Облекло

Статии, полезни съвети и обяви

Moderator: vandobrev

User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Облекло

Post by graf_bezuhoff »

Нека споделя и моите наблюдения. С уговорката, че става въпрос за туризъм и гребане в море, езеро, язовир.
Поради бюджетни ограничения - е много са скъпи тия глезотии - се спрях на каякарски костюм - "splash"/"spray" яке и панталон. Естествено взех бюджетно ориентиран такъв, при това при някаква разпродажба на последни бройки от серията, с което якето ми падна двойно (под $100 с доставката).
Панталонът ми е този: http://www.campmor.com/outdoor/gear/Product___73006" onclick="window.open(this.href);return false;. Якето вече не се произвежда, но е вариантът на това: http://www.campmor.com/outdoor/gear/Product___73007" onclick="window.open(this.href);return false;, само че с качулка.
За съжаление, тези дрешки се представят доста под моите очаквания (може би те са били високи). Най-вече по отношение на водонепропускливост. По онова време нехаех за тънката разлика между dry suit и splash wear и други такива. Нехаех, защото разликата в цените наистина е драстична. Дори и на цените, на които ги купих (и двете на промоция), ми се струват скъпи, но как да е, прежалих ги парите, за да ми е сух задникът. И пак не е.
Не искам да правя лоша реклама на производителя, който е сред реномираните зад океана. В крайна сметка това им е най-ниската серия за най-малко пари. И като за толкова пари си върши толкова работа. Независимо на мен какво ми се иска.
Нека бъдем честни. Пази от вятър, т.е. елиминира конвекцията. Не диша много добре, защото си се потя под него. Но пък и задържа отнемането на топлина при изпарение. С изолиращ слой отдолу и термобельо ми е топло. Не сухо, но топло. И то доста повече, отколкото ако беше без него. Така че сигурно трябва да се радвам.
Last edited by graf_bezuhoff on 10 Mar 2010, 15:23, edited 1 time in total.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Облекло

Post by graf_bezuhoff »

Тишо, разкажи твоя опит с твоя сух костюм - все пак от една година го носиш. Какви са ти впечатленията и защо си намислил да го сменяш?
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Облекло

Post by rimohit »

Нямам графе сух костюм.Едва сега съм поръчал такъв. Този дето го показах е на приятелImage.
Само съм го пробвал .И аз като теб не направих разлика и си си взех за отгоре един спрай топ. 140 лева мисля, че ми излезе но като дишане и водонепропускливост съм много доволен. Винаги е с мен .Това е единственото нещо , което няма да разкарам след като пристигне костюма. Той е с мембрана един клас по висока от въпросния спрай топ.Като дишане и водонепроницаемост е еквивалентен на най-скъпите гортексови мембрани.Колко време ще запази обаче тези качества във времето незнам.Времето ще покаже!
До сега вллизах с две комбинации.Спрайтопа + неопренови гащи за прохладно време .И спрайтопа + рибарския гащиризон .С последната комбинация имам и много катове дрехи отдолу.Запзва ме сух дори и в много студно време въпреки че поседните гащи от към гащиризона са мокри от пот.Въпреки , че съм правил експерименти с такава екипировка и съм се качвал в каяка от вода до гърдите и съм се справял , признавам че не е много безопасно .За свобода ина движението -отврат.Далеч по добре са нещата с първата комбинация но непрена не ми е много по мярка, мокър съм и като духне вятъра става много неприятно .Изстива ми д-то , краката ..и всичко от кръста надолу .Приятелите , котио кара сит он топ каяци на Оушън влизат с неопренови гащиризони (лонг джон) и твърдят че им е много добр.Оушъните обаче са с много висок стоеж на д-то и в това отношение те са сухи , за разлика от моя каяк (много ниска седалка -почти винаги мокра но това е предимство в други направления) .
Така и така влизам почти само в морето , реших да не мисля дали екипировката ми ще се справи при едикакваси ситуация а да имам едно наум за други работи . Живот и здраве непременно ще споделя след неколкократни проби впечатленията си от сухия костюм.
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Облекло

Post by manev »

genius wrote:Докато всички хранят този, който си е написал мнението... рядко някой ще пише за екипировката си.
Имаш гребло и яке, доколкото виждам имаш и мнение по въпроса... напиши го. Няма как да заставиш някой да седне една седмица да пише на тема екипировка.
Определено тука ако седне някой да пише трябва да е богопомазан от "Каяк Аристократите" ..което мене силно ме дразни на моменти. Дразни ме и факта че веднага щом някой даде мнение, веднага се намира кой да го нахрани ... В същото време всички прошляци дето сме се събрали тука играем на руска рулетка със закупуването на екипировка по картинки ;)
Защо няма информация ???
Много е просто обяснението. До средата на 2006 всичко на 99% в България като екипировка беше "Прийон" по обясними причини. Николай Христов със всичките му плюсове и минуси като човек (и вносител) и до ден днешен държи наличности на марката и се завърта по походите, като така улеснява много хора с избора. Независимо че често е от два вида по нещо той е и първия който ако види някъв недъг в екипировката ще вдигне телефона да прави рекламации на производителя и е готов да спре да му продава боклуците. По старите "пушки" знаят колко неща е давал на изплащане и колко пъти се е парил от това, което също е основна причина да има въобще някаква екипировка в Бг.
Поради тази причина и избора до скоро беше толкова малък.
Промениха се нещата и дойде интернета на власт. Форума и сайта се появиха малко след като по стечения на обстоятелствата есента на 2005 се сабрахме с тая банда непрокопсаници да караме каяк :D По това време и наш Чачо започна да се разхожда по поляните с разни лъскави изделия като манекен и да ги предлага на атарактивни цени. Ние пък самите започнахме да захождаме по другите държави и да се оглеждаме в някоя друга екипировка.
Аз съм първия човек който рискува да си купи изделие на Артистик. На въпроса ми към Чачи ...
"абе тия якета готини ли са ? "
получих отговор ...
"Ебали му майката ...казаха че са готини"
Нищо никой не ти казва и не знаеш дали не си взел "котка в чувал". Минаха се два сезона и установихме че това яке трае точно половин сезон повече от по-ниско бюджетното изделие на Хико, което също се разпространи много.
Същата история е и с лодките. Аз се метнах на един Блис Стик, некой друг на Ликуид, Миле от години вилнееше с някво чудо на ДАГ и постепенно нещата се отсяха.
Поне в момента екипировка има каквато искаш. Въпроса е че отскоро я ползваме в реални условия и често грешим с избора и изводите за нея.
Не бих си взел сух костюм защото ако го сдера оставам гол като пушка, ако не съм си запазил неопрена и якето в гардероба. Макар че съм сигурен че някой ден ще навлеча и аз такава екстра.
През останалото време можем само да коментираме дадено изделие и да чакаме времето да покаже качеството му.
genius wrote: Аз примерно държа каската ми е да е червена... помага ли това на някой за избора ?

Не помага, ама не помага и на тия дето търсят червена каска за глава с *радиус 62 сантиметра :D

*Радиус - Мярка за измерване на диаметъра на главата при полицаите каякари :mrgreen:

Графе това което си качил за "топлообмена" отива директно в сайта. Ако си копирал инфото отнякъде кажи за да опоменем автора
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Облекло

Post by manev »

rimohit wrote: Той е с мембрана един клас по висока от въпросния спрай топ.Като дишане и водонепроницаемост е еквивалентен на най-скъпите гортексови мембрани.Колко време ще запази обаче тези качества във времето незнам.Времето ще покаже!
И на мене ми е интересно дали "прехвалените" мембрани ще издянат на солената вода и слънцето
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Облекло

Post by Pecata »

genius wrote:Докато всички хранят този, който си е написал мнението... рядко някой ще пише за екипировката си.
Имаш гребло и яке, доколкото виждам имаш и мнение по въпроса... напиши го. Няма как да заставиш някой да седне една седмица да пише на тема екипировка.
А няма и какво да се напише по въпроса... За различния бюджет и различните вкусове има различни решения. Аз примерно държа каската ми е да е червена... помага ли това на някой за избора ?
Кольо знаеш че не става въпрос за цвета. Ако се напише че каската трябва да е от плаваща материя и могат ли да се ползват скиорски или колоездачни каски въпроса ще изглежда по друг начин. Много хора си купуват разни неща които не са направени за каяк (например сърфистки неопрени). Всички знаем че и с тях може, ама не е по добре.
Заради причините изброени и от Манев казах че тези коментарии и напътствия трябва да са от най-знаещите и с най-голям ОПИТ.
За съжаление почти всичко научено от вас съм го научил не от форума, а от контакта ми с вас по Скайп и случайни срещи като тази в която ти и Милена ми показахте ескимоското за което съм ви много благодарен.
Нека някой да дойде във Варна или в някой по-малък град да го видя как и от къде ще натрупа опит с облекла и прочие.
За това мисля че ако има такива обяснения във форума ще са много полезни.
Не искам никой да заставям да да пише една седмица, а съм сигурен че седмица ще е малко.
Нека да е на добра воля и не е нужно да е наведнъж, но не пречи да има такава тема и непрекъснато да се допълва.
User avatar
borkata
Posts: 59
Joined: 21 Dec 2007, 20:58
Location: София
Contact:

Re: Облекло

Post by borkata »

Евала на Графа, за инфото относно загубите на топлина. Много полезна и точна информация. Тя трябва да се чете от начинаещите мераклии за набавяне на подходящо обекло. :!: :!: :!:
Когато водата ти дойде до устата - горе главата.
User avatar
genius
Posts: 698
Joined: 09 Feb 2008, 13:07
Location: София
Contact:

Re: Облекло

Post by genius »

Pecata wrote: Кольо знаеш че не става въпрос за цвета. Ако се напише че каската трябва да е от плаваща материя и могат ли да се ползват скиорски или колоездачни каски въпроса ще изглежда по друг начин. Много хора си купуват разни неща които не са направени за каяк (например сърфистки неопрени). Всички знаем че и с тях може, ама не е по добре.
Заради причините изброени и от Манев казах че тези коментарии и напътствия трябва да са от най-знаещите и с най-голям ОПИТ.
За съжаление почти всичко научено от вас съм го научил не от форума, а от контакта ми с вас по Скайп и случайни срещи като тази в която ти и Милена ми показахте ескимоското за което съм ви много благодарен.
Нека някой да дойде във Варна или в някой по-малък град да го видя как и от къде ще натрупа опит с облекла и прочие.
За това мисля че ако има такива обяснения във форума ще са много полезни.
Не искам никой да заставям да да пише една седмица, а съм сигурен че седмица ще е малко.
Нека да е на добра воля и не е нужно да е наведнъж, но не пречи да има такава тема и непрекъснато да се допълва.
Така е, и ти си прав.
Но пък аз исках да посоча, че няма абсолютни отговори на въпросите с екипировката. Много рядко ще видиш двама в реката с една и съща екипировка. Че даже един човек не си купува два пъти едно и също. Да кажем, че отвреме на време излиза някаква "новинка" и двама-трима си взимат едно и също. Но то е защото в момента е изгодно, има го налично или всички са отишли в един и същи магазин :)
Питай 3-ма за едно и също гребло, ще получиш 3 съвсем различни мнения. А пък да не подхващаме темата за 130 годишната традиция в правенето на гребла и сблъсъка и с 30 годишната автомобилна революция :D :D :D

И затова всеки трябва да си казва мнението, колкото повече - толкова повече. Аз лично най-харесвам частта с това, кой какво _НЕ_ харесва в това което има. Другото е прекалено субективно.

И според мен има още нещо... Липсата на информация за това, откъде и какво можеш да си купиш. Знам мнението на повечето, че не трябва да обръщаме на битак форума, но в крайна сметка има хора които имат нужда от тази информация. За хората на които всички търговци са им на поне 200км и знаят че екипировка по телефона нема как да си харесаш, това е голям проблем. В крайна сметка, не всички се събираме всеки четвъртък.
Поради граматически неуредици, мнението на потребителя не може да бъде показано.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Облекло

Post by manev »

eми за да не става така че някой пише за неща които не е сигурен, предлагам следното ...
Хващаме се и си наснимваме екипировката която ползваме или сме ползвали. След това пишем по два реда впечатления за нея. Така ще се получи реално какво представлява продукта и инфото няма да е зависимо от рекламата и спецификациите които са му сложени в търговските мрежи...
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Облекло

Post by anastas_peykov »

Тихомире , тъй като гребеш на море според мен най-добрия сух костюм за теб е слънцезащитен крем Нивея, колкото по голям фактор по-добре. Пробвай тая година да се потопиш като за начло в 20 градусова вода и ако успееш да се чустваш конфортно в нея ще караш каяк в морето от началото на май до началото на ноември. Освен че ще караш каяк без скъпи и душащи облекла , гарантирам ти че студената морска вода ще ти излекува и всички болежки като синозит , хрема , плексит...ако ги имаш де. Ако го правиш това упражнение сутрин гарантирам ти че след това цял ден ще си свеж като репичка. Абе много ще изкяриш ако ме послушаш :) През другото време от годината практикувай други малко по сухи спортове.

Според мен да караш облечен само със слънцезащитен крем и плувки си е част от удоволствието да караш ситонтоп каяк на море.
Post Reply