Облекло

Статии, полезни съвети и обяви

Moderator: vandobrev

User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Облекло

Post by Pecata »

Тишо вместо да пишеш за неща които не разбираш, по-добре питай за да се научиш.
С това което си написал може не да помогнеш, а да набуташ някой да даде сумати и пари за някой боклук.
Каякарските цели костюми също имат такъв плат който покрива шприцката за да не влиза вода в лодката. По тази причина и да видиш на снимка някой със сух костюм в лодката няма и да разбереш. Изглежда както като си с яке, а жилетката пречи да се види ципа. За предпочитане е ципа през който обличаш костюма да е отпред защото е по удобно. Тези ципове са като на сухите водолазни костюми. Мажат се със специална смазка и се отварят и затварят малко трудно. Отделно от това като сложиш шприцката ще ти е малко трудно да се обслужваш през него. По тази причина допълнителния цип за пикаене е в плюс. За да не си късаме латексовите чорапи е нужно да си режем ноктите. ;)
Този костюм който си показал в лице и отзад, може да се ползва само от някой Сит-Он-Утопист :mrgreen: .
Много каякари ползват облекла на две части, за да могат да ги ползват и по отделно.
А ето как се облича такъв костюм.
http://www.youtube.com/watch?v=Dy6uAwXe ... r_embedded" onclick="window.open(this.href);return false;
За цените въпроса е относителен, защото по марковото е по-скъпо но обикновенно и по-здраво. Аз например си взех евтино яке и силикона с който са подлепени шевовете вече се отлепи. Ама пък е по евтино :D .
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Облекло

Post by rimohit »

Пеца , отново бързаш да ме оплюеш публично . Аз не претендирам , че разбирам но ми посочи какво невярно съм написал. Говоря за сухите костюми по принцип , защото аз като карач на ситон топ не виждам смисъл да давам пари за по скъпите каякарски костюми (говоря при условието , че са произведени от една и съща мембрана и една и съща фирма) при условие , че няма как да ги ползвам с шприцка.Много хубаво клипче си пуснал за костюмите от две части но те не са ми стояли като вариан по ред причини. Излиза ,че сме написали едни и същи неща но аз нали не разбирам :roll:
Да така е този костюм който съм показал може да се ползва от ситонтопист ,както виждаш има и такива хора и те не са малко .Може да се ползва и при други водно спортове.
Сподели по какъв начин мога да набутам някоя и с кой боклук по точно ? Модела който съм показал е един от най-позлваните модели за сит он топ на острова и отзивите са много добри.От доста време е на пазара и има не малко мнения за него.Тиатна е сравнително нов модел (от миналата година ) но имайки в предвид марката се съмнявам да не излезе читав .Като че ли е по разумно да скъсаш два титана за 4 години от колкото един Кокатат меридиан например и причините за сега са финансови
Извода ми , че тука колегите не ги ползват е на база снимки в цял ръст, а не че съм видял някой в каяка и видите ли не съм разбрал , че не е със сух костюм .До сега не съм видял колега във форума с такива.Може и да не съм гледал внимателно рабира се.
Единственото допълнение в твоя пост е това което си написал за удобството на предните ципове , за което ти благодаря .Пропуснах го .Костюмите със задни ципове са по трудни за обличане (най-вече закопчаване) но и за това си има чалъм.Разбира се ти си много голям разбирач и няма смисъл да ти го споменавам .Може да разкажеш за него обаче , с цел да помогнеш на някой за да не го набутвам аз .Артистик в момента са пуснали и друго концепция с едни странни ципове около задните бутове

Абе въобще не мога да разбера от де тази злоба ...С какво те подразних. С това , че споделих нещо за което ясно съм написал ,че не претендирам за някаква абсолютна достоверност , но все пак не мисла и , че е съвсем за в коша.И без друго във форума има двама трима , които споделят подробности за екипировката , начини на ползване и .т.н. Може би ако някой разбирач се беше сетил да напише нещо по въпроса аз нямаше да пиша за неща които не разбирам :roll:
Извинявам се , че се отплеснах и увлакох ама наистина не рабирам с какво заслужих това .
П.С. И в карайна сметка след като това което каза ти като разбирач , не е нищо ново за невежи като мен аз се чувствам силно объркан и не мога да си намеря място под слънцето и да се причисля към категорията на рабирачите .А така силно жадувам за това :roll:
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
genius
Posts: 698
Joined: 09 Feb 2008, 13:07
Location: София
Contact:

Re: Облекло

Post by genius »

Абе и за туризъм ли свърши водата та се закачате :D

А на въпроса...
rimohit wrote: А въпроса ми е :При рафтинга и бързата вода защо по снимките ви не се виждат хора с такива костюми.Само заради цената ли е или имат и своите неудобства и минуси при такива условия .
Има и друго освен цената. Много често в пълно снаряжение се налагат странични занимания, като почистване от дървета, пешеходен туризъм из силно насечен терен и тем подобни. Та не излиза сметката, ако за 1-2 сезона сандрапосаш сухия костюм. От друга страна при туризма може би е малко по-контролируема обстановката и си струва..
Поради граматически неуредици, мнението на потребителя не може да бъде показано.
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Облекло

Post by Pecata »

Извинявай, ако съм те обидил! Нямам и грам злоба към теб или някой друг.
Просто в поста си в началото казваш, че
rimohit wrote:Още с закопуването на сит он топ каяк знаех , че рано или късно ще достига до момента със закопуването на сух костюм.Ето , че тозаи момент дойде и вече избора ми е кажи речи ясен
и след това даваш някакво обобщено компетентно мнение, което ако го прочете някой начинаещ който иска да кара каяк и за първи път се сблъсква с въпроса какво облекло да си купи, като нищо ще отиде и ще си купи показания от теб костюм или друг подобен и да се охарчи едни 600-700 лв. и после да си го бие в главата като разбере че не е за тая работа. И аз в началото имах мерака да си взема такъв, но добре че не ме е срам да питам и имаше кой да ми обясни. За това писах тук, а не на скайпа ти. Аз също не знам и не разбирам всичко и има бая хляб да излапам преди това да стане. Извинявам се на всички ако съм прозвучал грубо.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Облекло

Post by manev »

Тия дето може да стартират с 700 лв. само за сух костюм не ги мислете ;) И може ли и двамата да спрете да си мерите пишките на "форумно ниво" ???
Пеца не си прав да обиждаш човека, при условие че си е направил труда да попрочете тук там за дадена екипировка !!!
В крайна сметка аз като "форумната клюкарка" мога да дам много повече инфо за стоките и тенденции, отколкото и официалния амбулантен търговец за България, но ме мързи да пиша толкова.
Много хубаво си е описал нещата и вижданията и ти не си човека дето ще го съдиш дали е компетентен или не.
Стоки се предлагат всякакви и за всеки влак си има пътници. Дали е функционален един сух костюм или не, може да каже само човек който го е изпробвал и навъртял един сезон по водата с него ..останалото са лакърдии..
тъй че остави Тишо "да се набута"... покарай и ти Сит-он-Топ една година и тогава го съди ...
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Облекло

Post by rimohit »

И аз се извинявам , че се поотпуснах ама щото многократно казах , че мнението ми е най-малкото компетентно , защото за да е такова трябва да съм пробвал . Просто в процеса на ровене по разни ревюта , форуми и така нататък все пак са описани много неща и направих едно обобщение на тази база.
Бях малко по сотър за което и аз се извинявам, но не е защото си ме обидил Пеца (не мога да се обидя от теб , защото дълбоко в себе си знам че си голям пич, а и доста по-отдавна наистина си с гребло в главата) е просто не разбрах нападката .Разбрах , че не е била такава .
А за качеството на този ценови диапазон , наистина ще се набутам и ще споделя после отзиви.
А с риск да засегна други колеги цитирам Манев
В крайна сметка аз като "форумната клюкарка" мога да дам много повече инфо за стоките и тенденции, отколкото и официалния амбулантен търговец за България, но ме мързи да пиша толкова.
една птичка пролет не прави.Ако провокирам и други колега да се включат и споделят за екипировката ще съм най-доволен :!:
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Облекло

Post by Pecata »

Тишо, след като уточнихме въпроса и публично се извинявахме един на друг,
предлагам да нападнем разбирачите, които обаче ги мързи да пишат толкова!
На всички ни е ясно, че на никой не му дават заплата да поддържа сайта и всичко е на дообра воля,
но ако има някой който да се хване и да понапише това-онова, такива спорове и недоразумения ще отпаднат.
Не върви да пиша аз или Тихомир, защото нито сме най-знаещите, нито най-можещите.
Затова се обръщам към "Форумната клюкарка", официалния амбулантен търговец за България, Тудурини, Екстремини,
към тези които знаят ама си траят, и всякви други които наистина знаят кое как е,
защото те са хората които би трябвалода дават компетентните мнения и могат да помогнат.
Съберете се и направете една тема в която да е обяснено всичко както трябва.
Кое е за каяк, кое за Сит-Он-Топ, на какво трябва да одговаря облеклото, различните типове лодки, гребла и всичко останало.
Да си припомнят че и те в началото са гледали като мишки в трици и са правили грешки, а няма да са последни.
Така ще спестят много ядове , пари и какво ли още не на начинаещия и неопитен каякар, облещен срещу някоя картинка която не разбира.
Информацията е много и не само качествена. В нета се пише какво ли не и много неща могат да те подлъжат или направо излъжат.
Тишо извини ме пак ама ще дам за пример карането на каяк с рибарски ботуши.
Предполагам че всички ще се съгласят, че един неправилен избор на екипировка даже може и да е опасен.
Преди години имаше случай на удавяне в Арда малко след веца на Студен кладенец.
След преобръщане човека получава инфаркт най-вероятно от студената вода, а всички знаете как се обличат хората по походите особенно лятото и се пренебрегва температурата на водата. Не знам колко е вярно, но покрай последния неприятен инцидент някой ми каза че Люси е бил без неопрен.
Ако това е така според мен това е подценяване на ситуацията, риск за себе си и околните и вероятна предпоставка за инцидент.
Не знам дали е редно да се споменават тези неща в такъв момент, но мисля че трябва да се казват и грешките за да могат да се избягват от другите и да се знае какъв може да е ефекта от тях.
За това моля ви понапънете се и надвийте мързела!
User avatar
genius
Posts: 698
Joined: 09 Feb 2008, 13:07
Location: София
Contact:

Re: Облекло

Post by genius »

Докато всички хранят този, който си е написал мнението... рядко някой ще пише за екипировката си.
Имаш гребло и яке, доколкото виждам имаш и мнение по въпроса... напиши го. Няма как да заставиш някой да седне една седмица да пише на тема екипировка.
А няма и какво да се напише по въпроса... За различния бюджет и различните вкусове има различни решения. Аз примерно държа каската ми е да е червена... помага ли това на някой за избора ?
Поради граматически неуредици, мнението на потребителя не може да бъде показано.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Облекло

Post by graf_bezuhoff »

Пиша долното, не защото съм от "разбирачите", а защото след първия пост, който изброява препоръките какво да се облече, от доста време имах намерение да допълня/препиша/преведа с обяснение защо да се облече.

Ще си позволя да цитирам отново гореспоменатия сайт с малко теория за предпазването на тялото от загуба на температура, за да подчертая защо е толкова важно да се обърне нужното внимание на облеклото при не толкова горещо време.

Как се губи и запазва телесната топлина

Тялото губи топлина по четири начина: провеждане, конвекция, излъчване и изпарение.
Провеждане е преминаването на топлина от топъл обект в директен контакт със студен обект. Напр. когато седите в каяка, топлината на седалището затопля седалката, а седалището се охлажда. Използването на седалка, направена от изолираща пяна, ще забави този процес. В моя случай - шалте под задника. Thank you, Demo!!!
Конвекция е преминаването на топлина от топъл обект в газ или течност, подпомагано от циркулация на този флуид. Напр. когато вятърът духа в лицето, въздухът отнема топлината при преминаване покрай кожата. Или при плуване в студена вода.
Излъчване е преминаването на топлина през празно пространство, подобно на лъч светлина. Напр. топлинните вълни/частици, излъчвани от огъня или слънцето. Тъмните обекти я поглъщат, а блестящите или светли - отразяват тази топлина. На този принцип работи фолиото - като се увиете в него, то отразява топлината, излъчвана от тялото, обратно към него.
Изпарение е процесът на преминаване от течно в газообразно състояние на веществата. Този процес поглъща топлина и се улеснява от въздушния поток. Напр. при изпотяване или дъжд, докато дрехите или тялото са мокри или духа вятър, ще се отдава топлина при изпаряването.

Основната задача на предпазното облекло във водните спортове е да се предотврати загубата на топлина при конвекция. Това най-добре се постига с ветро- и водоустойчиви материали. Т. нар. "splash" или "spray" дрехи спират вятъра да премине през дрехите или предпазват от дъжд. Сухият костюм и неопренът предпазват циркулацията на студена вода покрай кожата при потапяне.
Провеждането на топлината се намалява с използването на изолиращ слой - поларено яке и панталон. Те се загряват до телесната температура, при което топлоотдаването на тялото се забавя или спира (топлината се вижи от топло към студено). В комбинация със сух костюм ще предотврати загуба на топлина във водата.
Загубата от излъчване на топлинни вълни е най-трудна за предотвратяване. Излъчването трябва да бъде отразено или погълнато - отразено от блестяща повърхност (фолио) или джоб от топъл въздух, задържан в дрехите. Дебел, плътен материал, напр. пуловер, може да погълне известно количество лъчение.
Изпарението най-добре се контролирта от изолиращ слой, който отвежда влагата чрез поглъщане, а не чрез топлообмен. - Подходящи материали са полипропилен, полиестерен полар и до известна степен вълна. Влагата от изпотяването ще бъде погълната и задържана в плата, далеч от кожата. За тази цел не трябва да се използва памук, защото той не може да отведе водата от кожата.

Сух костюм - най-високото ниво на термична защита. Идеята е да задържи въздуха, загрят от тялото, вътре в костюма. Сам по себе си той не може да те стопли. Трябва да се комбинира с изолиращ слой от полиестерен полар под костюма. Тъй като сухите костюми не позволяват много влага да премине навън, трябва да се комбинират и с термобельо, което отвежда влагата от кожата. При сухия костюм съществува опасността при пробив или ако частично не е закопчан да се напълни при потапяне със студена вода, което значително намалява плаваемостта на човек.

Неопрен - идеята е да задържи слой от вода или пот, затоплена от тялото, близо до кожата. така при плуване в студена вода се намаляват ефектите от нейната циркулация. Неопренът работи най-добре в директен контакт с кожата. Допълнителното облекло трябва да е върху, а не под неопрена.

Важни за задържане на топлината са също така: шапка, ръкавици, лапи, боти, чорапи. Една забележка за ръкавиците и лапите. Лапите топлят, докато държиш греблото. Ако го загубиш, губиш и лапите, и тогава ръцете не са защитени. За сметка на това, щом вече си попаднал в студената вода, те много бързо губят чувствителност и моторика, които са ти необходими за борбата да се върнеш в лодката. Ръкавици под лапите (съобразено с времето) е добре да се имат предвид.

"Splash" облекло - каякарско яке и панталон. Каякарският еквивалент на "ветровката". Идеята е да задържи сух изолиращия слой и да блокира вятъра. Направени са от водоустойчиви материали като Gore-Tex или найлон, покрит с уретан. Предоставят защита от пръски и дъжд, но не са абсолютно водонепропускливи като сухия костюм при потапяне. Ако седиш в мокър кокпит, ще пропуснат вода в даден момент. Също и водата, която се стича от греблото. Каякарските дрехи не работят сами. Под тях трябва да се носи изолиращ слой.

Изолиращ слой - всяка дреха, която задържа въздух, който да остане топъл и да намали ефектите от конвекцията. Поларът е много подходящ, особено под сух костюм или каякарско облекло. Вълната държи топло, дори когато е мокра, но става много тежка и съхне бавно. Найлон и друга синтетика могат да служат за лек изолиращ слой в по-топло време.

Допълнителен слой от дълго бельо, отвеждащо влагата, под изолиращия слой - направено от капилен или полипропилен. Памукът не е добър избор за водните спортове.

В по-топло време излоиращият слой може да се носи и самостоятелно, без сух или каякарски костюм.
Last edited by graf_bezuhoff on 12 Mar 2010, 15:57, edited 3 times in total.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Облекло

Post by rimohit »

Изцяло подкрепям Пецата !!!
Преди години когато открих форума точно тава ми направи впечатление .Почти пълна липса и коментари по каквато и да е екипировка.Някой ще каже , че споделянето на такава информация носи и известна степен отговорност и за това никой не ще да се ангажира .Но в крайна сметка всеки читател има глава на раменете си и си носи кръста. А и понякога и от грешни мнения човек вижда кое е правилно и кое не.И при всички случеи е много по-добре да има !!!
И към genius .Ами ако напишеш , че каската трябва да е в ярък , забележим цвят ( в твоя случай червен ) защото ...(не ми се говори за неприятни работи) -младежа от провинцията , който е завладян от искрата на каякарството и пропуска подробности само и само да седне в лодката би се стреснал и змаислил най-малкото.Не можем да заставим никой но може грубо да го помолим
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
Post Reply