Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

etfilm
Posts: 13
Joined: 27 Aug 2009, 07:02
Location: София

Re: Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Post by etfilm »

Доста може да се говори и спори за предимства и недостатъци на различните типове каяци, но аз зная за себе си, че ще си ползувам и AE Convertible-a и пластмасовия Discovery, а ако ми изпадне изгодно/ давам си сметка колко е трудно/ - ще си взема пак и един сглобяем. Пазя си и една двуместна Ласточка, с която съм се кефил също не малко. След около 10-ти май съм готов с удоволствие да отговоря на предложения за каране и да предоставя лодките си за тестване. Най-често ходя на Огняново и на Пчелина, може и на Панчарево- зависи от времето, с което разполагаме.
P.S. Май по Гергьовден ще бъда някъде на Тасос, но не зная още точно къде - ако има колеги натам по това време - свиркайте за сбор.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Post by graf_bezuhoff »

etfilm wrote:Доста може да се говори и спори за предимства и недостатъци на различните типове каяци, но аз зная за себе си, че ще си ползувам и AE Convertible-a и пластмасовия Discovery, а ако ми изпадне изгодно/ давам си сметка колко е трудно/ - ще си взема пак и един сглобяем. Пазя си и една двуместна Ласточка, с която съм се кефил също не малко. След около 10-ти май съм готов с удоволствие да отговоря на предложения за каране и да предоставя лодките си за тестване. Най-често ходя на Огняново и на Пчелина, може и на Панчарево- зависи от времето, с което разполагаме.
P.S. Май по Гергьовден ще бъда някъде на Тасос, но не зная още точно къде - ако има колеги натам по това време - свиркайте за сбор.
Старата любов ръжда не хваща ;). Еми колеги, поканата е отправена - тествайте! Сезонът едвам е започнал, тъй че не бързайте с покупките.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Post by rimohit »

Сетих се за едни СОТ -чета на две части ( 3-двойката) . Фирмата беше "ПОЙНТ ..нещоси"
В смисъл пак е някаква алтернатива за хората с ограничено място за съхранение ...
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Post by graf_bezuhoff »

rimohit wrote:Сетих се за едни СОТ -чета на две части ( 3-двойката) . Фирмата беше "ПОЙНТ ..нещоси"
В смисъл пак е някаква алтернатива за хората с ограничено място за съхранение ...
Еми - 5 теми по-надолу е: http://www.whitewater-bg.org/forum/view ... f=60&t=473" onclick="window.open(this.href);return false;.
Между другото не са толкова зле като поведение.
Ogard
Posts: 1
Joined: 08 May 2011, 13:55
Location: София

Re: Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Post by Ogard »

Още един горд капитан на въздухонапълнен кораб :D
След много навиване и четене тия дни се заимах с Sevylor Tahiti classic - жълтият. Изглежда здрав и няма нищо общо с надувайките на Intex или Bestway. Има си плавателен клас. Събира се в раница 80L и остава достатъчно място за екипировка и някой сандвич примерно.
Та с доставка от Англия. Купен от http://cgi.ebay.co.uk/Sevylor-Tahiti-K7 ... 4cf775a834" onclick="window.open(this.href);return false; ми излезе около 225 лв. без гребла помпа и заден кил.
Греблото е това, но още не съм го получил. http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... K:MEWNX:IT" onclick="window.open(this.href);return false;
Надявам се, че е малко по-добро от тези на Sevylor ако гребеш сам. При тези на Sevylor мисля, че лопатките са в една равнина, а тук са под ъгъл, но пък аз на практика нищо не разбирам от гребане. Единственият ми опит е с лъжица в супа :)
Задният кил смятам да си изработя сам. 50 лв. за парче пластмаса не ми се дават :) Пречертах го от снимка, но още не ми е ясно захващането. Трябва и да получа помпата, за да надуя добре каяка и да взема точен размер по който да мащабирам скицата си.
Ако някои има такъв моля да сподели колко е дебел килът. Мисля, че 4 мм ще свърши работа, но все още не съм намерил плоскост от PVC или нещо такова.
vtodorov
Posts: 1
Joined: 26 Oct 2016, 21:49
Location: sofia

Re: Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Post by vtodorov »

малко стара тема, но ще попитам все пак.

Тези advanced elements convertible почти не се намират онлайн. Има само един представител в Германия , който ги предлага по 899€ и един в Англия за 650 GBP.

Някой собственик може ли да сподели как си ги е набавил ? За гаранционно обслужване направо не ми се мисли ако ми се наложи да пращам нещо обратно до Германия или Англия
User avatar
KOCE81
Posts: 6
Joined: 31 Jan 2018, 12:54

Re: Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Post by KOCE81 »

vtodorov wrote: 26 Oct 2016, 22:11 малко стара тема, но ще попитам все пак.

Тези advanced elements convertible почти не се намират онлайн. Има само един представител в Германия , който ги предлага по 899€ и един в Англия за 650 GBP.

Някой собственик може ли да сподели как си ги е набавил ? За гаранционно обслужване направо не ми се мисли ако ми се наложи да пращам нещо обратно до Германия или Англия
Здрасти
Притежавам 2 AE 1012 & 1009
Набавих си ги 2ра ръка от Ирландия на риск.
Намерих обява в donedeal.ie и жената която ги продаваше имала 4, но продаваше 2та заедно на обща цена 750 евро.
Хубавото е че вървяха с аксесоарите, които според мен са задължителни. Говоря за backbone и шприцки и за двата
С доставка ми излязоха 900 евро, което е колкото нов читав твърд каяк, но в името на удобството ги платих
Image https://ibb.co/jWKEpR
Image https://ibb.co/gnUfUR
Image https://ibb.co/iADUOm

В моя стар леон вкарвам 2та каяка с гребла и всичко нужно, взимам приятел и отивам да греба

На гаранция не разчитам, понеже поправката е сравнително лесна (има си и кит за поправка и за двата)

Неудобствата:
- Сглобяване,надуване,раздуване,разглобяване (около 30 мин общо на каяк)
- Няма скорост и е много гребане ( в моя случай не ме притеснява)
- Има задължително сушене след гребане, за да не мухлясват
- Резервните части са прекалено скъпи (Спуках надуваемо дъно заради невежество и го поръчвах от Дания)
- Забрави за ескимоско превъртане и други сериозни техники

Удобствата:
- Не ти трябва място за съхранение: 2 сака с размери 80 на 50 си ги държа в килера зимата
- Не ти трябва специален багажник на покрива на колата
- В малка кола се събират заедно с всичко останало
- Стабилни са и трудно се обръщат
- Сравнително лесно се пренасят по суша. Единия е 18 КГ другия 23 КГ

Ето и малко статистика от едно мое 3часово гребане:

Image https://ibb.co/fN5Xb6
Image https://ibb.co/eDQ9Om

Има и някои други фактори, като силата на вятъра.
Казвали са ми че надуваемите не ставали понеже били силно зависими от вятъра и ставали безконтролни
Оказа се че в моя случай това не е особено вярно.
Гребах в язовир Искър на 16 възела северозападен вятър без проблем, просто бях малко по бавен, но
в никакъв случай не съм имал момент да изгубя контрол или да се обърна

Ако имаш други въпроси съм насреща.

Следваща цел ще е ако намеря сгъваем Oru Coast втора ръка (в момента струват колкото 2 твърди много скъпи)
Last edited by KOCE81 on 03 Feb 2018, 06:26, edited 2 times in total.
User avatar
KOCE81
Posts: 6
Joined: 31 Jan 2018, 12:54

Re: Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Post by KOCE81 »

а по въпросът със сглобяемите, знам за няколко марки, с хубави отзиви и точно толкова хубави цени

Oru kayak $2,499 >>> https://www.orukayak.com/
Trak kayak $3,599 >>> https://www.trakkayaks.com/
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Post by Pecata »

Като се наиграете (в буквален и преносен смисъл) и дадете един куп пари за сглобяеми кашони и надувни балони, помислете за истински каяци дето наистина ще ви вършат работа и ще ги ползвате с удоволствие (освен ако не сте мазохисти) :) ! И не се оправдавайте - ама нямам място за лодка - място ще се намери повярвай ми! И един съвет: Преди да си купите някаква екипировка или лодка, питайте и ако имате възможност пробвайте. В София има предостатъчно хора които биха ви услужили и помогнали със съвет, екипировка, лодка за проба и всичко свързано с каяка. Успех.
User avatar
KOCE81
Posts: 6
Joined: 31 Jan 2018, 12:54

Re: Избор на сгъваеми (надуваеми) каяци - мнения

Post by KOCE81 »

Pecata wrote: 02 Feb 2018, 20:50 Като се наиграете (в буквален и преносен смисъл) и дадете един куп пари за сглобяеми кашони и надувни балони, помислете за истински каяци дето наистина ще ви вършат работа и ще ги ползвате с удоволствие (освен ако не сте мазохисти) :) ! И не се оправдавайте - ама нямам място за лодка - място ще се намери повярвай ми! И един съвет: Преди да си купите някаква екипировка или лодка, питайте и ако имате възможност пробвайте. В София има предостатъчно хора които биха ви услужили и помогнали със съвет, екипировка, лодка за проба и всичко свързано с каяка. Успех.
Абсолютно си прав, НО
аз лично нито автомобил имам, нито място за 5 метра каяк.
Изборът ми е такъв, защото харесвам да греба.
И съм проверил всякакви варианти и съм правил проучване, включително и за твърд.
В моя случай твърд каяк не ми беше опция.

Много ме "кефи" как с лека ръка,
всичко различно от твърд каяк се отрича.
Още по ми е "любимо", че докато 1 година проучвах всякакви варианти,
в бг сайтовете вкл и този форум, нямаше никаква инфо по темата,
освен "Недей, вземи твърд" и "Много са зависими от вятъра"
Не оспорвам, че твърденията не са верни, оспорвам че са непълни - Нямаше позитиви
и според мен повечето твърдения се отнасяха за евтините декатлонски полу лодко-каяци.

И сега след като имам 40 гребания с надуваем, определено НЕ съм на мнение, че имам надуваем балон

Другото - разликата в цената между твърд и надуваем/сглобяем е фрапантна висока и масово се спекулира с това.
Клепърите нови са 3 000 евра
Feathercraft са фалирали
PAKBOATS и те са скъпи
Опитен каякар ми похвали Trak и твърдеше, че това е един от
малкото читави сглобяеми каяци,които е тествал, за съжаление прекалено скъп.

Сглобяем изглежда най добрия компромис.

Да си гребал с такъв? trak, klepper?
Да си гребал по скъп надуваем? ae, rtm, bic?

Нещо да кажеш по темата?
Post Reply