в съвременните твърди каяци, устойчивостта и маневреността им се отказах от помпащите. Sit-in ме привличат, не знам защо имам усещането, че ако си взема sit-on-top в един момент ще трябва да си събирам каяка и багажа по реката.

Тук се сблъсках с някои въпроси, на които не успявам да намеря отговор и ако ми помогнете ще съм благодарен!

1. Как се ремонтират? Особено с новите материали, които са някакъв спешъл полиетилен, ако стане фал и се пробие? И някаква гаранция дава ли се на нещо изобщо?

2. Кое от долните е най-добро? Знам, че е субективно, но все пак ... :

Харесах си каяци с твърда конструкция, сухи багажни отделения, разбрах и за идеята за рул-а (да ми улесни маневреността):

http://www.wildernesssystems.com/produc ... 35_touring" onclick="window.open(this.href);return false; - изглежда супер, цената малко така ... но предполагам ако се вземе покрива всички критерии, и е доживот:)

http://www.dag-kayak.com/uk-canoe-kayak ... -miwok.php" onclick="window.open(this.href);return false; - това ми се види като горното, но за България не намерих кой го продава.

http://www.prijon.com/2738679d12105950f ... er430.html" onclick="window.open(this.href);return false; - това го намирам на достъпна цена по наши сайтове, но не знам как се държи, виждам, че е с по-малко багажно място.

Пускайте ако има други модели, които съм пропуснал.
Бях се засилил да гледам и наши производители, но разбрах, че ги правят по стари технологии и се отказах, колкото и да ми се искаше да "Избера Българското"

3. До каква степен стават за море? Виждам, че са дълги лодки, предполагам добре мятат вълните, горните ми приличат малко на тези каяци, които ги дават за море.

Ако има предложения за доставка, цени на горепосочените, или на нещо друго - давайте на лично съобщение.

Поздрав!

п.с. Ако не и е мястото на темата - извинявайте. Не исках да разводнявам на другите темите.
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Насоки за избор

Post by anastas_peykov »

Карането на каяк сам независимо къде и кога е ОПАСНО , тъпо и скучно. Недей бързай. Юни месец отиди на Арда , калабалъка ще е доста и мисля че ще можеш да пробваш почти всичко от стълкопластови канута до разни едноместни точилки. Най добре е да пробваш. Двойния каяк сперед мен е не лоща възможност и пребързано го изключваш от сметките. Най добре е да вииш да пипнеш и да пробваш. Прецени си къде ще го караш , с кой ще го караш, какви са ти личните предпочитания...и в зависимост от това ще направиш най правилния избор за себе си. Може и някоя запазена втора употреба да ти изпадне изгодно.За това ти казвам да не бързаш.
За лодките прийон дистрибутора за българия ги продава най евтино , дори цените му са по евтини от тези в каталога на прийон. Незнам как става тоя номер но е факт.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Насоки за избор

Post by graf_bezuhoff »

greenhorn wrote: Като места, където бих искал да карам са реки, езера/язовири и по възможност - море. Дълги няколкодневни преходи също ме привличат.
Предполагам имаш предвид туристически реки. Защото няма как да комбинираш море, туризъм и бързи води с една лодка. Но ще трябва да решиш на кое искаш да наблегнеш - реката или морето, защото лодките са различни. По-дългите са подходящи за покриване на голямо разстояние и малко трудно се управляват в реки. По-късите са бавни и е тегаво продължителното гребане.
greenhorn wrote: 1. Как се ремонтират? Особено с новите материали, които са някакъв спешъл полиетилен, ако стане фал и се пробие? И някаква гаранция дава ли се на нещо изобщо?
Ще трябва доста да се постараеш, за да пробиеш такава лодка - бурни вълни+скали, - ама то тогава лодката бездруго ще си я прежалил, стига да си излязъл жив. Лодките са много здрави, но ако наистина стане фал, трябва да се лепи със същата пластмаса, от която е направена, т.е. да си купиш такава от производителя.
greenhorn wrote: 2. Кое от долните е най-добро? Знам, че е субективно, но все пак ... :

Харесах си каяци с твърда конструкция, сухи багажни отделения, разбрах и за идеята за рул-а (да ми улесни маневреността):

http://www.wildernesssystems.com/produc ... 35_touring" onclick="window.open(this.href);return false; - изглежда супер, цената малко така ... но предполагам ако се вземе покрива всички критерии, и е доживот:)

http://www.dag-kayak.com/uk-canoe-kayak ... -miwok.php" onclick="window.open(this.href);return false; - това ми се види като горното, но за България не намерих кой го продава.

http://www.prijon.com/2738679d12105950f ... er430.html" onclick="window.open(this.href);return false; - това го намирам на достъпна цена по наши сайтове, но не знам как се държи, виждам, че е с по-малко багажно място.
Уилдърнеса и крузера ще са ти по-лесни в реките, че са по-къси, Дага е морски каяк. Както ти казах по-горе,зависи кое ще е преобладаващото в твоите занимания. За море и езера най ще ти пасне Уилдърнес 165 - една прекрасна лодка. На Прийон класиката за море е Seayak, той е универсален, но и Touryak е добра алтернатива за многодневен туризъм, макар и по-голям и по-бавен, побира много багаж. Calabria също не е лоша, от гореизброените Прийони е най-универсална. Но багажното отделение й е малко. На крузера багажното е по-малко, но пък тече. И е бавен.

Рулят за туризма е една ценна екстра, защото при вятър е особено ценен за поддържане на посоката. И е по-добре да го има и да е вдигнат, отколкото да го няма и да бедстваш.

Не са само това марките и моделите. По принцип има производители колкото искаш, стига да харесаш каяк, все ще се намери вносител в България.

Но един съвет - не бързай с покупката. Пробвай различните модели, където е възможно
greenhorn wrote: 3. До каква степен стават за море? Виждам, че са дълги лодки, предполагам добре мятат вълните, горните ми приличат малко на тези каяци, които ги дават за море.
За да има ход лодката, е добре да е над 4 м. Към 5 м. е оптималното за морето. Всички горни стават за море, някои повече, защото категорията морски каяк, освен с дължината, която подпомага бързия ход през вълните и по-малкото отклонение от курса, е характерна и с т.нар "бананова форма" - което ги прави по-малко податливи на вълните и по-маневрени в прибоя.
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Насоки за избор

Post by greenhorn »

Благодаря и на двама ви!

Определено съм се насочил към туристически реки. Живея в гр. Добрич, и морето ми е доста наблизо, на 20 мин. с кола е Балчик, затова се мъча да уцеля модел, с който да нямам ядове и на море, и в реки. На 5 мин. от града е язовир Одренци, където също става за плаване, макар че не е много голям.

Много се надявах за Круизера, понеже цената му си я бива, но вече няколко мнения прочетох из форума, че е бавен, и тече в багажа :(
Touryak ми грабна окото определено!
Ха, май Calabria-та е добра идея, като съотношение цена+възможности, както ги описа graf_bezuhoff :)
А този модел 165 трябва да е това, нали: http://www.wildernesssystems.com/produc ... _seakayak/" onclick="window.open(this.href);return false; - ако е това гледам го продават над 3000 лв у нас, което ми е множко.

Щеше ми се да си взема лодка от фирма, която все пак внася редовно и има някаква история зад себе си. Предполагам, че ако си взема модел, инцидентно внесен от някой, и после ми затрябват разни екстри, за които чета - шприцки, рулове, педали, подобрения по седалки и др. то ще ми е проблем.

Или не съм прав за това?

А за проби на каяците, което би било супер наистина, предполагам че все някой из Варна има подобни модели, ще търся контакти.
Относно карането сам и с група - съгласен съм, че е по-добре и безопасно да сте няколко. За каяка си реших, че сам ще съм си капитан, а ще търся сродни души, с които да караме/плаваме.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Насоки за избор

Post by rimohit »

Иключил ли си стъклопластовите каяци като вариант?
Имат недостатъци но имат и редица предимства!
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Насоки за избор

Post by greenhorn »

Хм, не е ли по-чупливо? В смисъл по-твърдо, без да подава и да си връща формата, а да се съпротивлява и чупи?
Ако може линкове да поразгледам какви производители има, те си описват и технологията предполагам и ще мога да сравня с това, което четох за другите.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Насоки за избор

Post by rimohit »

Така е ...Но поправката е много лесна. То зависи какви са и реките , в кито ще се кара де.Ако са с плитки бързеи е кофти .Като гледам си ги карат хората и не им дреме ама и заплатите са им други :(
При нас на стъклопластови съм попадал на Necky Kayaks (скъпи са) Тутраканките(не мога да ги кментирам) и Тахе Марин. Последните като че ли са ми най-симпатични от към приемливост на цените (въпреки , че пак не са малко парите)цък В сайта от последния линк има на Necky Kayaks и от двата вида (стъклопластовете не се пипат ..ух)
Имат и намаление на тестовите каяци ( тези дето са пробвани от клиенти на вода) ТУК според мен не е зле
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Насоки за избор

Post by anastas_peykov »

Тука няма кой знай какъв пазар на каяци и пради това предлагането не е на добро ниво да не кажа трагично и спекулативно. Във Варна има един магазин , няма да казвам кой , в който продаваха Сияка на Прийон за 2700 лева. Като има казах че дистрибутора на прийон тук ще ти го докара до вратата за 2000 лева същия модел, на следващия ден този каяк го нямаше на витрината. Същата фирма има и няколко модела Цунамита пак към 2700-3000 лева. Може да идеш да ги пробваш , т.е да се опиташ да се напъхаш в тях. Ако ти харесат Чачи или някой друг ще ти го внесе за 2000 лева. Цунамито ще ти доди със всичко и няма да има нужда да го ъпгрейдваш.За втора употреба скоро гледах една хубава лодка в Чехия за 500 евро със рул със всичко не си спомням само какъв модел беше от класа на Туряка. До тук идваше 1200 лева. Но имай в предвид че туристическите лодки дори и втора употреба си държат цена. Стъклопластови лодки тука не се внасят. Може да видиш тук http://www.lodkostroitel.com/cgi-bin/ma ... prod_id=42 един модел. Единственото което мога да ти кажа за нея е че е много красива на външен вид и трябва да си поиграйш малко да я тунинговаш. Иначе лодка е със сериозни размери и за 500 лева според мен нищо по-добро не можеш да си вземеш освен някои китайски или турски ситонтоп дето става единствено за плацикане на плажа лятно време . За возията нищо не мога да кажа. Между другото вчера имах планове да ходя до Тутракан да си я купя но едно грипче ми провали покупката. Ако искаш рискувай :)
vaskes
Posts: 11
Joined: 28 Dec 2007, 10:24

Re: Насоки за избор

Post by vaskes »

Тази не е лоша, но е за спокойни води. Като за начало в каяка става, после ако ти хареса можеш да си купиш и по хубава.
http://www.bgboat.hit.bg/toppage11.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
крис
Posts: 4
Joined: 26 Jan 2010, 16:46
Location: SOFIA

Re: Насоки за избор

Post by крис »

Тъй като мога да се похваля че съм карал много и различни лодки смея да твърдя че за това за което ти трябва каяка най - подходящ за тебе е wildernes tsunami 145.Това е горе долу универсална лодка ,която предлага несравнимо удобство ,добър ход ,устойчивост и насравнимата седалка на тази фирма.Става както за реки така и за море.Туриака също е комфортна лодка с добър ход , но според мен горната е определено по добра.Дистрибутор е Чачи.Успех
Locked