Направи си сам каяк

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Избор

Post by Pecata »

krasipet wrote:Пеца, откъде ги изкопа тези снимки? :D
Първата от Интерпол, втората от ЦРУ, а другите от КГБ. :D
Имам и от Мосад но си ги пазя.
vesko 1964
Posts: 17
Joined: 09 Jan 2008, 01:17

Re: Избор

Post by vesko 1964 »

krasipet wrote:Пеца, откъде ги изкопа тези снимки? :D
Имат дървена рамка, монтирана върху 5 до над 10 ребра, направени от шпертплат (зависи от дължината на каяка). И плат зашит отгоре и после лакиран.
Мога ли да те попитам какво дърво използва за рамката?
blue
Posts: 47
Joined: 18 Aug 2009, 16:09
Location: София

Re: Избор

Post by blue »

Аз мога да отговоря за моята рамка какво използвах - шперплат топола (най-лек е) и смърчови летви. рамката тежеше 6 кг. преди да я облека. Цялата лодка беше 11 кг, но с модификации и още лак за здравина и с оборудването по нея я докарах до 14. Чамовите летви са най-удачни, а от тях смърчовите имат най-висока твърдост. Най-добре е ела, но не се намира лесно. Тя е по-жилава и по-лека.
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Избор

Post by anastas_peykov »

Като съм говорил с него ползвал чамови дъски обаче без чепове. Най евтино било туй.
User avatar
krasipet
Posts: 12
Joined: 08 May 2009, 08:58
Location: Варна

Re: Избор

Post by krasipet »

По принцип най-добре е да се ползва червен кедър, поради естествената му защита против гниене. А за ребра- водоустойчив шпертплат.
Но всичко се свежда до това, каква дълговечност искаме и на каква цена я искаме... или на въпроса, колко дълго съм смятал да ползвам каяка? Моя отговор беше "3 години или 2 камъка"
Друг по-траен вариант за материали е: HDPE 10мм плоча за ребрата и алуминиеви тръби Ф20/1 за надлъжните елементи. Така че варианти има много, а и материалите вече не са дефицит. Остава само желанието за изработване. ;)
Ето един много добър сайт за SOF каяци (и лодката на Blue е в галерията)
Значението на духовата музика за духовното развитие на духовенството... Или: "За к'ъв ... му е на дядо ви поп свирка?"
vesko 1964
Posts: 17
Joined: 09 Jan 2008, 01:17

Re: Избор

Post by vesko 1964 »

Благодаря,много хубав сайт! :)
User avatar
krasipet
Posts: 12
Joined: 08 May 2009, 08:58
Location: Варна

Re: Избор

Post by krasipet »

Pecata wrote: Върху четвъртият му проект нямам поглед.
Досега никой нямаше :D
Но да се постопли малко и почвам това нещо по-долу :P
И като говорим и за готини сайтове... ето един: http://www.blueheronkayaks.com" onclick="window.open(this.href);return false; със фри софтуер за проектиране.
Там пък е моята мечта- strip kayak:
Attachments
Скрийншот от DWG файла, което пък е разработка от това
Скрийншот от DWG файла, което пък е разработка от това
а това е експорт от тук: http://www.blueheronkayaks.com/kayak/software/software.htm
а това е експорт от тук: http://www.blueheronkayaks.com/kayak/software/software.htm
Значението на духовата музика за духовното развитие на духовенството... Или: "За к'ъв ... му е на дядо ви поп свирка?"
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Направи си сам каяк

Post by rimohit »

Краси , ако те интересува ..бях дръпнал от някъде една програмка за стич и енд глу каяци .Много хубава , само дето като му цъкнеш за реални чертежи и иска парици
Питах те на лични , някои неща но явно не си ги видял. Ще ти бъда благодарен ако споделиш кои платове и лакове са по-подходящи.
Шапка ти свалям за това което правиш .Пожелавам ти да имаш време и пари още 100 каяка да направиш!
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
blue
Posts: 47
Joined: 18 Aug 2009, 16:09
Location: София

Re: Направи си сам каяк

Post by blue »

Дървената лодка и на мен ми е мечта, но тази. Само дето още не съм измислил откъде да взема дърво, а и нямам къде да я правя, това отнема МНОГО време :(.

За метода с шиенето на шперплат мога да предложа резултата от моите търсения - ето този например е най-близо до красотата за мен. Колкото за изпитан и функционален бих предложил този, който бях започнал да правя и замразих проекта преди 2 години. Сега мерак ми е да направя такова.

Знам, че не питат мен, но ще се обадя да споделя и за материалите. Стъкломат и епоксидни смоли има тук. Плат има в София на много места, необходим е полиестерен с по-голяма плътност, задължително необработен. Този, който се продава масово е оцветен и предварително "свит". Аз намерих до Женския пазар подходящ, но не знам дали още има. Истински "балистичен найлон" обаче много трудно се намира. Фирма Ина Трейдинг продават, но на едро и не знам как можем да ги убедим да продадат на нас. Плата е това, което се използва за някои раници. Лаковете... бягай от българските като цяло, поне моят опит е такъв. Паркетните са крайно неподходящи тъй като са с голяма твърдост, но трошливи. Подходящи са лакове на петролна основа и специализирани двукомпонентни полиуретанови покривни смеси, които са еластични. В Бриколажа има един на Триметал (мисля че така се казваше), който ми допадна най-много от всички изпробвани. Изобщо... ако някой има желание за подобни неща горещо препоръчвам да пита, защото на мен ми отне ужасяващо много време (и труд и пари също) да издиря и разбера всичко и нямаше кой да питам за каквото и да е :(.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Направи си сам каяк

Post by rimohit »

Благодаря ти много Блу.Ще се възползвам от съветите ти!
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
Post Reply