Стара река - над Карлово

Moderator: vandobrev

Post Reply
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Стара река - над Карлово

Post by kayaso »

Тече в Централен Балкан над гр.Карлово, а и през самият него/
Това е една великолепа река.
Най-характерното е големият наклон на реката. Шегувахме се, че тече повече надолу, отколкото напред!
Малко са местата където може да се спира, а в т.нар. бързеи, такива почти липсват.
Реката може да буде разделена условно на 5 участъка. Изброявам ги накратко в посока от града нагоре:
1. Първият е този, след ВЕЦ Левски, надолу през парка на Карлово.
2. Участъка от баража / водохващането на ВЕЦ-а/ до самият ВЕЦ.
Този е невъзможен за каяк, така изглеждаше в начите очи. През него, реката навлиза в изключително стръмна скалиста долина, наситена с водопади и прагове, за повечето от които само може да се предполага, тъй като няма пътека покрай тах. Това е по-скоро място за каньонинг.
3. Участъка от хижа Хубавец надолу, до баража. Това е най-трудният участък възможен за каране. Хубавото, е че през цялото трасе паралелно на него има пътека, от която може да се огледа добре. На някои места реката се завира в много тясно корито, до 1м, което е със скалисти склонове, почти отвесни. Местата са трудни за осигуряване, защото се налага осигуряващите, да се осигуряват с алпииска екипировка.
Трябва да се внимава защото реката имз склонност да прави подмоли под скалите. Сифони не забелязахме, но има достатъчно тесни места.
Този участък все още е девствен :lol:
4. Участъка който карахме - между хижа Балкански Рози и х.Хубавец. Той като цяло е относително по-лесен от този който споменах по-горе, но и в него има бързеи, които трябва да се осигуряват. Типичното за тези места е голям наклон, мощни турболенции в силно аерирана вода, и скали, които се опитват да ти отнесат рамото, лакътя ... А на високо ниво вероятно и дупки, способни да те спрат.
На 2-3 места има паднали дървета, но могат да се заобиколят.Все пак е добре да се знае от коя страна е възможно.
Ние го карахме за около 3 часа, спирайки да осигуряваме и да снимаме 3-4 бързея.
Скоро ще кача снимки от реката. Очакваме видеото от Петкан

5. Участъка над хижа Балкански рози.
Според Чачи, Поли... този участък също може да се кара, но трябва да се почисти от паднали дървета. Там има няколкоо водопада, "които си заслужават". Аз не съм го виждал, но имам желание....

Транаспорт.
До реката се стига с коли до град Карлово, където е удобно да се оставят на паркинга пред общината в центъра на града. От там нагоре се тръгва по маркираната пътека за Хижа Левски. Качването на лодките става с помощта на коне. Иначе е голямо "бъхтало".
Добре е да се обадим предварително на човекът с конете,за да си планира вртемето. Мисля че Чачи му има телефона.
Ресурсът му е голям - има 15 коня. Всеки от тях може да носи до 100 кг, или три лодки. Цената понастоящем е 20 лв/ден/ конска сила.
Хората ,които живеят в рейона / хижаря и коняра/твърдят че реката тече относително постоянно през май месец. Разбира се, нивото и се влияе от снеготопенето и дъждовете, но ако искаме да я караме, това е времето.
Може да се свързваме с тях по телефона са текуща информация.
Важно - по долината на реката няма мобилна мрежа...поне за М-тел това е сигурно. Тя се губи някъде малко по ниско от баража. Нагоре не разчитайте на връзка.

В заключение мога да кажа, че това е една много хубава река, с приятни , и атрактивни бързеи, от порядъка на клас 4, 4+ /до 5 на висока вода/, която обикновено тече бистра, чиста и бяла. А природата наоколо ...неописувема.
Благодаря на Полина, Чачи, Филип, Дидо, с които карахме реката. Беше страхотно! Също така и на Тишо от Арзус... той си знае за какво, а следващият път - с нас!!! 8-)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Стара река

Post by manev »

Поздравления на целия отбор. А Тишо тая година ще спечели наградата "Агент Провокатор" :D.
Евала Яска че си се огледал та си описал реката. Ние с Миле и другите я гледахме пролетта, покрай проекта с водопада , но участъка над него наистина е само за каньонинг. Качи някъде фотото и да правим статия в сайта.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
POLINA
Posts: 154
Joined: 06 Dec 2007, 14:48
Location: София,Козлодуй, Стара Загора
Contact:

Re: Стара река

Post by POLINA »

Значи просто нямам думи за реката а местноста е отвратително красива и чиста.През тия три дена бях в приказка а да не говорим че минавах бързеите като че ли с помоща на магия :D Реката над хижа Балкански рози е доста сложна с голям наклон има минаване ма по технично по лесните места от това трасе са тъй наре4ените казани но те трябва да се почистят малко от клони.Трасето което ние минахме мога да го опиша камък по камък понеже го гледахме поне 6 пъти и го карахме 2.Обхват има но само на М-тел до една чешма на 15 мин от хижа Хубавец.Аз лично също благодаря на Арзус и на чачи за дето ме заведе там с голямо нетарпение чакам да се организираме и за от Хубавец до виража но както спомена Яската там трябва добро осигуряване .А конете Дор, Чериса и Белио са железни няма такова катерене с тия лодки.
Когато нищо не е сигурно, всичко е възможно!
User avatar
Demo
Posts: 263
Joined: 05 Dec 2007, 18:33
Location: Sofia, Bulgaria
Contact:

Re: Стара река

Post by Demo »

Давайте снимкитееееееееееееееее! Бравос! :D
Душата търси романтика, задникът - приключение...
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Стара река

Post by kayaso »

Demo wrote:Давайте снимкитееееееееееееееее! Бравос! :D
в Чачи са, но има яд с форума.
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Стара река, нови емоции

Post by kayaso »

Ето снимките от няколко дни в раят, наречен Централен Балкан:

Image

До този момент само бях слушал за красотата на централната Стара Планина.
Не, че съм очаквал нещо друго, но тя се оказа наистина главозамайваща!

Image

очевидно и други мислят така
Image

Качвайки се оглеждаме бързеите и тръпнем в очакване.
Не липсва и екзотика!
Всъщност това е единственият начин за качване на каяците и екипировката

Image

За свалянето им от планината има два - единия е гореспоменатия, а другият - истинският:

Image

Насладете му се:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

хууу....
8-)

Време за хижарски бобец и раздувка, също така емоционални:

Image

Image


Тръгваме си обратно... малко пресилено казано:

Image

И меко казано щастливи и заредени, защото сме прекарали няколко незбравими дни, там горе, и защото знаем,че пак ще дойдем... има още некарани участъци от реката и не карали Келеши по нея! :!: :idea:

Image

Image

до следващата пролет! ;)
/а аз се надявах да е "уикенд"!/ :( :roll:
User avatar
vandobrev
Posts: 889
Joined: 12 Dec 2007, 19:21
Location: София
Contact:

Re: Стара река

Post by vandobrev »

Наистина стрхотно,евала
пирон-дюбел
Отбрана Ямболска Каратека(ОЯК)
http://www.vandobrev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Стара река

Post by manev »

хмм Впечатляваща денивилация. Още 5 сантиметра вода отгоре и щеше да е башшшшш по по най рекица. Само тва с конете нещо не ми ареше.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Стара река

Post by petkan »

Те тука те са филмчетата от Стара Река. Ако някой си спомня точната дата на спускане да я казва, че с тия хиксове ...

http://whitewater-bg.org/download/2008- ... tara_Reka/

В "dvd" директорията пък ще намерите същите клипове, но вече с DVD качество и респективно по-голям обем.
Post Reply