Necky Elaho

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Necky Elaho

Post by graf_bezuhoff »

Ужас! Както си обичах ситонтопа, така сега съм раздвоен - сдобих се с Necky Elaho.
img_0948_resize.jpg
Отне ми известно време да си го наглася като за мен, след което лодката ми лепна и ... нямам думи. Но пък имам голямо сърце - в него има място и за още лодки ;).
img_0952_resize.jpg
Едвам устисках (нямам време!) да му направя сефтето на язовир Огняново:
img_0991_resize.jpg
Малко ми е рано още да коментирам качествата на лодката, а и база за сравнение много-много нямам. Но пък като я дам на другарчетата да й се порадват и те - ще могат спокойно да споделят впечатления. По-нататък и аз също, като задобрея.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Necky Elaho

Post by rimohit »

Страхотен е Графе.Честито!!!
Нова лодка-ново гребло ти пожелавам аз!
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Necky Elaho

Post by Pecata »

Честито!!!!!
С кеф да си я караш!!!
!!!Реки, язовири, морета и океани - треперете в ужас!!!
:D :lol: :D !!!ГРАФА ИДЕ ДА ВИ НАЛАЗИ!!! :D :lol: :D
Svetlio
Posts: 194
Joined: 05 Dec 2007, 21:07

Re: Necky Elaho

Post by Svetlio »

Е графе вече ще си със сух г.з.
User avatar
sto100jan
Posts: 337
Joined: 10 Dec 2007, 15:59

Re: Necky Elaho

Post by sto100jan »

А честито !
И ся на Арда не те ли влече да се прошляпаш с новата придобивка ? 8-)
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Necky Elaho

Post by graf_bezuhoff »

sto100jan wrote:И ся на Арда не те ли влече да се прошляпаш с новата придобивка ? 8-)
Ти как мислиш? :lol: :lol: :lol:
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Necky Elaho

Post by graf_bezuhoff »

Малее, тая лодка сама сърфира!
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Necky Elaho

Post by rimohit »

:o само с туй ли ще ни нахраниш.....
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Necky Elaho

Post by graf_bezuhoff »

Редно е след почти цял сезон с лодката, да направя и кратък очерк с впечатления.

Като цяло Елахото е една разкошна туристическа лодка или по-точно разкошен морски каяк. Дължината от 5 метра й позволява да развива добра скорост, извитата надлъжна форма на дъното (rocker) я правят сравнително маневрена и по-малко податлива на вълни - направо не ги усеща, - а острият нос ги муши като игла.
IMG_1691–resize.JPG
Лодката е малко "жива" по отношение на първична стабилност - тясна е за туристическа лодка, което прави карането по-технично, от друга страна е голям кеф като се слееш с нея. Специалната напречна форма на дъното (diamond hull) й придават забележителна вторична стабилност и пълен контрол при наклони.
IMG_2014_resize.JPG
Податлива е на вятър, особено когато не е натоварена, в повечето случаи с лек наклон на лодката това се компенсира и рядко се налага да се ползва рул. Рулят в прибрано състояние се заклинва централно, така че педалите могат да се настроят абсолютно симетрично и застават неподвижно при гребане.

Задната палуба е ниска, което, разказват, било удобно за гренландски ескимоски. Аз не ги владея, но и европейските работят.
pic51.png
Кокпитът е удобен (за мен). Наклонът на гърба се регулира с въженце, което има склонност да бяга от затяжката, затуй съм си направил възелче. Педалите се регулират с колани (което е удобно, прецизно, бързо и лесно и най-вече без да слизаш от лодката), защото като се намокрят, се отпускат и после се разместват. Площта на педалите не е голяма, от което при няколкочасово гребане краката може да изтръпнат.

Багажниците ми се струват с по-малък обем от Сийяка, предполагам заради скосената задна палуба, а и като цяло лодката е по-ниска. Или просто защото мъкна много багаж с неподходяща форма ;). Не успях да намеря никъде в нет-а колко литра са багажниците. Средният люк (day hatch) е с гумен капак и затваря херметически. Предният и задният отвор са с неопренови капаци, върху тях пластмасови. Случвало ми се е при ескимоски или при вълни задният да прокапе. Което ми се струва нормално за това конструктивно решение, но трябва да се внимава какво да се слага в багажника.

Споменах ли как сама хваща вълните за сърфиране? :D
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Necky Elaho

Post by anastas_peykov »

Графе , кажи сега нещо лошо за лодката , стига си я хвалил :)
Post Reply