Първо гребане

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

Locked
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Първо гребане

Post by greenhorn »

На 1 май направих първото си гребане с каяк:)
Случайно съвпадна датата, не успях да подготвя каяка по-рано - правих и седалката.

Гребах на яз. Одренци, за който преди седмица рибар ми каза, че е абсолютно забранено с лодка, можело да я конфискуват, и аз буквално увяхнах като чух това, понеже ми е много близко, 5 мин. с кола, и си бях правил големи планове как след работа отивам всеки ден там. Нещо ме накара преди два дни да отида в местната структура на ИАРА, и о щастие, о радост - за мен е разрешено, няма никакви проблеми да си греба. Няма вече и консеционер на язовира, т.е. пълен безплатен кеф!

Пуснах се във водата, в началото имаше един момент с малко паника, взех да се клатя насам натам и си казах "лелее, ако е така винаги ...", но си отпуснах кръста и се слях с лодката и всичко се оправи. Експериментирах с греблото, правих лайчета, "скоростни отсечки", назад -напред, по залез слънце се оставих да ме рее водата. Излизах веднъж да изсъхна малко, спасявах спасителната си жилетка от един силен порив на вятъра, който щеше да я вкара във водата.

Каква е равносметката за мен от деня:
1. Трябва да почета и погледам за гребането как да е по-ефективно (бях го правил, но явно не беше достатъчно).
2. Това е малко въпрос - в язовира духаше на моменти доста, и прави вълнички, на мен ми беше най-лесно и най-скоростно да греба срещу тях, в сравнение с гребането в тяхната посока. Дали е така по принцип, или някакви течения са "виновни" ?
3. Шприцката ми не струва, протече и ме намокри, явно ще се взима друга.
4. Като има вълни(чки) трябва да внимавам като заобикалям разни обеми, колкони - водата прави разни завихряния и променя посоката на вълничките след разбиването в бетона, така ме разклати че за момент ме вкара в паника.
5. Обезателно трябва да се прескундя, потопя, изляза-вляза в каяка във вода, за да мине паник момента.
6. Трябва да си сложа пръстени на греблото!
6. Голям кеф е цялата работа!

Вечерта бях капнал, днес имам мускулна треска, а и нещо съм послънасал, ноо довечера пак - клин клин избива!

Ето малко снимки:
Image
Image

И моят анонимен (засега) каяк:
Image

Мисля да взема пример от graf_bezuhoff и да го кръстя, само с разбиването на бутилката шампанско в корпуса не знам как ще се справя ;)

Поздрав
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Първо гребане

Post by anastas_peykov »

Поздравления за сефтето. Но да караш сам е опасно а и тъпо. Аз като гледам ние от Варна сме ти най на близо. Варненската група имаме страница във фейсбук в която пишем за престоящи и изминали мероприятия и т.н Та може да следиш там какво се планира текущо и ако искаш да се включиш, а и да се свържеш с фенове на кяка от региона. Страницата е http://www.kayakclubvarna.info" onclick="window.open(this.href);return false;
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Първо гребане

Post by rimohit »

Честито !!!!!
Мерси за снимките :)
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
krasipet
Posts: 12
Joined: 08 May 2009, 08:58
Location: Варна

Re: Първо гребане

Post by krasipet »

Ще ме накараш следващия път като отивам към Добрич да си метна каяка отгоре колата ;). И без това съм решил да го намокря във водата на езерото в градската :D
Значението на духовата музика за духовното развитие на духовенството... Или: "За к'ъв ... му е на дядо ви поп свирка?"
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Първо гребане

Post by greenhorn »

Мерси и на двама ви :)

За варненската група - определени мисля да ви потърся, питах pecata и той ме насочи към групата във фейсбук. Мисля идните почивни дни около 6 да намина към Камчия, ако сте там.
Прав си за самотното гребане, още повече като сте с повече опит доста по-бързо ще напредна край вас. А и ми е интересно да ви пробвам каяците, ако може :)

Инак внимавам много, гледам да има хора наоколо, а днес мернах в другата част на язовира още един каякар, но нямаше как да го стигна. Надявам се да го намеря.

Интересно в това Одринци въртят течения разни, днес и вятъра беше силен и имаше вълни, в които ми беше интересно да греба.
Имах спасителна акция - настигнах една топка на едни деца, които я бяха изтървали. За благодарност ми направили фото сесия, без да знам - утре ще я получа.

Днес половината ден гледах уроци в youtube за гребането, и после упражнявах. Също http://www.kayakpaddling.net/ доста ми допадна, как са събрали повечето важни неща за начинаещите.
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Първо гребане

Post by greenhorn »

Езерото е малко, а и не знам дали ще пуснат там, частник го стопанисва. Ако се напълни както едно време тогава си е чудно за гребане, но сега е преградено и го пълнят на 1/3.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Първо гребане

Post by graf_bezuhoff »

Честита придобивка! Много морски мили да й навъртиш!
greenhorn wrote:Излизах веднъж да изсъхна малко, спасявах спасителната си жилетка от един силен порив на вятъра, който щеше да я вкара във водата.
Жилетката не е ли на гърба ти?!? Не си прави експерименти да караш без жилетка, особено когато си сам.
greenhorn wrote:
2. Това е малко въпрос - в язовира духаше на моменти доста, и прави вълнички, на мен ми беше най-лесно и най-скоростно да греба срещу тях, в сравнение с гребането в тяхната посока. Дали е така по принцип, или някакви течения са "виновни" ?
Важи същият физичен закон като при разминаването на колите - когато се движите в една посока и изпреварваш, скоростта на разминаване между двете коли е равна на скоростта на по-бързата минус скоростта на по-бавната. Когато се движите в противоположни посоки, скоростта на разнминаване е сбор на скоростите на двете коли. В твоя случай - едната кола е каякът, другата е вълната. Това няма нищо общо с реалната скорост, с която се движиш - спрямо брега или спътниците.
greenhorn wrote:
6. Голям кеф е цялата работа!

Вечерта бях капнал, днес имам мускулна треска, а и нещо съм послънасал, ноо довечера пак - клин клин избива!
:!: :!: :!: :!: 8-)
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Първо гребане

Post by anastas_peykov »

greenhorn wrote:Мерси и на двама ви :)
Интересно в това Одринци въртят течения разни, днес и вятъра беше силен и имаше вълни, в които ми беше интересно да греба.
Имах спасителна акция - настигнах една топка на едни деца, които я бяха изтървали. За благодарност ми направили фото сесия, без да знам - утре ще я получа.
И на мен минаправи същото впечатление миналата година като си взех и аз като теб лодка. Но това е чиста илюзия , графа ти е обяснил защо :)
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Първо гребане

Post by greenhorn »

Мерси графе за пожеланията:)

Жилетката си е на мен, но като излязох от водата я сложих да съхне на тревата, беше се намокрила нещо и тогава щеше да хвръкне при един порив.
Не знам дали щото я взех за 20 лв поради липса на други се мокри лесно, сега се оглеждам за по-добри в нета.

За скоростта - иххх, илюзорно е значи, но поне гали егото :)
Locked