Подобрения по сит-он-топ

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by graf_bezuhoff »

Значи рулят е на Прион. Закрепването за лодката е авторска конструкция на баща ми по мое задание - целта беше да не се дупчи лодката. Използвахме гайките, вградени в корпуса от производителя - за ръкохватки и подобни. Педалите са прости колани - оригиналните бяха безсмислено скъпи, отделно, че няма как да ги монтирам на моята лодка. Та малко ще си играя, докато наглася дължините за моя ръст - все ги докарвам на дължина за Начев, а аз съм със значително по-къси крака.
Живот и здраве ще се засечем някъде да видиш наживо тази измишльотина. Французите като не им се е занимавало да измислят рул за този модел - трябва да побългаряваме или да псуваме. А мисля, че стана културно и най-вече ефективно.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by graf_bezuhoff »

Грехота е производителят да не сложи като опция рул на такава дълга лодка. Твърде голяма площ е подложена на натиск от страничен вятър, вълни или течение. Дори двама понякога не можем да компенсираме натиска. С рул нещата са съвсем други. Не мислиш за управлението, краката сами си действат, ръцете също, не се бориш за посока.

И с тапи пробвахме - от фибран. Понеже ги направих набързо, не уплътняват много добре. Но от тях почти не влиза вода:
IMG_8208_resize.JPG
Задникът е сух, въпреки, че седя върху тях. Влиза вода и то доста, но тя се стича по греблото и отива най-вече в краката:
IMG_8209_resize.JPG
И това има лек - гъба. За да ми повярвате - предлагам и снимка на другото място, сле като гребах 4 часа сам - сухо.
IMG_8210_resize.JPG
Голямо облекчение е и за мен, а най-вече за семейството - жената не мрънка, детето е на сухо и не се разболява. Разбира се става само за гладко или с леки вълни и слънчево време.
User avatar
dundee
Posts: 20
Joined: 08 Apr 2009, 10:13
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by dundee »

Преди малко повече от месец си купих турски сит-он-топ единичен каяк. Все още не съм пробил дренажните отвори, тъй като до сега го карам само в язовири. Август ще ходя на море и за тогава ще трябва да ги пробия. В нета гледах това:

Image

Та, въпроса ми е някой има ли представа дали в България мога да си купя такива и от къде.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by graf_bezuhoff »

Честита придобивка! Да го караш със здраве и само кеф да ти носи!

Както във всеки бизнес, производителите не ги кефи да правят стандартизирани неща и в случая всеки прави различни отвори в сит-он-топите. За моята лодка си намерих от вносителя, на добри пари, така че го имам и този вариант. Потърси при твоя вносител първо. Защото и като бройка и като Фи се различават. Ако са близки, можеш да пробваш от друг производител запушалки, но ако не са няма да стане.

Но ми е странно как така дренажните отвори не са разпробити?!? Rimohit? Ти май имаше такава навремето.
User avatar
dundee
Posts: 20
Joined: 08 Apr 2009, 10:13
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by dundee »

Благодаря за пожеланията.

Отворите не са разпробити. И на мен ми е странно, но не са. Лодката е копие на BIC Bilbao. Не съм сигурен дали турците предлагат тапи. Може би трябва да опитам при BIC. Знаете ли кой е вносителя на BIC в България?
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by graf_bezuhoff »

Абе тия тапи - оригиналните - никаква работа не вършат, пак си влиза вода и то сериозно. Даже със самоделките от фибран влизаше по-малко, преди да се деформират и да спрат да уплътняват, предполагам като се свива и разширява дупката от температурните разлики. Корко му е майката, но единственият, който намерих в "любимия" ми строителен магазин, не става за нищо - разпада се, той е на някакви блокчета за подложка, не става за обработка... Тъй че ако някой види хубав корк - да свирка!
User avatar
dundee
Posts: 20
Joined: 08 Apr 2009, 10:13
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by dundee »

Ето линк за тапи от корк:
http://www.topkayaker.net/TopKayakerSho ... page=index

Проблема е, че цените на тапите са от 0,85 до 2,50 $, а доставката е минимум 22-23$. Ако се направи обща поръчка единичната цена може да падне доста.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by graf_bezuhoff »

Но да не спамим с глупости - от линка на dundee тапите са гумени, от естествен каучук, а не коркови, струва ми се.

Вие като морски чеда кажете, рибарите не ползват ли вече този материал за мрежите си? Няма ли откъде при вас да се купи/"крадне"?
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by MILS »

Абе графе, земи си направи тапи от "матряла" дет си уплатняваме лодките . Мислиа че неговата платност е достатачна а пък и еластичен.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by rimohit »

Пеца. Аз имам дренажени отвори само при краката .И въпреки всичко стигам до там :lol: :lol: :lol:
Остава да науча каяка да готви и пъдя жената :lol: :lol: :lol:
Графе! Бракониерите ползват стиропорени поплавъци .Корка скъп бре.
Пробвай да направиш тапа от старара джапанка.ИНТЕР или БУМЕРАНГ са едни от няй подходящите модели :lol: :lol: :lol:
Изрязваш от подметката но е добре формата да е леко конична а не цилиндърче.Това можеш да постигнеш с макетно ноже.Първоначално тапата наяма да има добра обла форма но в последствие може да загладиш или със шкурка или чрез внимателно нагряване.
Мисля , че бях писал евентуално и за облепяне на отвора с онова много финното кухненско фолио , което само си полепва.После изцвръцкваш вътре силиконец и чакаш да втвърди.

Към колегата с ПМС ската .На нея има заложени два отвора , които не са пробити.Пробий само този при краката .
За RTM ски тапи може да попитате SELVA
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
Post Reply