Съвет за каяк.

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

SPi.
Posts: 8
Joined: 05 Jun 2008, 10:39

Съвет за каяк.

Post by SPi. »

Здравейте!

Първо да ви благодаря за сайта и форума, много неща научих от тук. :)

От няколко години се запалих по гребането и най-вече по каяка и от известно време се каня да си купя. Исках нещо са бързи води, но тъй като няма да се ползва само от мен, а и нямам никакъв опит в такива, търся компромисен вариант. Нещо, което да може да държи правата линия в спокойни води, и същевременно да е що годе маневрено и да може да се ползва в не твърде бързи реки и вълни в морето. Бях си харесал няколко модела, един от които Pyranha Acrobat 270:
http://www.pyranha.com/osb/itemdetails.cfm?ID=27
Поне по описанието ми се стори подходящ.

Попаднах на оферта за същия на старо - 350 евро с гребло и нов шприц. Ето снимки:
http://img515.imageshack.us/my.php?imag ... 990uf0.jpg
http://img362.imageshack.us/my.php?image=14jo6.jpg
http://img338.imageshack.us/my.php?image=18vi2.jpg
http://img263.imageshack.us/my.php?image=27cd0.jpg

Не разбирам много, но ме притесняват занитените върхове - поне на снимките в интернет по-новите модели нямат такива. Дали не е твърде стар или пък чупен и ремонтиран? Въобще - струва ли си?

Отворен съм към всякакви предложения и за други модели. Благодаря предварително за всякакви съвети и мнения!
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Съвет за каяк.

Post by MILS »

Добре дошъл във форума.
За избора на фирма мога само да те поздравя.
Не се притеснявай от занитения връх.Така се зкрепват гумените предпазители на носовете налодките.По новите ги предлагат без предпазител или си доплащаш за такъв.:)
Модела е типичен плейбоот.Страшно ми прилича на Прийон Флай с всичките му приимущества и недостатаци а именно:
достатачно дълга има добра линейна скорост(когато ти трябва)
направена е за малки хора до 80кг:)
има нещо от слалмните каяци (липса на обем в кармата което може да те изненада но му се свиква а има и майсторчета дето това им помага)
Не очаквай да върви се направо от самосебеси- това е лодка за бързи води с обли бордове и никаккав кил.Но за сърфиране по морето и каране на малки преходи бива.
Само си прцени дали и влизаш в ТТ данните(кг ) и смелонапред
За сделката с гребло и нова шприцка мисля че е много добра цена.
User avatar
vandobrev
Posts: 889
Joined: 12 Dec 2007, 19:21
Location: София
Contact:

Re: Съвет за каяк.

Post by vandobrev »

Навремето си мислех че аз нещо не знам какво искам защото бях изпаднал в същата дилема когато си купувах лодка.Исках хем да става за спокойни води,ама хем да е маневрена и да става и за по-така.Както е казал шопа обаче "те такова животно нема".Истината която прозрях по-късно беше че ако си запален каякар ти трябват минимум 3(три) лодки.Една за туризъм,преходи по морета и язовири,една за бърза вода(крийк) за пролетните пълноводия,и една за родео.Тъпото е че това нещо съм го прозрял много отдавна ама нямам възможноста да го изпълня.Така че дерзай,и възможностите за по нататъшно развитие са горе долу две:
1.Купуваш си туристически каяк,караш занимаваш се и осъзнаваш че искаш повече екшън и силни емоции.Продаваш туристическата гемийка и си взимаш за бърза вода.Ако ли не си продължаваш с туризма и живееш 200 години :D
2.Купуваш си лодка за бърза вода запленен от бързеите и силните емоции.Караш кефиш се пребиваш се като куче докато се научиш и живееш 200 години.Ако ли пък ти дойде в повече и си мислиш че (както казва Бенгата) не е нормално там където хората правят каньонинг ти да се спускаш с каяци,продаваш бързата вода и си купуваш туристически.Забравих да кажа че живееш 200 години.
В заключение мога да кажа че със сигурност няма да ти е първата нито последната лодка,така че сега направи тов което си си наумил.Поздрави :D
пирон-дюбел
Отбрана Ямболска Каратека(ОЯК)
http://www.vandobrev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
SPi.
Posts: 8
Joined: 05 Jun 2008, 10:39

Re: Съвет за каяк.

Post by SPi. »

Да, досетих се, че универсална лодка, както и каквото и да било няма. Поне не без да е половинчата работа.
Ама кво да правя - повече от една лодка не мога да взема, а трябва да става за спокойни води.
А ако ще е туристическа си мисля, че една доста по-евтина стъклопластова ще върши перфектна работа. Ама не ща да е чиста туристическа :)
Проблема е, че не само аз ще го ползвам. Да се надяваме, че няма да е много тегаво за разходки..
niki
Posts: 50
Joined: 05 Dec 2007, 19:20
Location: софия

Re: Съвет за каяк.

Post by niki »

зимата видях един много хубав модел на necky-туристически
доста е къс и според мен става и за бързи води Чачи може да ти каже повече от мен, до колкото знам той разполага с такава лодка,при него я видях
----
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Съвет за каяк.

Post by kayaso »

хора, разберете, че туристическите лодки нямат нищо общо с тези за бързи води1
Стига сте бъркали двата типа в една супа! не става. Едната има кил и е мислена да има прав ход, а другата е плоска за да завива лесно! не може да искате изстребител, ама маневрен като хеликоптер!
Спрете да търсите универсална лодка!
... и на мен ми се иска да пусна "каскадата" с туряка, ама това е от келешлък... 8-)
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Съвет за каяк.

Post by petkan »

Само за сведение: с онази прословута оранжевата лодка съм карал ТИД-а от Видин до Силистра. Със същата тази гемия Шоко спусна Влахи. Наш Димитър пък направи подобни подвизи, но с Invader-a.

Не твърдя, че това са универсални лодки, но когато нямаш избор и с такива става. Ако човек не може да си позволи повече от една лодка, а държи да са "по-универсални", решение има. Започнахме да се глезиме напоследък ... ;)
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Съвет за каяк.

Post by kayaso »

е убу де...
тя и Поли беше карала Янтра с ембудо,
а пък ние с Тудирикьо пуснахме за първи път долната част от дефилето с сийяци, даже и през "слонските зъби"...
...но нека хората са наясно!
Прав си - старите лодки за бързи води са по-универсални, но сега са други времена. А когато хората не разбират, трябва да им обясним, за да са наясно и да си преценяват.
User avatar
mitq
Posts: 211
Joined: 06 Dec 2007, 20:11
Location: Рударци
Contact:

Re: Съвет за каяк.

Post by mitq »

с инвейдъра съм пускал чепинска до някъде арда искър струма и не съм имал проблеми а и тид и похода по арда и там нямах проблеми има си ход не по лош от голяма част от туристическите а сега се учат деца на него и за това става :D :D :D
Човек може да влезе в ада яхнал собствения си език
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Съвет за каяк.

Post by petkan »

kayaso wrote: Прав си - старите лодки за бързи води са по-универсални, но сега са други времена. А когато хората не разбират, трябва да им обясним, за да са наясно и да си преценяват.
Мда, само дето имам чувството, че вместо да помагаме на човека пак спорим между нас си.

И сега, както и тогава има подходящи за целта лодки. От тези които съм карал мога да спомена две лодки на Prijon: Canyon и Boxer. Chopper мисля, че също става. За такава двойна употреба дължината е добре да бъде над 3м, но не повече от 3.5м, защото управлението в реката ще е затруднено. Най-добре може да се прецени след като се тестват поне една-две лодки с оглед на това да се добие реална, а не виртуална (форумна :P ) представа.
Locked