Сит-он-топ в морето

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Сит-он-топ в морето

Post by graf_bezuhoff »

Последната седмица за мен спокойно може да се вмести в една дума - "келеш". Една седмица на морето и то с каяка. Почти неразделни. Като циганин и коня (никакъв расизъм - това е начин на мислене). Ако не гребях, стоях край брега и си държах лодката на въженце.
Сега по същество - това беше седмица на опознаване, заякване, отработване на правилните движения (трябва да погреба с някой да ми показва грешките, важното е че имам материал за размисъл и база за сравнение). Имам и няколко впечатления.
Първо, с лодката много си допаднахме. Аз лесно се адаптирам към новости, но в случая определно ми достави удоволствие. Мисля, че не съм сбъркал.
Второ, гребах в залив и извън него, нямам забележки, нямам оплаквания, а и времето беше хубаво, с малки вълни, максисмум 1-2 бала. Нищо екстремно не ми се случи (нямаше преобръщания, изпадания от лодката и др.). Дори пробвах успешно слизане и качване в лодката насред залива и с пътници!
Трето, изцяло запазва контакта с морето - благодарение на дренажните отвори задникът ми е постоянно във вода. Има ли такова нещо като неопренови бермуди - за по-ветровити дни?
Четвърто, добре запазва посоката, даже е малко досадно, когато искаш да завиеш, леко се гребе, ако имах две гребла, двамата с жена ми щяхме да сме като моторница.
Пето, голям проблем с вятъра. Ако не съм по вятъра или срещу него, или поне с малък ъгъл на отклонение, запазването на посоката е невъзможна. При по-голям ъгъл може да се гребе само от едната страна (докато издържиш), иначе след максимум три-четири загребванияте завърта в неговата си посока. Не успях да измисля никакъв друг чалъм, освен да разложа желаната посока на вектори - първо срещу/по вятъра за известно време, след това се оставям да ме командва за известно време, така че да напредвам с криволици и бавно в желаната посока. Което може да се окаже проблемно при смяна на посоката на вятъра или в сложна обстановка - сред скали и плитчини.
Шесто, жилетката - за да ми върши работа (т.е. добре стегната, за да не миизбяга нагоре) трябва да стопя шкембето...
Сега ми се карат да лягам, ще дописвам нататък.
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Сит-он-топ в морето

Post by MILS »

Бравос!
такива постове като твоя ме изпълват с надежда за каяк бдещето на нацията.
Бих си позволи малко коментари по писаниятати не за да критикувам или поучавам ами снадежда да сам полезен.
Карането при страничен вятър е тегава работа но разложението та било и по вектори не ми се вижда разъмно решение.Оптималното такова е поставянето на рул.До колкот знам производителя на твоя сит-он-топ предлага такива на доста солена цена но може би можеш да си направиш самичак рул.
Другия начин е с широки загребваниая при които граблото изписва дъга около теб гледано от горе.Най-важната фаза на това загебване не в края му, когато греблото застава успорено на лодката, и е най ефективно в придърпването на кармата.
Хубаво е да проиграеш обръщане на лодката с пълен екипаж и последващото изправяне на лодката и влизанеот в нея .Така ще имаш относително спокойствие когато правиш по далечни преходи.
Желая ти успех и хубави плавания.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Сит-он-топ в морето

Post by graf_bezuhoff »

За широките загребвания при страничен вятър имаш предвид да греба така с едната ръка, а с другата нормално? Так няма ли да се уморява само едната ръка? Не можах да го пробвам на силен вятър, защото такъв нямаше...
User avatar
sto100jan
Posts: 337
Joined: 10 Dec 2007, 15:59

Re: Сит-он-топ в морето

Post by sto100jan »

Добре дошъл при мокрите задници :lol:
Значи , дет'се вика - сухо дупе сит-он-топ не кара :lol: Няма спасение . Можеш да си вземеш тапи за отворите , моя каяк си имаше фабрично , но не са съвсем херметични , освен това с мокротата си плащаме за леснотията при качване и слизане . Никога не можеш да си изтръскаш безостатъчно водата от краката при качване , и тя се събира точно при гъзЪ . Когато е топло това е приятно , но иначе.....
При силен вятър странично отзад също няма спасение . Аз лично преди 4 дни , на Студен кладенец , при появата на такъв вятър , отидох до брега , на завет , където и вълните са малки , и си гребах двойно повече от Демо и Биляна , които си имат рулове , и си цепеха през средата на язовира . На морето мисля , че трябва да правиш някакъв зиг-заг .
За шкембето - такава ни е съдбата на нас , шкембелиите , да не влизаме в обикновени каяци , и да караме ситонтопи . Ама какъв кеф е да влизаш и излизаш , а ;)
За неопрените - аз си взех неопрен , като си мислех , че така си решавам проблема , но за моя огромна изненада , още със сядането задника пак ми се намокри . Неопрена държи топло , а не сухо , така че е влажно и топло , като на чукчата с дългите гащи :lol: Имало било някакви сухи костюми , но те май са по-скъпи от лодката .
Хубаво правиш да се обаждаш тук като ходиш нанякъде , може да се комбинираме за някой язовир , или моренце .
User avatar
valeri
Posts: 1
Joined: 10 Mar 2009, 12:03
Location: Поморие

Re: Сит-он-топ в морето

Post by valeri »

От около месец имам едноместен турски сит он топ "PMS" . Живея на петдесетина метра от източния плаж на Поморие и го карам при всеки възможен случай. Каяка е добър има добра динамична и много добра статична устойчивост, маневрен и задоволително бърз. Освен да го карам за удоволствие мисля да ходя до Поморийския риф, който започва от фара и се простира в направление север-северозапад, където да се гмуркам.
far.JPG
bryag.JPG
kayak.JPG
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Сит-он-топ в морето

Post by manev »

айдееее още един :D
Абе тия със "сит он топ"-овете ще ни бият по численост вече бе :D

Добре дошъл в редиците Валери. Дано намериш полезна информация и добри съмишленици тук. Ще се радвам да споделяш с другарчетата резходките си из морето. Ако ти трябва помощ или полезно инфо, всеки от тук присъстващите ще се отзове...
Късмет
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Selva
Posts: 6
Joined: 02 Feb 2009, 01:24
Location: София
Contact:

Re: Сит-он-топ в морето

Post by Selva »

ще намери приятели! човека даже не е риболовец!
виж аз обаче съм се наточил да ставам риболовец очевидно, решил съм да си вадя снимка за риболовен билет тези дни :D

Image
User avatar
sto100jan
Posts: 337
Joined: 10 Dec 2007, 15:59

Re: Сит-он-топ в морето

Post by sto100jan »

Айде добре дошъл !
Да си го караш със здраве каяка :)
User avatar
Demo
Posts: 263
Joined: 05 Dec 2007, 18:33
Location: Sofia, Bulgaria
Contact:

Re: Сит-он-топ в морето

Post by Demo »

Да си го караш с кеф... и да не ловиш риба (според някои това било спорт :evil: ). Сигурно щото се държи въдица ;)
Душата търси романтика, задникът - приключение...
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Сит-он-топ в морето

Post by kayaso »

Добре дошъл в света на кяка, Валери, както и във форума!
Понякога се чудя /за себе си/ къде е по-добре да живея - край морето, или в Благоевград да речем, близо до стръмните реки.
Много се радвам, че все повече хора започват да оценяват какво имаме и се появяват каякари в морските градове.
Желая на всички само позитивни емоции там - в "голямото синьо"! ...а като задуха оня североизточния - ще караме заедно!
Ясен /ли съм 8-) /
Locked