Благоевградска бистрица

Moderator: vandobrev

petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Благоевградска бистрица

Post by petkan »

Поредната река омаскарена с особен замах от (засега) неизвестни извършители.

Благоевградска бистрица е осеяна с отрязани дървета, отстранени от пътя на електропровода следващ коритото на реката. Нашата първа хипотеза беше "санитарна" сеч, но бяхме осветлени от местен човек разхождащ детето си близо до мястото на едно от множеството пренасяния на лодки в онзи ден. Той също така изрази надежда, че до другата пролет тези дървета щели да бъдат изчистени.

Като изключим крайно незначителния факт, че шепа каякари са нещастни и притеснени от така разхвърляните дървета поради не чак толкова невероятната възможноста да се издавят, питам се какво ли би се получило от един пороен дъжд в планината при наличието на всичкия този сняг горе по върховете на Рила. Подозирам едно такова събитие не би се разминало само с леки поражения на намиращия се по-надолу Благоевград. Би ми било много интересно с какво по-точно ще се оправдаят отговорните местни (или централни) олигофрени при евентуален инцидент. Такава сеч и неразчистването на дърветата по време на пролетното пълноводие според мен е крещяща некадърност, безхаберие или и двете заедно, проявени от организаторите на въпросното рязане.

Филмирахме няколко от множествата затлачвания и с малко повече късмет се надявам кадрите да бъдат излъчени по някоя от националните телевизии. На мен лично ми е дошло до гуша да се занимавам с престъпната неангажираност на празноглавците населяващи тези земи, но явно ще се наложи и този път да се потрудим ако не искаме да видим същото и по други реки.
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Благоевградска бистрица

Post by petkan »

Малко се отнесох в предишната тема и забравих да пиша, че реката в горното си течение е негодна за спускане с каяк, освен ако не се радвате на пренасяния през 50-100 метра или пък обичате да се заклещвате под разни дървета. Макар и неспуснат от нас, участъка от моста до пералнята и малкия площад със някакво заведение до Благоевград изглеждаше чист. Информацията е от 1 май 2008 и естествено може да има промяна по трасето от тогава.

Моля пишете ако установите друго.
Svetlio
Posts: 194
Joined: 05 Dec 2007, 21:07

Re: Благоевградска бистрица

Post by Svetlio »

Реката вече се кара но е нужно малко почистване.
Беше едно хубаво каране.
Мисля че преизпълнихме плана на 100%
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Благоевградска бистрица

Post by manev »

докъде я изкарахте ?
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Svetlio
Posts: 194
Joined: 05 Dec 2007, 21:07

Re: Благоевградска бистрица

Post by Svetlio »

До преди парка.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Благоевградска бистрица

Post by manev »

супер
значи си е текла както трябва ;) като минавах с колата си личеше от моста на магистралата че има вода. Само не разбрах кво прави на Влади каяка в моя двор :D и за това ако намерите обяснение, ще съм ви благодарен ...
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Благоевградска бистрица

Post by petkan »

Влади стигна до София с мен, а лодката му със Цонов. И т.н. Подробностите няма да ти се разминат.

Реката ин ги беше добра. Вода не много, но достатъчно. Голямото пролетно почистване продължи и на Благоевградска, както се вижда от видео и снимковия материал.

http://whitewater-bg.org/download/2009- ... evgradska/" onclick="window.open(this.href);return false;

Келешлъка също беше на ниво. Каквито поразии можахме - направихме. Скъсахме едно въже в механизиран опит да извадим дърво от реката, Филип се гмуркаше с главата напред, в опити да хване един син BlissStick, аз си изпотроших колена и глезени докато правех същото, но малко по надолу. Награда за деня спечели Любо, който без абсолютно никаква видима причина си метна лодката в реката и успя да създаде доста паника по спасяването и. Добре че спускането приключи преди да сме се очистили тотално и окончателно, и на Светльо не му се наложи да ни извади от реката. Като цяло се забавлявахме много добре. :)

Фнимавайте, щото все пак не можахме да изчистим всичко. Има паднало дърво с много клони точно под винпрома. Това касае тези, които ще карат реката от началото, т.е. от горския пункт. Въпросния кютук се намира на около 300-400 метра от старта. Минаване под него е възможно (май), но така и не го пробвахме. Другото струпване на препятствия е преди финала. Започват с един доста нисък мост и свършват с още две места през, които няма чисто минаване. Последните дървета се виждат от пътя, няколко стотин метра над площада пред ресторант Йорго (което е и финала), но това важи докато не е избуяла растителноста в района, така че - умната.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Благоевградска бистрица

Post by manev »

petkan wrote: Келешлъка също беше на ниво. Каквито поразии можахме - направихме. Скъсахме едно въже в механизиран опит да извадим дърво от реката, Филип се гмуркаше с главата напред, в опити да хване един син BlissStick, аз си изпотроших колена и глезени докато правех същото, но малко по надолу. Награда за деня спечели Любо, който без абсолютно никаква видима причина си метна лодката в реката и успя да създаде доста паника по спасяването и. Добре че спускането приключи преди да сме се очистили тотално и окончателно, и на Светльо не му се наложи да ни извади от реката. Като цяло се забавлявахме много добре. .
:mrgreen: Браво :mrgreen: значи всичко си е било наред и по протокол :mrgreen:
ако искате да се хванем за почивните дни да допочистим ?
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Благоевградска бистрица

Post by petkan »

Има само едно дърво, което се появява малко изневиделица и не е лоша идея да се извади. Другите са прекалено големи и тежки, а и се виждат отдалеч. След кисненето в Рилска онзи ден ентусиазма ми за такива дейности рязко охладня. ;)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Благоевградска бистрица

Post by manev »

е на това ли му викате да няма вода бе ..
http://whitewater-bg.org/download/2009- ... cn0994.jpg
спрямо последните две години си е направо потоп
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Post Reply