Давидковска река

Moderator: vandobrev

Post Reply
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Давидковска река

Post by petkan »

Реката се оказа една много приятна изненада. Най-близкото сравнение, което ми идва наум е със Соча, разбира се в умален вариант.

Тръгнахме към 11 сутринта след втория (и за момента последен) ВЕЦ и финиширахме на нулата на язовир Кърджали. Трасето е с дължина около 12 километра и ни отне 5 часа и половина. Водата е чиста и по някое време дори пихме от нея. Шофьорите обаче са прецакани - чака ги 90 километрова обиколка.

Първия знак, че реката крие интересни закачки бяха височинните стойности прочетени от GPS-а. Там от където тръгнахме надморската височина е към 670м, а трябваше да стигнем до около 350 при точката на вливане в Арда. Доста внушителна денивeлация. Взехме храна, всичките налични карабинери, въжета, челници, телефони и ножове, които имахме и се приготвихме да страдаме.

Първата една четвърт ни накара да псуваме до посиняване строежа на третия ВЕЦ по тази река. Всичките отрязани дървета за наше удобство бяха паднали във водата. Въпросната четвърт ни отне почти 2 часа най-вече заради многобройните пренасяния. Просеката която се прави заради проводниците с високо напрежение е съсипала както реката така и околностите и. Този първи участък е доста кротък с едно изключение, представляващо тесен улей, който е почти на старта. Така продължава до първия бетонен бараж (строен преди ВЕЦ-овете), който решихме да пренесем. От там надолу видяхме къде се крие голямата денивeлация.

Влязохме в каньон, който постепенно се стесняваше и ставаше по-стръмен. Реката е осеяна с големи огладени камъни, които често пречеха да се види какво има по-надолу (оттам и приликата със Соча). Стигнахме до момент, когато излизането от лодката върху гладките и стръмни скали беше интересно приключение. Влизането след съответното оглеждане - още повече. По някое време се стига до традиционния за този тип реки "катаракт". Първата му част представлява "S"-образен бързей, която Филип оприличи на част от трасето на Sick Line. Влизането е под една некомфортно надвесена над водата скала, като идеята е да се държиш близо до нея за да не изпаднеш наляво в една доста неприятно изглеждаща дупка. Завършека е с водопад подобен на тези на Влахина река. Веднага след тах има два прага, които не ми изглеждаха като да се минават без болезнени удари в скали и дружно ги пренесохме. След това каньона малко се поразшири, но наклона си остана в интересната част от спектъра.

Така продължава до втори бараж, който обаче се е пробил откъм долната си част и всичката вода минава отдолу. За щастие стената се вижда от достатъчно разстояние за да се излезне безопасно. Скалите и от двете страни на реката са стръмни, което много ни ободри след почти 5 часа във водата. Последва влачене на лодки нагоре и после спускането им с въже надолу. Излишно е да споменавам, че бяхме заприличали на прасета към края на упражнението. След баража реката е осеяна със циментени отломки, както и остатъци от някакви метални тръби. Малко по-надолу отдясно видяхме една странно нова вила със учудващо обитаем вид като за този пущинак и доста голям мост водещ до нея. Половин километър по-надолу се вляхме в Арда.


Реката (според мен разбира се) е може би най-доброто, което Родопите предлагат за момента. От ВЕЦ-а тръгнахме на около 3 кубика, но има доста притоци и спокойно може да се каже че сме финиширали на около 6. Числата не изглеждат внушителни, но трябва да кажа, че не сме драпали особено, дори в горната част. На катаракта (кръстен "Bigus Dickus" по едноименния герой от "Живота на Брайан") ни се искаше да бъде и по-малко. Реката не ни се видя стресираща, но наклона предполага стремително нарастване на категорията с увеличаване на дебита.

Нейде из GPS-а имам координатите на по-важните точки от реката и ще ги публикувам ако не забравя. ;)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Давидковска река

Post by manev »

:D Карбуратор стайл- Тесно и отвесно :D
Честито ви промо. Тая река незнам от колко години я дебнете и предполагам е голям кеф да я налазиш. Следващия път вземете и фото и да я вписваме в каталога .. .
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
dan4o
Posts: 43
Joined: 06 Dec 2007, 10:41

Re: Давидковска река

Post by dan4o »

Реката наистина е много добра. Аз на Соча не съм бил и не мога да кажа дали прилича на нея, но на мен самата долина много ми напомня на Арда (защо ли?). Само дето е по-тясно и по-стръмно. Освен това има и една друга специфична особенност. Никъде не видяхме плуващи пластмасови бутилки или найлонови пликчета по клоните на брега. Звучи невероятно но е факт.

Напълно съм съгласен с Петко, че това е най добрата река в Родопите. Само се чудя как така я открихме чак сега?
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Давидковска река

Post by petkan »

Допълнение от 2012 година.

Тези които са чели горното описание няма да се чудят дълго защо тази година тръгнахме от тук: 41.6824,25.071981 (Google Maps). До там се стига като от с. Баните се отклоните за с. Вишнево и с. Гълъбово. На влизане в Гълъбово, още при табелата, поемате по левия път, който се изкачва нагоре и много скоро става черен. След около 12 километра (или в нашия случай 45 минути) стигате до така наречения старт. С това движение ще си спестите неудобството да се борите с паднали дървета и пренасяне на лодките през изсушения от третия (от горе надолу) ВЕЦ участък.

Водата тази година беше доста повече от спускането ни през 2010. Това направи реката по-изискваща, но пък доста по-забавна и интересна.

Снимки има ето тук: http://whitewater-bg.com/view/galleries/531" onclick="window.open(this.href);return false;

Качеството е ниско, но Nokia E71 толкова си може. Бента непосредствено след старта изглежда така:

Image

От този момент нататък реката не пада под клас 3+ (внимание - моята класификация е леко консервативна), става стръмна и изискваща сериозни умения за маневриране, както и бързо спиране в обратни течения. Хора които имат проблеми с долната част на Девинска река нямат никаква работа на Давидковска. Последната е по-наклонена и до края запазва категорията си. Както можете да видите от разните навигационни програми, наблизо няма населени места или пътища. При евентуално бедствие изхода е само надолу по течението.

Малко над един час след тазгодишния старт идва най-стръмния и сериозен участък от реката. Условно го разделям на три части. Първият се кара, вторите два - не. Тази година първият и най-дълъг се оказа доста труден за преминаване. Изобилието от вода, наклон и липсата на ширина от страна на речното корито направиха спускането му болезнено. Повечето снимки са от това място, което е класическа петица, което от своя страна също си има три части. Изглед от горе:

Image

Изглед от долу, част първа. Дупката под камъка е колосална, а единственото минаване е от там:

Image

Средна и най-деликатна (болезнена) част:

Image

Трета и последна, завършваща с водопад:

Image

Следващите два бързея, които не съм снимал, се пренасят по дефиниция. Реката продължава в темпото от преди катаракта, т.е. бърза и изискваща много слаломиране. За наша приятна изненада за цялото спускане имаше само едно място, което беше препречено от паднали дървета.

Докато си подскачахме надолу малко внезапно изникна един язовир, който отсъстваше по време на предното ни спускане. Оказа се, че някой хитрец много набързо е спретнал поредния (номер 4) ВЕЦ. Строежа е започнал някъде през 2010 и е завършил преди около месец-два. От снимките може да видите, че съоръжението е внушително. Природата наоколо е обезобразена в духа на най-добрите нашенски традиции. Язовира е с дължина около 600 метра. Горе-долу толкова е и разстоянието до сградата с турбините, където водата отново потича в реката. След още около 300 метра Давидковска се влива в Арда. Единствената добра новина в случая е, че вече имаме телефонния номер на ВЕЦ "Хладилника" и можем да питаме колко вода има в реката. Малко е сложно, защото работещите там нямат идея от кубични метра в секунда, но пък на 15.04.2012 правеха един мегават/час енергия. Това съответства на едно доста добро ниво на водата. Остава само да се надявам, че зависимостта на произведената електроенергия е в линейно отношение спрямо дебита на водата. Това с оглед на лесното пресмятане Ако не е така и някой има идея как изглежда математиката по случая - да казва.

В заключение мога да кажа, че Давидковска си остава любимата ми река в Родопите. Дългото шофиране до финала и безобразията в края и не са успели да съсипят удоволствието, което носи спускането по нея. Ако не вярвате питайте Филип и Чачи. ;)
Post Reply