Как да си избирам каяк?

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
Vic
Posts: 38
Joined: 22 Jan 2010, 21:03
Location: София

Как да си избирам каяк?

Post by Vic »

:D Привет на всички! Новорегистриран съм във форума, поизчетох доста в нета, но друго си е да досадиш с въпрос. :oops: Никога не съм сядал в каяк, но мисля , че никога не е късно. Дори и на 45. Не съм се засилил да си купувам сега зимата каяк, но определено искам да поогледам какво, колко и пр. Лошото е , че не знам какво да гледам и затова искам помощ. Не съм сигурен дали искам тандем или единичен (и после още един за половинката) , не съм сигурен дали пластмасов или надуваем . Аз имам малък кемпер и имам възможност да превозя и пластмасов(и), също има и къде да го държа зиме(гараж). Мисля да го ползвам за разходки по язовирите, спокойни реки и море (за което трябва да е сит он топ (задника и шкембето немож да ги вкарам с друг), но става ли той за езеро и река?) Аз съм 181 и съм 96 кила. Какво да гледам? Модел ли , дължина ли , тегло, и , разбира се да е тук, в България? Помагайте!
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Как да си избирам каяк?

Post by rimohit »

До колкото знам в България има 2 места , дето може от магазина да вземеш и да пробваш сит он топ каяци .Едното е Лаго-Пасарел.Фирмата няма да я кажа да не ме порежат .Другото е в Поморие.Практиката показва , че пазаруването без проба води до повторно пазаруване.И , че 10-15 минутна проба не е достатъчна.Обикновенно първото впечатление не е съвсем вярно и така. Хич не ти е късно :) Желая ти спех в избора и да се похвалош.
Дано поне малко съм помогнал.Поздравиж :)
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Как да си избирам каяк?

Post by manev »

добре си дошъл и не се притеснявай да питаш ...
При избора на каяк най-важното е да не бързаш и да имаш търпение ;) Подпитвай тук и като се запролети просто следи Графа или 100Стоян на къде ще хукнат да карат. Лодка за проба все ще се намери само не притичвай нервно до магазина и да си вземе ш нещо от зор ...
Мерките и килата не ти пречат да караш нормална лодка тъй че не се спасявай със сит он топа. Имам един модел на Прион в двора който много ще ти пасне на ръста и е правен умишлено за по-едри хора, ако има вариант напролет ще ти дам едно кръгче... тъй че чакай да се стопли
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Как да си избирам каяк?

Post by rimohit »

Само да вметна ,че в префния си пост под "да вземеш и пробваш" нямах в предвит да закупиш ;)
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
Vic
Posts: 38
Joined: 22 Jan 2010, 21:03
Location: София

Re: Как да си избирам каяк?

Post by Vic »

Принципен въпрос, има ли смисъл човек да гребе с половинката си или по-добре всеки да си гребе в неговата лодка? ....а ако половинката е няма ? голям ли е тандема за сам?
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Как да си избирам каяк?

Post by Pecata »

Най-добрия вариант е една двойка и две единички! :lol:
Кеф ти с гадже - кеф ти сам!
И моето мнение е да изчакаш и да пробваш.
Аз бих те насочил към нормален каяк. Ръста и килограмите ти не са проблем за повечето лодки.
Сит-Он-Топа не е правилния избор според мен (да ме извинят ситонтопаджиите). Колкото човека познавам, всичките искат да ги сменят.
Все пак избора си е твой, но хубаво помисли къде, колко и за какво ще го ползваш.
И най вече проба му е майката. Ако имаш възможност не я пропускай. Така най добре ще добиеш представа.
Успех!
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Как да си избирам каяк?

Post by graf_bezuhoff »

Vic wrote:Принципен въпрос, има ли смисъл човек да гребе с половинката си или по-добре всеки да си гребе в неговата лодка? ....а ако половинката е няма ? голям ли е тандема за сам?
Зависи какво ще правите с половинката в тандема ;)

Сега сериозно - тандемът е изпитание за любовта на хората, които се пъхат в него. За справка - аз и Начев. Тандемът не е място за двама капитани, ако ме разбираш правилно. Всеки капитан трябва да си има кораб.

И да, тандемът винаги е по-тежък (почти два пъти) от единичката, по-широк и по-стабилен, за сметка на скоростта. Печалбата е в по-голямата товароносимост. Не е проблем сам човек да гребе двойка, но е малко по-тегаво - лодката не застава правилно във водата за оптимална скорост (това компенсирам отчасти като слагам повечко багаж на мястото на другия), а и си тежи и изисква по-голямо усилие от гребеца.

И малко за вечния спор сит-ин срещу сит-он-топ. Сит-он-топа е по-подходящ за начинащи, поради лесното влизане, излизане и мърдане в него, както и защото принципно ги правят малко по-широки и стабилни от еквивалента им на каяк. И дето се вика - сядаш и почваш да гребеш. Две години по-късно, като ти дойде големият апетит, изведнъж откриваш, че след толкова гребане си пропуснал да овладееш доста от техничните похвати, които съпътстват този прекрасен спорт, и като седнеш в истински каяк, се оказва че не можеш да се задържиш отгоре му. И трябва да почваш от А Бе Ве.

Като казахме апетит - предимството на сит-он-топа през лятото, че гъзът ти е мокър (повярвай ми няма друг начин), е голям недостатък през останалите сезони. Аз си виках, абе то без друго няма да греба през зимата, а сега какво стана, седя пред камината и ме сърбят ръчичките, та ми се плаче.

Така че, не бързай, ослушвай се, каяци има къде да се тестват всякакви, мерак да има!
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Как да си избирам каяк?

Post by graf_bezuhoff »

Pecata wrote: Сит-Он-Топа не е правилния избор според мен (да ме извинят ситонтопаджиите). Колкото човека познавам, всичките искат да ги сменят.
Какво е това сквернословие! Не искаме да го сменяме сит-он-топа, а още две-три лодки за всякакъв случай.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Как да си избирам каяк?

Post by rimohit »

graf_bezuhoff wrote:
Какво е това сквернословие! Не искаме да го сменяме сит-он-топа, а още две-три лодки за всякакъв случай.
:mrgreen: баси, как ни се иска :|
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
blue
Posts: 47
Joined: 18 Aug 2009, 16:09
Location: София

Re: Как да си избирам каяк?

Post by blue »

Аз... не мога да се намеся толкова осведомено като останалите, но честно казано съм съгласен, че трябва да опиташ, лодки винаги ще се намерят ако се навърташ тук.

Иначе - оптивам се да не агитирам, но съм по-склонен на сит ин. Карах и в студено време - вътре е приятно топличко, макар да признавам, че е сложна работа влизането и излизането, особено обръщането. Ама това се научава, а кефа си струва. Колкото до тандема - с щерката решихме да не е тандем, а всеки с лодката си - просто тя иска сама да кара и да решава накъде да кара. Иначе се чувстваше като багаж (лятото взимахме под наем двуместни).
Locked