Язовир Пчелина Радомирско

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Язовир Пчелина Радомирско

Post by graf_bezuhoff »

Някой може ли да ме упъти като как е този язовир - става ли за такива като нас, че в нета освен инфо за некви джетове и разни рибоци, друго не видях.

Демек някой гребал ли го е или има някаква драма с язовира за каякари?

Понеже обмислям да го пробвам скоро, затова питам струва ли си усилието.

Да не ме изгони/конфискува някой?
User avatar
mitq
Posts: 211
Joined: 06 Dec 2007, 20:11
Location: Рударци
Contact:

Re: Язовир Пчелина Радомирско

Post by mitq »

аз лично не съм ходил но академичното гребане ползват база там и мисля че едва ли ще има някакъв проблем и ти да си гребеш там
иначе язовира е хубав май
:D
Човек може да влезе в ада яхнал собствения си език
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Язовир Пчелина Радомирско

Post by kayaso »

Ок си е язовира.
Аз бях преди една седмица там, но беше през седмицата, та не знам как е през почивните дни.
Има какво да се види. Особено си заслужава гледката от скалата с параклиса... по залез! 8-)
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Язовир Пчелина Радомирско

Post by graf_bezuhoff »

Е, любопитството беше по-силно и рискувахме една проба с шанс само да поизхабим бензин и време.

Изгребахме го дори язовира. Бяхме единствният каяк, видяхме само една голяма лодка (може би с мотор) и една моторница в далечината. А да, и един рибар се върна с надуваема лодка, пълна с риба.

Та на язовира не е гъсто населено, но предимно с рибари. Ние си бяхме жива екзотика там.

Водата беше доста мътна с жълто-кафяв цвят, на границата да се сгнусим. Тинята - имаше един много гаден черен пласт под повърхността, но се оказа, че не е мазут, защото лесно се изми.

Наистина, скалният масив, на чийто връх е параклиса, е много внушителен и отблизо и в перспектива.

Предвид напредналото лято, по краищата на язовира си е направо заблатено - имам предвид горния край, особено устието на Струма.

Обаче се нагледахме на птици - щъркели, патици, чапли (предполагам), чайки и едни други дето не ги знам, приличат на сокол, но ядат риба, това го видях. Май ще се възползвам от предложението, направено преди време, за почти фалшивото разрешително да греба където си искам, с цел наблюдаване на дивите птици.

Така че, впечатленията са ни по-скоро положителни - птици и скали, но водата никак не ни хареса. Голямо къпане падна вкъщи да спрем да миришем на тресавище.

Снимки - след малко ще опитам да кача на сайта.
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Язовир Пчелина Радомирско

Post by kayaso »

Тинята се дължи на основната скала в района. Зеленият цвят - на водораслите в нея. Сега водата е топла и за развитието им е рай. Мисля че е природно, но това не означава че е чиста. Един човек ми разказа, че язовирът е построен по инициатива на Гърция, за да улавя и "складира" мизериите на тежката индустрия в Перник и Радомир. На него се дължи и живота по Струма надолу. Аз не бих ял от рибата хваната в този гьол.
А природата е интересна - наподобява на тази в Странджа.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Язовир Пчелина Радомирско

Post by graf_bezuhoff »

Проба със снимките:

http://www.whitewater-bg.org/index.php? ... d=1&id=229.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Язовир Пчелина Радомирско

Post by graf_bezuhoff »

Открихме сезона на бързата "жълта" вода миналата седмица, време е по-мързеливите от нас да изкарат лодките от хангара и да я пробват когато е бавна.
Предлагам едно разкършване по Пчелина (да не прекаляваме с нещо по-голямо още за първия излет). Мястото е удобно и логистически - горе доле е близо и до София и до Благоевград. Иначе на мен точно ми е еднакво разстоянието до Пчелина и до Огняново и ми е все едно. Искърът ми е по-далеч, особено в частта откъм Ихтиман.
Студена ли беше водата на Струма? Да знам дали да се напъвам да правя тапи за лодката и да се завия с одеалце ;) или с неопренови прашки и неопренови джапанки ще е достатъчно.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Язовир Пчелина Радомирско

Post by manev »

графе ти нали в Младост живееш ?
мини през "спорт депо"-то Намира се зад м. Комо и Технополис. Вътре продават къси гащи за отслабване които са изработени от чист Неопрен ;) и бяха 20-30 лв.
Аз си взех такива за лятото. Единствения косур им е че са със страничен цип. Трябва да го демонтираш защото при клякане се отваря и скубе на "копилЕ"
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Язовир Пчелина Радомирско

Post by graf_bezuhoff »

Точно оттам ги взех, сега ще карам половинката да им зашие кукичка като на пола, за да не се отваря ципът. Но дали ще е достатъчно само по гащи и косми на краката?
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Язовир Пчелина Радомирско

Post by graf_bezuhoff »

И тъй, с Начката ловим греблата утре, събота, на тоз язовир. Всички желаещи са поканени да ни гледат резила.
Locked