Състезание Струма 05-06. 09.2009 г.

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Състезание Струма 05-06. 09.2009 г.

Post by petkan »

Ей, винаги си мразел да четеш, да помислиш и чак тогава да пишеш. И този случай не е изключение. Единственото за което става дума е "слалом" и "състезание" да не са в едно изречение поради описаните причини. И понеже за инициативата разбрах чак когато получих текста на поканата побързах да направя необходимите (според мен) корекции.

От друга страна защо пък да не се допускат слаломни лодки до проявата? Оценяване по преценка на съдиите. Която е?.. Добре е ако има правилник да се знае предварително.

Воден слалом може да организира всеки клуб, който има грижата да го направи по официалните правила. Не че вие ще правите такъв, но е добре да е ясно че нямате и претенеции по въпроса. Това го пиша именно за да не се изпада в балкански ситуации. Мерака ти за организация е голям и за да не си помислиш, че се напъвам и аз да влизам там се изписах толкова. Хайде със здраве.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Състезание Струма 05-06. 09.2009 г.

Post by manev »

Значи ако някой мисли че може да се съберат 5 човека със Слаломни лодки, няма да има нищо лошо да го има и това за "атракция". Просто не трябва да се мешат с "бързите лодки" и с организацията на това мероприятие. Защото нито един от нас не разбира от такива работи и не вярвам на някой да му се захваща да учи правилник тепърва. Въпреки всичко вярвам че ще има желаещи да се включат в токова нещо и няма нищо лошо то да се случва. Трасе ще има, народ ще има, парти вечерта ще има ... така че който иска да действа.
И Петко !
Спри да ме храниш защото преди да напиша нещо го коментирам с другарчетата и не поемам нищо на своя глава. Амбициите на всички за това събитие са написани в първото мнение на тази тема и нищо повече от това не искаме да се случва.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Състезание Струма 05-06. 09.2009 г.

Post by petkan »

Глей се'а, ще спра да те храня когато спреш да ми бодеш очите със наполеоно-подобно поведение. В края на краищата за това са приятелите. ;)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Състезание Струма 05-06. 09.2009 г.

Post by manev »

ти ли ще изтриеш последните 4 поста или аз да го направя ?
Наполеон :mrgreen:
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Състезание Струма 05-06. 09.2009 г.

Post by manev »

Вече има опънати 7-8 въжета за вратички, но самите тях не сложихме защото Струма се вдигна до мноооого пролетно ниво и заличи всички камъни. Много благодарско на Светльо, Любчо, Милски и Филип че прегръщат идеята и дърпаха телове през реката. Хванахме се и за норматив опънахме 7-8 вратички. На някои дървета имаше остатъци от стари трасета и като цяло се дублираха с нашата идея. За сега работим за атрактивно и несложно и екстремно трасе, няма смисъл от геройства и постижения. Нека падне малко Струма и ще ги накичим останалите телове и врати. Така ще може да се ползва от всички предварително.

Искаме да предупредим че сме накичили вървите на "слаломното" трасе под каскадата но понеже живеем в чудесна държава не изключваме някой рибар или подобен да се пробва да вземе или просто одреже въжетата на вратичките. Така че който слиза през този участък да има едно наум и да го огледа от далече да не стане някоя беля.

Днес със Светльо хвърлихме няколко кофи пот и отметнахме бая километраж (около 30км.) с колелата за да докопаме поне малко визуална информация за новия проект "Лебница" и свършихме добра работа. Най-сетне намерихме нормален достъп за оглеждане и това което видяхме е доста заинтригуващо. Ако другата седмица съм пак там ще опитам да сляза до самия каньон и да си спретна импровизиран каньонинг. Днес просто бяхме с колелата и те колкото ни помогнаха, толкова и ни попречиха.
Абе въобще много силен и пълноценен уикенд ....
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
dan4o
Posts: 43
Joined: 06 Dec 2007, 10:41

Re: Състезание Струма 05-06. 09.2009 г.

Post by dan4o »

Някоя снимка не направихте ли?
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Състезание Струма 05-06. 09.2009 г.

Post by petkan »

Как ще трием, аз мислех да критикувам още.

Мразя празни, прибързани и необмислени приказки, а още по-малко такива писания. Поканата за събитието (добре че не е наредба) започва със " ... имаме удоволствието да Ви поканим на първото организирано състезание по “Каяк в Бързи Води” ... ". Колко е организирано ще покаже бъдещето. Да се пише обаче, че е първото е много груба неточност и ще те помоля преди да се пращат документи от името на БКО да се прави консултация, ако не за синтактични то поне за фактологични грешки. Първото подобно състезание у нас е организирано преди около 50 години. Хайде да сме малко по-скромни и да не страдаме от идеята, че летоброенето започва със нас. Нито пък че организацията на такова събитие е тривиална.

Доколкото разбирам от последвалите отговори по темата състезание състезание не е точната дума. Вратите щели да бъдат с други размери (за да мине К2), както и правилника, а съдииския апарат ще е рафтърски. Или разкарайте думата състезание от там или каяк слалом. Ама веднага. Хората по света успяват да промушат С2 (кану двойка) от там, ние обаче явно сме по-дебели. Не е ли по-добре като се прави трасе, то да е по регламент, за да може в последствие каращите там да могат да правят истинска тренировка?

Друга забележка: ако не съм в течение на обичайната ни "организация" няма да имам никаква идея къде да дойда, нито пък кога. Района е Кресненското дефиле нейде под "Каскадата", а деня събота. За незнаещите това означава район от около 10 км по Е79 и времеви интервал от около 12 часа. Хората от Варна и Бургас, които живеят далеч и е напълно възможно да не познават мястото ще бъдат принудени да въртят телефони и да пишат писма за уточнение. Защо не написа(хте) GPS координатите или поне на кой километър от Е79 се намира трасето?

Предлагам да седнем и да направим подходящ текст на поканата, БКО да я одобри и след това да я разпратим по клубовете заедно с нашите извинения за първата. Това е добре да го направим в среща на живо, а не тук, защото няма да смогнем да пишем. И хайде, моля, първо да мислим, после да приказваме/пишем. Може ли? ;)
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Състезание Струма 05-06. 09.2009 г.

Post by petkan »

Ей така както си седях се сетих, че навремето такива прояви (годишните лодкарски събирания по Цигов Чарк и Копринка) си имаха лекар. Дори да не е от името на никоя ферерация, наличието на много и всякакви хора в реката означава потенциални проблеми. Не е зле да има квалифицирано лице поне за първа помощ с подходящите инструменти за мъчение. Няма да ми се сърдите, ама ако някой келеш ще ми оказва такава, предпочитам да ме застрелят на място. :D Мога да питам един-двама познати дали са навити. Ако някой друг има връзки също може да провери.

Пак по здравната тема - по слаломите има спасители седнали в лодки с голям обем за изваждане на закъсали състезатели. Може да ви е смешно, но е имало случаи слаломисти да бъдат спасявани. Питайте Гергина. Понеже очакваме разнообразие от хора не е излишно и ние да имаме няколко човека нарочени за такива, екипирани подходящо. Спасяването от страна на случайни зяпачи и/или преминаващи каякари може да се окаже неефективно. Това за "слалома" и спускането. При гребането до Кресна ще трябва да се обмисли къде да се сложат спасителни постове, както и ескорт в каяк.

За да не изпадаме в ситуации от близкото минало (крещене в радиостанции и засичане с механични хронометри) няма да е зле да намерим малко по-модерна времеизмервателна техника. Говорих с разни познати и има вероятност да намерим фото-старт, фото-финиш какъвто ползват по ралитата. Ако е твърде скъпо обаче си оставаме с крещенето.

Пнеже Светльо попита, ето какво накратко казва правилника на ICF за вратите: състоят се от един или два закрепени пръта, боядисани в бели и зелени или бели и червени пръстени от по 20 см. Разстоянието между прътовете може да бъде от 1.2 до 4 метра. Прътовете трябва да имат кръгло сечение и могат да бъдат дълги от 1.6 до 2 метра, между 3.5 и 5 см в диаметър. Масата им трябва да бъде достатъчна за да не могат да бъдат разклатени прекалено силно от вятър. Прътовете трябва да са на около 20 см от водата, като вълните не бива да ги привеждат в движение. Те тука е и целия документ, в случай че някой се заинтересува: http://www.whitewater-bg.org/download/s ... slalom.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; ама малко е на английски. :) Този е правилника влезнал в сила от 01.01.2009 и все още валиден.

Мхмм, стартова такса? Ако да, то е хубаво да се обяви предварително. Много е обидно да не ти кажат навреме, а тъкмо цъфнал на техническа конференция ти сервират новината. А и такава е хубаво да има със ръководителите (хе-хе) на групи за детайлни обяснения, щото едва ли някой е навит да говори на 100 човека едновременно и да отговаря на въпросите им.

Организиран транспорт за мероприятието, упоменати удобни места за палатков лагер и т.н.? Не е зле да се направи списък на най-близките хотели в околността за удобство на гражданите.

Сигурно има и още, ама аз за толкова се сещам в момента. Не си трайте, ами пишете, че ей сега ще дойде септември и ще започнем да се сочим с пръсти. Ако не сме и започнали вече. :D
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Състезание Струма 05-06. 09.2009 г.

Post by petkan »

Цена за фото-старт, фото-финал: около 100 лева + разноските за път на човека, който ще работи с техниката.
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Състезание Струма 05-06. 09.2009 г.

Post by MILS »

ММММММММММММММММММММММММММММ.
Ама като виждам че го пишеш от добро сърце и с идеална цел и ми минава.
Предполагам че Манчо ще ти отговори на поставените проблеми (повечето от които апропо бяха обсъждани и има взети решения по тях).Би било добре да попиташ първо ,какво точно ще се организира и после да ни критикуваш градивно.:)
Веднага да кажа че ако ще се прави СЪСТЕЗАНИЕ каяк слалом аз нямя да играя под никаква форма.Може неправилно да съм разбрал идеята за мероприатието и затова да съм изявил желание да помогна със съдийството (щото с друго не мога).
Колкото до трасето , не мога да разбера защо трябва да прави трасе за каяк слалом, при положение че такава лодка на вода аз не съм виждал от години .Който иска нека си прави трасе но ние да го рпавим за КОЙ?!?!?! Ако има някой член на холдинга, който много иска да трениера и да развива салома, да го заяви и ще му помогнем с каквото можем .Но аз освен общи приказки ,нищо конкретно не съм чул и не виждам защо ни занимаваш вобще с тоя вегетиращ спорт:).
Както се казва който плаща ,той поръчва музиката или приведено към случая който опъва вратите той избира ширината.Всъщност рафтинг вратичките трябвало да бъдат на най-малко 2,5м прътите, което като гледам може и да стане за каяк слалом според цитатите ти.
В заключение искам да кажа, че не трябва да се зимаме пркалено много на сериозно и да не забравяме че нов бардак ...:)
Locked