ВЕЦ-ове по Струма

Българско каяк общество

Moderator: vandobrev

User avatar
genius
Posts: 698
Joined: 09 Feb 2008, 13:07
Location: София
Contact:

ВЕЦ-ове по Струма

Post by genius »

http://www.blriosv.hit.bg/in/regcampania.htm
...предложение за«Изграждане на МВЕЦ “Струма 1”, “Струма 2”, “Струма 3”, “Струма 4” на река Струма в “Кресненско дефиле”,.....
...в срок 30 дни от публикуването на съобщението за доклада по ОС (до 12 март 2009 г) , всички заинтересовани лица могат да депозират в РИОСВ-Благоевград писмени мотивирани становища по инвестиционното предложение и доклада по ОС....
С други думи се успахме :(
Поради граматически неуредици, мнението на потребителя не може да бъде показано.
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: ВЕЦ-ове по Струма

Post by kayaso »

ако започне работа по реката, очевидно ще има фоерверки. Има и други начини: да си припомним как преди години имаше една легендарна случка на Лакатник... някакси беше паднал многотонен камък от масива въху шосето. Тогава е било случайно, но случайностите могат да станат закономерни. Кресненският пролом не е малък.
Все пак, разума говори - да не допуснем да се стига до такива действия!
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: ВЕЦ-ове по Струма

Post by manev »

Аз не мога да разбера кой нормален човек може да разчете всичките тия глупости. Нито се ориентирам, нито разбирам какво пише. Отделно не мога да разбера кой информира РИОСВ за плановете си и тн. Най-вероятно някоя еко организация. Но до нас никога не стига. Айде няма кво да се лъжем, каяка не е гранде фактора в тоя случай защото сме малко и по "незаинтересована" страна. НО при условие че виждат тълпите на ханчето, плюс това че и се проведе голямо състезание в района, отразено от медиите и посетено от "едни хора" Би трябвало да се замислят. Явно трябва да се прави посещение в Благоевград.
Не е момента да се обвиняваме за това че не следим положението. Всички заинтересовани (юридически) лица трябва да вдигнат офицялен вой против това. И не само за конкретния случай ами въобще за отношението на държавата към нашите спортове.
Когато и ние се регистрираме ще се включим ...
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
genius
Posts: 698
Joined: 09 Feb 2008, 13:07
Location: София
Contact:

Re: ВЕЦ-ове по Струма

Post by genius »

След сутрешните консултации с Йована, се оказа че имаме все още някакви законови начини за противопоставяне на изграждането на ВЕЦ-овете. Трябва в следващите няколко дни да се раздвижим, малко по-късно ще публикуваме и информация как.
Иначе досега, Манчо звънна и каза, че тамън изпраща по пощата официално становище, макар и да сме изпуснали с един ден. Милски също каза, че е изпратил.
Поради граматически неуредици, мнението на потребителя не може да бъде показано.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: ВЕЦ-ове по Струма

Post by manev »

мда и Тудурини Брос и Адвенчърите и те пуснаха.
Ако знаете "Българско Каяк Общество" как добре седи на документи :) направо се изкефих :) Така е малко сухо, ама като го стовариш офицялно определено прави вечпетление и си седи на мястото .... Пуснал съм го от мое и ме и тн. както и съм дал адреса си в случая. Но помислете за адрес за кореспонденция и тн. ...
Айде почвайте да ръчкате, какво още можем да направим ... Сега говорих с Емилия и както се предполага, регистрацията на Рафтинг федерацията върви много тромаво и тежко. Така че офицялно на фронта ще сме ние и клубовете самосиндикално.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
Lubo
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2007, 21:10
Location: София - България

Re: ВЕЦ-ове по Струма

Post by Lubo »

Абе как ще варви тромаво рафтинг федерация ИМА от мин година още я създадоха :idea:
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: ВЕЦ-ове по Струма

Post by manev »

тоя федерация, не е оная федерация ;) Българския стандарт е да има два Синода ;)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
Lubo
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2007, 21:10
Location: София - България

Re: ВЕЦ-ове по Струма

Post by Lubo »

АААА ясно ти сигорно говориш за федерация на федераците :D хаххахахаа :mrgreen:
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: ВЕЦ-ове по Струма

Post by kayaso »

Искам да припомня на всички, как са се почувствали онази вечeр, когато разбрахме за проекта за ВЕЦове по Струма, и факта, че на следващият ден е последният строк за изпращане на протестни писма.
Тук е мястото за предложения , как да опазим Струма, или как да не я опазим /защото може да има и такива мнения, и те трябва да се чуят. от инавазията на ВЕЦовете.
Да, ясно е, че трябва да се изполват възобновими, "екологични" , алтернатични източници на енергия .
Kолко са екологични ВЕЦ, само науката може да даде мнение. И вероятно то няма да е еднозначно, защото нещата не са толкова прости. Заобикалящата ни природа е система с такива сложни вътрешни връзки, че със сигурност още не сме опознали всичките. Но не за това искам да говорим тук. Ние не сме еколози, по образование и не сме достатъчно компетентни за да разглеждаме проблема от тази гледна точка. Ние сме преди всичко каякари, природолюбители и искаме да опазим това, което имаме в чист, възможно най-естествен вид.

Някой може да каже : е, колко сте - една шепа келеши! Защо да се съобразяваме с вас?
Ами защото не е важно колко сме, а е важно какво се случва... важно е, че ние ставаме все повече - факт е, че през последните 3-4 години има сериозно развитие на каяка в бързи води в Бългаия и този процес няма да спре. Да ама не - ако допуснем да завирят дефилето, ще спре. Спомнете си, повечето от къде са тръгнали?
И защото : трябва ли да превърнем всички реки в микроязовири? Защо да не остане поне една естествена река в тази страна? Малко ли са ви Арда с трите големи язивира?Искър - с проекта за 9 / или 11/ ВЕЦа...майката ще и разкажета на тази река. Трябва ли всички? Помислете за възпитрателният ефект върху хората,върху децата от тези спортове. Нима това не е един от начините да предпазим децата от наркотиците?

За тези, които не знаят, Струма е
- единствената река, която има бързеи през цялата година.
- е най-подходящата река за обучение на начинаещи, защото единствено тя има бързеи, когато водата не е екстремно студена.
- това е единствената река, в която бързеите са достатъчно дълбоки и достатъчно бавни, за да носят минимален риск за начинаеите.
- единствената река от този тип, покрай която върви международен път. Убеден съм, че при една добра стратегия, тя може да се превърне в ценен туристически обект, който дфа носи повече преки и косвени ползи за България от ч микро ВЕЦа.

И отново към напредналите: Ще кажете, какво толкова, и без това ние вече караме Рилска, Чеписка и дори Горна Росица. Ще ги караме, ама като нацвъкат ВЕЦ по тях, само ще гледаме фимчетата от миналото. А това време не е далеч. А там не можем да ги спрем.

Има и друга страна. Ние сме тези, които трябва да вземат отношение сега, за да има за следваите. Иначе - няма да има следващи.
Струма трябва да се съхрани без строежи по нея.
Тя в ценна, замислете се.

Аре стига лозунги...нека помислим какво да направим за да предпазим реката от съсипването й.
За това ръчкам темата. Мислете и пишете!

Ето и моето мнение.
Позитивите от карането на каяк в бързи води, няма нужда да ви ги излагам . Всеко който кара си ги вади за себе си. Проблема е, че хората не знаят за какво става дума Дори повечето от хората в България не знаят, че има такова занимание, а тези, които знаят, не правят разлика между рафтинг и каяк в бързи води.
Ето каква ми е идеята - ние трябва да покажем на хората що е това каяк в бързи води. И защо искаме да запазим Струма. И това трябва да започне незабавно... веднага!
Нека изполваме първият удобен случай за целта - официалното откриване на рафтинг сезон 2009. Мисля, в тази ситуация, трябва да забравим за "негтивното" отношемие към комерсиалният рафтинг /тези, които го имат/, и да обединим усилията си с рафтърите в името на опазването на Струма. Има шанс. ако сме задружни, можем намерим подкрепа от различни места. Има хора, които искат да възродят водният слалом, има хора които искат да тренират воден слалом. За рафтинга като спорт - вече се вижда. Искам да ви кажа, че ако поискаме, имаме подрепата на IRF - международната рафтинг федерация. Струма може да бъде спасена!

Как да стане това, нека всеки помисли и да обсъдим. Има много начини, чрез които можем да покажем тази страна на бързите води... Дали ще е своеобрано състезание, дали ще е демостративно спускане, родео или каквото измисли, но ние трябва да го наравим - сега! Не се изисква кой знае колко за това. Та нали нашето хоби е да караме? Само малко организация. А медиите си знаят работата...те и без това ще са там... и без това търсят атракцията!

Молбата ми е да се съберем в деня на откриването и да спретнем една забава задно с рафтинг клубовете. Ще има смисъл, не ако сме 5-6 човека, ами всичкото келеш холдинг. Какво ще кажете например за среща между всички хора свързани с каяк в бързи води. И дори и тези., които искат да се свържат. Срещата не означава само пиена на бири и раздувка, Трябва да има атракция. Знаете че нашето хоби е скрито в тъмни дерета и хората няма как да научат за него. Сега е момента.
Приакзки от типа: "ако не тече нещо друго, ще дойда" не се приемат! Това са егоистични изказвания! Мисля, че не е толкова страшно да жертваме един ден . Плюс това, по това време текат и други реки в наблизо, като Влахинска, Санданска или Рилска... Време за тях има!
Да ви пропомня и още нещо - помислете за съдебните дела, който са водили наши приятели срещу по-стари проекти за ВЕЦ. Респект към тях. Съжалявам, че не знам имената на всички з да ги цитирам тук. Нима трябва да оставим нещата така?

Момчетата от Варна, Арзусци и Елховци, Пловдив... очаквам да се включите в дискусията и да се видим на 4-5 април в дефилето.
Помислете и да дейставме.
Ясен
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: ВЕЦ-ове по Струма

Post by graf_bezuhoff »

Ей! Втора нощ я сънувам тази Струма!
Първата нощ ме изключихте от холдинга най-позорно без право на обжалване.
Втората нощ, обаче, ме завлякохте на Струма и нататък то се знае ;).
Снощи - нищо. Но явно съм мислил по поста на Ясен, защото ето каква форма на протест ми хрумна:

Мятаме всички каяци и рафтове по багажниците и в една дълга процесия обикаляме центъра на Благоевград в знак на протест. Няма как да не ни забележат гражданите. Поне каяци ще видят. По-тежко ще е, ако по някакъв начин се оповести общината и протестът бъде официален с петиция до кмет и общински съвет и отразен в медиите. Знам ли.
После се повтаря същото в Кресна. Там би било гадно, защото ще пъплим с 20 в двете посоки на главното шосе.
Но иска кинти за плакати, транспаранти; мегафоните иначе са евтини... И сигурно в Благоевград поне ще е добре да е в делничен ден.
Post Reply