Направи си сам каяк

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

blue
Posts: 47
Joined: 18 Aug 2009, 16:09
Location: София

Re: Направи си сам каяк

Post by blue »

Хм... отдавна не бях влизал тук. Мога да споделя малко опит за огъването - не е нужно да се вари, дори и острите ъгли стават без варене. Аз го правих с 1 нощ във ваната, на следващият ден кипвам кана с вода и преди да огъна го заливам с врялата вода и то само при нужда. Нямах спукана летва (освен една заради чеп). Ако ъгъла в много остър може да се добави пластмасова планка отвън за да не позволи отваряне на нишките когато започне да съхне. Лаковете - полиуретановите "паркетни" се пукат всичките. Вносни, български - пукат се, полиуретановите освен ако не са специално за покриви и тераси не стават. Най-еластични са на петролна основа - така наречения "яхтен" лак. Добри решения са и разните подови смески (заливки за тераси, басейни и прочее течни хидроизолации акрилни и полиуретанови), но при тях има цвят което аз не исках, но съм пробвал и са много еластични и износоустойчиви с много добро прилепване.

Нарочно не цитирах марки, но имам лоши впечатления от БГ лаковете като цяло.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Направи си сам каяк

Post by rimohit »

Благодаря ти колега. Точно за така наречения "яхтен лак" ,само че БГ версиите , съм чувал лоши отзиви . Ако препоръчаш нещо конкретно наистина ще ми спестиш известни главоболия .
Поздрави!
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
DIDO VN
Posts: 33
Joined: 14 May 2009, 16:31
Location: varna

Re: Направи си сам каяк

Post by DIDO VN »

На българският "яхтен лак" само името му е яхтен:) Никой не си лакира яхтата с лак от 5лв :)
http://www.sikkens.com/Pages/default.aspx" onclick="window.open(this.href);return false; тези са много качествени.Лодки не съм лакирал,но съм лакирал външни детайли на сгради.
Ако дървото е достатъчно сухо издържат с години на слънце,дъжд и студ без да се пукат и белят.
blue
Posts: 47
Joined: 18 Aug 2009, 16:09
Location: София

Re: Направи си сам каяк

Post by blue »

Най-добрия лак който съм слагал е на TriMetal, не беше "яхтен", а полиуретанов еднокомпонентен за дърво, с доста нисък вискозитет (попива много от него и се работи по-трудно). Таквоз хидрофобно нещо не бях виждал - капките вода си надипляха поличките за да не допират лака. За беда вече не мога да го открия. Последно ползвах на Levis петрол базиран лак за дърво, който прилепна изключително добре (на българския подобен можех с нокът да отлющя цели ивици - белеше се на люспи) и втвърди доста добре. Еластичен е, но не е толкова здрав колкото този на TriMetal - драска се значително по-лесно.

Колкото до "кожата" - последната добра рецепта, която пробвах е да сложа не един дебел плат с 3-4 слоя лак, а два "тънки". Опъвам първата "кожа" и я импрегнирам с един пласт лак - не е нужно повече. Върху това опъвам втора "кожа" и добавям още два пласта лак. Предимството е, че става по-здраво, нужни са по-малко пластове лак (който и тежи на всичкото отгоре) и е много по-устойчиво на протриване тъй като нишките на платовете при всички случаи се разминават (кръстосват се). Освен това по-лесно намерих тънък плат. Дебел балистичен найлонов (полиамиден) плат в БГ се намира много трудно.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Направи си сам каяк

Post by rimohit »

Много ви благодаря.
Май не споменах точно за какво ми трябва. Първоначално мислех да правя кану , но реших , че ми липсва опит и е по добре да си спретна едни поплавъци , за да "пипна" и "усетя " някои тънкости преди да се захвана с кануто . Работата напредва ! Рамките са почти готови .
За плат ще ползвам един много плътен "шушляк" , който е антистатичен .Останал ми е от едно място.. .Ще ги облека един път само .Нека остане и за кану , каяк ...
Още веднъж благодаря ! Ще потърся този Левис!
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Направи си сам каяк

Post by anastas_peykov »

Пробвай първо дали тоя шушляк няма да се разтвори от боята. Гледал съм разни клипчета в нета как дъната на такива самоделки от плат ги пропиват със смола с четка или валяк че и стъклоплат слагат. Полиестерната смола е 6 лева литъра и попива доста добре и според мен е и по качесвена във всички параметри от лака какъвто и да е той. Един шушляк ако го пропиеш с полиестерна смоля нама да стане здраво но ще е основа върху която в последствие може да сложиш отгоре още словеве стъклоплат и да заздравиш конструкцията.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Направи си сам каяк

Post by rimohit »

Много ясно , че този тест е задължителен . Пробвано е е с обикновенни лакове и се държи екстра но и с "избрания" ще се пробва. Доста клипчета за СОФ каяци и канута изгледах и аз , но допълнително съклотъкан до сега не съм видял са слагат. То пътвоначално и да не се сложи винаги може да се добави после.
Пък и в крайна сметка не ми е необходима такава здравина... поплавъци са все пак.
Все си мисля , че лаковете сами по себе си са разердени смоли с добавки :roll:
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Направи си сам каяк

Post by anastas_peykov »

С тия поплавъци може да си експеиментираш на тях. Като почнеш някой ден да си прайш лодка гледай дъното да е здраво щото краси колкото и да развива теории колко здраво било всичко това я проби още на първия нацелен камък в първата река. Да не говоря че някой после му беше изгорил плата с фас умишлено или без да иска. Има различни видове лакове и всичките са за крайни покрития , не за основа. Проблема е в последствие туй нещо като почне да съхне да не се свие щото на Краси самоделката е набръчкана като презерватив.
Image
Той е ползвал някакъв паркетен лак или нещо от сорта. Не знам дали смолата няма да се набръчка тъй но може да пробваш.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Направи си сам каяк

Post by rimohit »

Ще се докладва резултата , като му дойде времето
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
krasipet
Posts: 12
Joined: 08 May 2009, 08:58
Location: Варна

Re: Направи си сам каяк

Post by krasipet »

Я. Откога не бях влизал и съм цъфнал най-отпред на снимка.
Тихомире, много се радвам, че още един е узрял за SOF каяк. :D
Лодката ми се набръчка, защото бях нетърпелив и теглих няколко ръце лак, без да изчакам да изсъхне и то в най-голямата жега. И после при нощното изстиване плата се отпусна и си стана като кожа на делфин, кога спринтира :)
Почти всички майстори на този тип каяци ползват кевлар и двукомпонентен полиуретанов лак.
Но тъй като сме в БГ и такива екстри нямаме, минаваме на местни наличности.
Плат- тежък полиестер, или както е известен "плат за тенти". Лак: двукомпонентен полиуретанов на "Оргахим" след консултация с технолога им. Пазарно название "Двукомпонентен лак за паркет" ;)
Има някои особености при шиене и лакиране.
Тук е описано и показано нагледно много добре: http://www.skinboats.org/skinboats/Inst ... nuals.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Първо св шие около носа
Първо св шие около носа
Първо се шие носа; след това се маркира плата на 4 пръста от ръба м/у кила и кърмата в посока към носа, откача се плата от носа, маркировката се поставя на самия ръб на кила и кърмата и се шие по 10-на см в двете посоки. Откачва се това ушито, поставя се ушития край на носа на място и с як опън се закача ръбчето на кърмата. И с това сме готови да шием самата лодка.
Изобр.025.jpg
Изобр.032.JPG
След това, за да не се мести плата докато шием, го заковаваме временно за кила. Не мога да прикача файл, имам право на три :)
Ще има продължение.
Значението на духовата музика за духовното развитие на духовенството... Или: "За к'ъв ... му е на дядо ви поп свирка?"
Post Reply