Подобрения по сит-он-топ

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Подобрения по сит-он-топ

Post by graf_bezuhoff »

Седя си аз тука и скучая от бездействие (то малко остана де), но понеже прогнозите за следващия туристически сезон са оптимистични (стискайте палци да съм здрав като камик), се замислям какви подобрения да направя по лодката, за да не се налага да се обаждам на гражданска защита да ме спасява в някоя буря.
Основният ми кахър е кормилото - не видях в стандартните аксесоари на DAG да има рул за моя модел. А не се виждам навътре в морето или в язовир без такова нещо, ако съм сам при силен вятър! Ще се наложи да приспособявам нещо. Из нета не открих много - само някакви американци, ма те си правеха самоделки дървени каяци и на всичкото отгоре техническата документация им е платена.
Та за това се обръщам към вашия челен опит в приспособяването - ако имате нещо за показ: било на живо, било като чертежи - да препиша някоя идея в бурните зимни дни в работилницата.
Другата глезотия са запушалки за дупките под д-то. Предпоставка за романтични вечерни разходки с любимата, когато времето не е от най-горещите. Стоян се оплака, че фабричните тапи не уплътняват добре. Та си мислех да си направя такива, но от корк. Корк обаче не намирам... освен тънък за изолация на стени ;). Ако някой има идея откъде може да се сдобия с парче корк, от което да "издялам" 8 запушалки, да свирка.
Това са основните джаджи, има и други, но всяко нещо с времето си. Например поплавък за стабилизиране при големи вълни като на хавайските канута е нещо, което ми хрумва...
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by rimohit »

Здрасти графе...
Тоеот корито е дълго и обемно и наистина би било добре да се измисли нещо като рул .Аз мислех да слагам на моя нещо такова но да е по скоро статично .. като кил само че отзад.Приятели ме разубедиха а и се оказа ,че каяка ми е маневрен и лесно с компенсиращи загребания си оправям посоката ...Абе с две думи коритото ми или по скоро бидона :lol: ( sit on top) не е от най- мореходните ама не е и ча толкова зле.
За запушалките ще се пробам да ти дам една идея.Слагаш иблепваки с тънко полиетиленово фолио ( от най финните .. дето сами се лепят) в дупките така ,че да ги "окалъпиш".Мазаш малко технически вазелин.След това ги запълваш със силикон.Преди да втърди може и да напваиш и някаква арматура от тел в самата тапа за по лесно издърпване.Като засъхне дърпаш и имаш готова тапа.
Сега тука в някой теми усетих уекинко негодувание от колегите риболовци .... ама аз съм и такъв. :lol: .Радвам се че съчетавам тези две прекрасни хобита..
Абе мисълта ми е другаде.Та при фишинг каяците правим едно устройство което нарекохме котвена лебедка.По нататък ще дам линк за нея но смисъла и е ,че при закотвяне на каяка въжето , което е фиксирано за каяка трябва да е или на носа или кърмата на лодката за да не се обърне при вълнение,Ако се ползва плаваща котва - също.Последната е едно добро устройство за сигурност , което е добре да има всеки каяк напускаш километровата морска линия.А то изисква "котвена лебедка"
Ето тук колегата "ДОКТОРА" който пренася опита си от Англия при нас е дал превъзходно описание : http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=25399
Аз вече се снабдих с такова и то с доста по просто устройство -2 макари ,ъженце, карабинка, още една по малка и ластично въженце.
Сега на дневен ред ми е платно -от тези трапецовидните или по скоро V образните.То е за "попътен вятър".За него имам всички материали освен платнището за самото плътно.Дори ей сега отивам към гаража да си го сглобяам.За платна сме писали тук : http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=25801
За стабилизатора помисли добре.Според мен ако не слагаш някако по голямо платно кото да може да обърне каяка с помоща на вятъра няма нужда от него.Даже по с коро би пречило.Таитянские лодки са доста тесни и със обло (почти кръгло) дъно и имат много малка стабилност безстабилизатор ( почи никаква) за сметка на това са бързи.
С каквото мога да помогна .. ще се радам.Тука доста сме разисквали много въпроси относно облекло за по студни месеци ... безопасност ... и други.http://forum.fishing-mania.com/viewforum.php?f=47
Вярвам ,че моста който се мъча да създам между дата форума (рибарски и каякарски ) ще е в полза и на двете страни
дано някой не се разсърди :roll:
Поздрави !!!
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by graf_bezuhoff »

Благодаря за идеите!
Но очаквах повече колеги да се включат между бирите.
Както и да е.
За рул ще трябва да приспособявам нещо на Прион - бездруго най-лесно е за сдобиване.
Имам една молба - някой дали случайно има снимка в профил на лодката си барабар с руля, за да преценя как се пада мястото на монтажа и на каква дълбочина под лодката стига руля. Ако не ви затрудни и някой и друг размер да кажете: ширина и дължина на руля, височина на лодката между скобата за монаж и дъното (най-долната точка), съответно и дължина на руля между скобата за монтаж и най-долната му точка. И кой модел е руля?
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by Pecata »

Ето ти прионски рулове, но най добре ако си го правиш ти вземи от някой да го огледаш.
Съвета ми е да го направиш от неръждавейка а не от алуминий.
По здраво е и по лесно за изработка. Кораба ти е голям ще го понесе :D .
http://www.prijon.com/ausruestung/zubeh ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ето как можеш да си направиш поплавъци.
Image
По принцип на мястото на каяците има направени поплавъци от PVC.
Тръбите можеш да вържеш направо с коланите за да не пробиваш лодката.(виж на снимката)
Това съоръжение има и сърфово платно 6м2.
А ето и други подобни.
Тук поплаваците са от кранци.
Image
Image
Image
Image

Но мисля че ще си решите всички проблеми като си вземете това.

Image

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by Pecata »

За дупките що не пробваш с XPS (фибран или нещо подобно) ?
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by graf_bezuhoff »

Чеда на Нептун (вий там по Черноморието), като бях дете си спомням, че рибарските мрежи бяха опасани с парчета корк, за да ги държат над водата. Ако знаете откъде може да се купи таквоз нещо или някой рибар да се отърве от тях, свиркайте. Че тук в София като кажеш "корк", те пращат да си купуваш излоция ;). Или тапи за вино :lol: .
По-подходящо за запушалки за сит-он-топа от корк не мога да си представя - той има хубавото свойство, че е мек и лек (за разлика от дървото) и че като се намокри, се раздува. Докато всички останали материали пропускат - гледах ги оригиналните на DAG на лодката на Стоян и е истина. Силиконът би се раздул, само ако е нагрят, обаче при контакт с водата ще се охлажда, свива и ще пропуска, според мен.
Тъй че, колеги, няма да откажа такава помощ.
bimbo
Posts: 14
Joined: 27 Aug 2008, 16:34

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by bimbo »

Pecata wrote:За дупките що не пробваш с XPS (фибран или нещо подобно) ?

С извинение, че се намесвам, но може би е най добре да си поръчаш оригиналните от Боби. По лесно е.
Май има два вида и не са цифра.
Поздрави
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by graf_bezuhoff »

Дайте една снимчица на руля, моля, в профил, в спуснато състояние - на сушата, че да се види. Знам че имате такива лодки ;)
Rimohit, как е ветрилото, как се държи лодката с него, като го пробвахте?
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by Pecata »

В това положение е спуснат във водата.
Image

Така е при вдигнато положенив върху лодката
Image

Image
Image

Широк е 10см., дълъг 51.5см.

Това са новите модели, но захващането към лодката е същото.
Image
Image
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Подобрения по сит-он-топ

Post by graf_bezuhoff »

Много благодаря, Пеца!
Като го направя, ще се завъртя из вашия край за проба в морето ;)
Прицелил съм се за 1-6 май в Обзор, Камчия и язовир Цонево...
Но е рано още за планове, че ги мислехме едни за 3 март, а се тръшнахме болни...
Post Reply