Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Post by greenhorn »

Не му се сърди на Пецата, той така си говори, супер пич си е по принцип;)

Има варианти и за евтин твърд каяк, нов български или втора ръка пластмастов, въпрос на дебнене на оферти.
Аз, като теб, след ровене в нета, бях на косъм да си взема един надуваем, но добре, че се появи една обява от Бяла слатина, и си взех пластмасов, за смешна сума, за което и досега не съжалявам и си го ползвам, от време на време.

Относно това кой е по-добър избор - ти си си го изрбал поради ред причини, значи е правилен избор за теб. Това няма как да ти го оспорва някой.

Спомням си едно гребане Варна - Кранево, където успяхме да сравним сит-он-топ твърд каяк със сит-ин. При изравнени (горе долу) способности на гребците трябваше често да спираме, за да изчакваме сит-он-топа. Подобен тест с гребане с различни видове лодки би показал качествата и недостатъците на едните и другите типове.

Загледах се в каяка ти от видеото - предполагам, че тъй като си е сит-ин, с вятъра няма да има драма. Понеже е малко широкичък, и същевременно не много дълъг, сигурно му се отразява на скоростта. С вълните как се справя? В по-силно вълнение, странично как му понася?
Сега се замислих, че в река бих се притеснявал от дървета и клони - да не го пробият.
User avatar
KOCE81
Posts: 6
Joined: 31 Jan 2018, 12:54

Re: Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Post by KOCE81 »

greenhorn wrote: 03 Feb 2018, 08:35 Не му се сърди на Пецата, той така си говори, супер пич си е по принцип;)

Има варианти и за евтин твърд каяк, нов български или втора ръка пластмастов, въпрос на дебнене на оферти.
Аз, като теб, след ровене в нета, бях на косъм да си взема един надуваем, но добре, че се появи една обява от Бяла слатина, и си взех пластмасов, за смешна сума, за което и досега не съжалявам и си го ползвам, от време на време.

Относно това кой е по-добър избор - ти си си го изрбал поради ред причини, значи е правилен избор за теб. Това няма как да ти го оспорва някой.

Спомням си едно гребане Варна - Кранево, където успяхме да сравним сит-он-топ твърд каяк със сит-ин. При изравнени (горе долу) способности на гребците трябваше често да спираме, за да изчакваме сит-он-топа. Подобен тест с гребане с различни видове лодки би показал качествата и недостатъците на едните и другите типове.

Загледах се в каяка ти от видеото - предполагам, че тъй като си е сит-ин, с вятъра няма да има драма. Понеже е малко широкичък, и същевременно не много дълъг, сигурно му се отразява на скоростта. С вълните как се справя? В по-силно вълнение, странично как му понася?
Сега се замислих, че в река бих се притеснявал от дървета и клони - да не го пробият.
За съжаление каяк опита ми е малък на вятър. И двата каяк обаче имат нещо като скег, което помага малко във вятър, но пак го има проблема да се налага да се компенсира с гребане повече от едната страна.

1012ката е къс каяк (318cm) (https://www.advancedelementskayaks.co.u ... rame-kayak)
Справя се ок в язовири и дори и в морето,но е по тромав, но пък в пъти по маневрен

1009 е 4 метра(https://www.advancedelementskayaks.co.u ... lite-kayak)
и е супер за всичко, но досадата идва от факта че ако си сам е малко сложно сглобяването и пренасянето до водоема

Гребахме в морето край Бургас от нефтеното пристанище до остров Света Анастасия и имаше леко вълнение (има кадри във видеото)
Големия каяк се държеше много стабилно и най-вече беше сравнително по-бърз.
Другите каякари бяха с един сит он топ и още два 1012ки (в единия беше приятел с моя)
Бях значително по-бърз от тях, но съм сигурен, че нямаше да бъда достатъчно срещу читав сит ин твърдак.
Имам нищожен опит с твърдаци и ако има желаещи да тестват моите с удоволствие ще ги предоставя срещу твърдак
Ама нека да се затопли, че нямам грам зимна екипировка :)

А иначе относно дървета и клони,и аз се чудех, докато не видях в youtube Dale D Simmons,
който гребе с AE из блатата на Флорида, където освен всичко има и алигатори.

Върху надуваемата основа (за която се оказа, че не трябва в никакъв случай да се излага на слънце)
си има такава от плат, достатъчно здрава да не се пробие лесно.

Гребах много по р.Велека и даже влязохме веднъж през по мочурливата част на реката през яко тръстики.
И двата каяка се справиха безупречно без проблем

Това което обаче се появява като проблем е че ако акостираш на плаж с много миди, какъвто е на остров Св Анастасия. е възможно да нареже винила по носа(там има най много напрежение).
Предният собственик явно е имал подобна случка понеже носът на малкия каяк беше лепен, сефтосах и големия :)
Всички поправки (демек 2) които направих бяха яко от незнание,как да поддържам каяка и какво да НЕ правя.
Post Reply