Как да си избирам каяк?

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Как да си избирам каяк?

Post by Pecata »

Представа си нямате колко ви се радвам! :D
User avatar
sto100jan
Posts: 337
Joined: 10 Dec 2007, 15:59

Re: Как да си избирам каяк?

Post by sto100jan »

rimohit wrote:Tъй .трябва да правим разлика между максимално товарене на каяка и отимално тегло на каякар .Дори сит инове от лек тип с максимално товарене 100 кила а в тях не може да се навре човек над 70 кила
Айде и аз да се изходя по темата . Значи , за моя каяк дават оптимално тегло на гребеца 90 кг . А некои гребци сме към 120 в най-добрата си форма. И освен това багажец за 2 седмици си носим , и няма проблеми никакви . При запушени отвори си карам ,и хич не ми пука . Отворите ги отпушвам на големи вълни , защото се пълни иначе . Каяка ми е 430 см , ако беше над 5м щеше да е най-добре , защото щеше да има къде да си връзвам стол и маса , а сега няма къде . За товароносимост , стабилност и прочие качества явно си е въпрос на модел лодка , като аз съм имал късмета да попадна на доста сполучлива , защото съм определено доволен . Но си беше късмет , не друго . Не се ли качи човек , да си я пробва ,и то в продължение на няколко часа поне , няма начин да е сигурен какво точно си купува . Тест драйв тук може да се прави само на приятелска основа на някой поход или каякарска сбирка .
Има и друг начин , и то много подходящ - тука вече има доста фирми предлагащи каяк туризъм . Какво по-лесно от това да се обади заинтересувания на Чачи , Демо ,Миле или друг от тайфата , и да се включи срещу скромна сума в някое мероприятие , като хем ще си поговори , и ще получи професионални напътствия , хем ще покара каяк от определен модел , или даже няколко модела каяци за един уикенд . Или да си наеме каяк за ден-два , после друг за ден-два , и така докато му хареса някой . Много по ефикасно , отколкото да хвърлиш едни пари , и после да се окаже , че нещо не ти пасва , пък да продаваш , и т.н.... .

Ми така , де .... :roll:
blue
Posts: 47
Joined: 18 Aug 2009, 16:09
Location: София

Re: Как да си избирам каяк?

Post by blue »

Еретично е, знам, но.... може и да се направи... Дори при желание по-добър и здрав от моя. При това не е трудно, скъпо и не чак толкова бавно. Има си минуси, но и доста плюсове. Доста се колебах, но все пак никой не спомена за такава опция, а в този случай човек може да направи точно лодката, която му харесва.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Как да си избирам каяк?

Post by rimohit »

blue wrote:Еретично е, знам, но.... може и да се направи... Дори при желание по-добър и здрав от моя. При това не е трудно, скъпо и не чак толкова бавно. Има си минуси, но и доста плюсове. Доста се колебах, но все пак никой не спомена за такава опция, а в този случай човек може да направи точно лодката, която му харесва.
Аз минуси не виждам .Е трябва време разбира се :( Ама какво по прекрасно от това да седнеш в своя каяк правен от теб за теб .Методи бол ...Ама пусто време :x
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Как да си избирам каяк?

Post by anastas_peykov »

Човека се е ориентирал към СОТ лодка. Не мисля, че тия лодки трябва кой знае колко да се тесват примерно както ситините. Просто всички са от един дол дренки. Има може би няколко вида които могат да се разграничат - шлепове като на графа, лодки за плацикане на плажа, имитации на спортни ситини ...Пробвай по една от всички видове и това ще ти е достатъчно. Дали ще седиш на двоен каяк , ДАГ , РТМ или Оушън каяк или на някой друг производител няма кой знае какво значение според мен , просто единия е малко "по" от другуия. Всичко друго го има в каталозите като данни. Освен за отводняването , което е много важно, гледай килограмите - над 30 кила вече се обслужва сам трудно и се губи от мобилността. Гледай да е здрав материала , да може да го суркаш и блъскаш по реките, примерно лодките на Оушън каяк са с много тънка пластмаса и ако ги юрнеш по реките ще даде бързо фира. Е винаги може да се набучишна някой модел като на РТМ Тангото който освен за река за нищо друго не става щото като го духне ветрец не може да държи правата линия но пък преди да избереш питай, може някой да знае нещо за модела който си избрал. Според мен от СОТ лодките си струват само тандем версиите. И не се набутвай с мого пари. Ако ти изпадне нещо запазено , евтино втора употреба вземи го без да му милиш.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Как да си избирам каяк?

Post by rimohit »

Клега Vic.Относно качването на каяк върху автомобил според мен няма какво да се притесняваш.Дори и най тежкия каяк може да го обслужиш сам с помоща на някой друг чалъм .Возенето до брега става с количка.
Ето един вид качване :
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

А с такива "шишове" е още по лесно..
Image
Image
Е има и такива скъпи глезотии
http://www.youtube.com/watch?v=3Pi90FXW4JA
Поздрав!
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
jorji
Posts: 197
Joined: 21 Mar 2008, 00:21
Location: Пловдив

Re: Как да си избирам каяк?

Post by jorji »

ееее, вие сте луди! хахах тва последното тряа да си някъв мега тъп американец да си го купиш! бахти играчките, мятай връз капака на колата и газ, кво толкова ги пазите :) па ако е толкова тежък свиркаш на някой пешеходец да даде едно рамо и толкоз (:
тва е Прионска простотия, но е по-добре отколкото да си мачмаш тавана с 40 кила
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Как да си избирам каяк?

Post by rimohit »

Последното е турбогъзария :lol:
Ама кво прайм ,Жоржи ,ако товарим в 5 сутринта 40 кила двуместен на покрива и няма пешеходци
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
jorji
Posts: 197
Joined: 21 Mar 2008, 00:21
Location: Пловдив

Re: Как да си избирам каяк?

Post by jorji »

ми как какво, отиваме да си лягаме,после продаваме каяка и си купуваме нова от рек;ламите по телевизията, дето ше ни улесни живота! :D разбираш кво искам да кажа нали ? то гюрлутията покрай каякарството и спортовете на открито си е част от кефа!
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Как да си избирам каяк?

Post by anastas_peykov »

30 кила за мен е предела за сам човек. По тежко от това мога но ще е голям зор. Може и с приспособления ама ... Значи едно е да носиш 3 туби по 10 литра вода съвсем друго е да носиш 4 метрова лодка на същите кила , особено ако духа и лек вятър. За сравнение искам да ти кажа че нося без проблем 2 торби цимент по 50 кила но с 30 килограмовия каяк се озорих бая.
Locked