Подобрения по сит-он-топ

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by graf_bezuhoff »

Дойде дългоочакваният миг - лодката официално си има име: "ВЗОР".
dsc00691.jpg
Сега търся шампанско с тънки стени, за да не спукам лодката ;) при тържественото спускане на вода. Идеи?
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by anastas_peykov »

На турския леген като пробийш дупката примерно с 14мм боргия , хубаво я заглаждаш, взимаш един силикон използван с изсъхнал конус отпред , режеш го като тапа кокото ти трябва и това е. Не ти трябват тапи. Но ако си по тежък тая отводнителна система не работи , аз съм 105 кила и като отворя отвора и се пълня до кръста с вода ако е малко по бурно морето. Наскоро инсталирах еднопосочен клапан отдолу ,като че ли по бавно се пълни нои по бавно се източва. Ако е хубав клапана, моя е май боклук, може да не ти трябва и тапа.
User avatar
dundee
Posts: 20
Joined: 08 Apr 2009, 10:13
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by dundee »

Няма да си пробивам дренажните отвори. 10 дена грабах по гръцко в спокойно и в бурно море, без никакъв вятър и при доста силен вятър и нямах никакъв проблем - влизаше много малко вода :D Само трябва да си сменя болтовете на анкерите с неръждавейки, защото за 10 дена ръждясаха.
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by anastas_peykov »

Зависи къде гребеш. Аз в събота като гребах тука имаше мъртво вълнение премесено и с вятър и за 10 минути гребане се пълних с вода.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by graf_bezuhoff »

dundee не ги подценявай тези отвори. Не искам да ти обяснявам в Родопите в един страшен дъжд с вятър и вълни как се пълнеше лодката. Тези дренажни отвори на сит-он-топа са важни точно заради това: на принципа на скачените съдове - не може да влезе повече вода, отколкото позволява този принцип, излишната отива навън. Тапите са за комфорт в спокойно време, когато е по-студено или не ти се мокри.

Аз за комфорта мрънкам ;)
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by anastas_peykov »

Тия отвори могат да са запушени при хубаво време. Само при лошо се отварят и то ако видиш че вълната прелива през бордовете. СОТ каяците и да се напълнят с вода няма да потънат. Даже може и да се гребе при това положение но ще си до къръста във вода. Ако отпушеш тези отводнителни отвори тази вода по принципа на скачените съдове ще се оттече ако не напълно то по - голямата част. Това зависи с колко килограма си го натоварил каяка и респективно колко е потопен. При отводнен каяк освен че ше си по-сух и ще гребеш по лесно. Друг е въпроса че този каяк който караш ти е за спокойни води и отводнителната му система е пълен ташак. Едно малко отворче което е недостатъчно бързо да отводни каяка и затова при една по - напечена ситуация никаква работа няма да върши. Твоя каяк максималната му товароносимост е 120 килограма но с отворен отводнителен отвор при спокойна вода не трябва да има в него повече от 80 кила.
User avatar
Vic
Posts: 38
Joined: 22 Jan 2010, 21:03
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by Vic »

Да задам едно въпросче тук, че да не отварям нова тема. Оргиналните бидончетата за багаж за сит он топи ми се виждат скъпи, оправдана ли е високата цена или и бидон за туршия ще свърши работа? Въпроса е в капака, ясно е , но нека хората с по-голям опит да се изкажат. :)
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by graf_bezuhoff »

Оправдана е - зависи какво си склонен да жертваш в тях. Или каква е цената нещата вътре да останат сухи.
Ако си напъхал техника за няколкостотин лева и разчиташ в бидона за зеле да оцелее... Или ако те хване буря и е жизненоважно на брега да имаш сух комплект дрехи, защото си на майната си и трябва да оцелееш една нощ...
Имам и оригинален бидон и такъв за зеле. В 90 процента от случаите няма разлика кой ползвам. Обаче като ме хванат вълни по средата на язовира, ми се е случвало неоригиналният бидон или да се отовори или да проникне вода. Отделно тези за зеле не са удобни за носене или няма къде да го вържеш сигурно за лодката.
А в едно бидонче от 5 л колко неща удавих в морето... Както ме майтапят келешите, ако бях взел лаптоп с мен, и него щях да затрия.
На първо време за хубаво време обикновен бидон е ОК. Но за най-важните неща си е редно хубав бидон, хубава суха торба. За да не я мислиш тази част от екипировката къде е и да си гребеш на спокойствие.
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by anastas_peykov »

Аз на Тунджа сега удавих в един такъв бидон 2 телефона , 1 ГПС и една сапунерка олимпус идокументи. Като го извадих беше се напълнил до половината с вода и вещите ми плуваха вътре. Гуменото уплътнение се беше скъсало и не съм го видял. Документите изсъхнаха, Олимпуса след като изъхна тръгна, ГПС-а след ремонт тръгна, телефоните дадаха фира :)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by manev »

..да ви питам за кво са ви тия всичките боклуци дето ги тъпчете по лодките...все едно на война сте тръгнали или на експедиция по някоя река в Джунглата.
с триста кандърми един мобилен телефон може да ви потрябва ама като сте го натъпкали в бидона, голем праз че го носите....като се окапачиш някъде и забедстваш (напуснеш лодката) седи си на брега и чакай тя да се върне по течението нагоре да си вземеш телефона..
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Post Reply