Ремонт на тутраканска двойка

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

Post Reply
pmitsov
Posts: 1
Joined: 20 Jun 2016, 11:50
Location: Ruse

Ремонт на тутраканска двойка

Post by pmitsov »

Здравейте Келеши,

Нов съм във форума + това нямам и много опит-един поход по р.Огоста, сит-он-топ на плажа и доста се запалих.

Наскоро се сдобих с един туристически тутракански двуместен каяк, може да го видите по-долу.

Каяка е малко занемарен, нещо е паднало в/у него и е спукало паулбата, направени са опити да се залепи с някъква смола, струва ми се полиестерна.
1. Искам да отделя паулбата от корпуса, на места се излиза с голи ръце, но на места изглежда като залепена.
Знаете ли дали когато са ги произвеждали са ги лепили или просто е набита, и ще може да я отделя с подходящ инструмент.
Притеснявам се да не я смъкна на парчета. :|
Искам да направя това за да възтановя пукнатината на паулбата която е напречно на ДР в областа на задният кокпит.
И
2. Да разширя задният кокпит към носа без да местя седалката назад в каяка. Смятам да отрежа една дъга от предната(бялата част) на седалката, да я поставя по-напред към носа, след което да свържа въпросната дъга със задната част на седалката.
или
2.1 Махам нацяло седалката, изрязвам кокпита, обръщам комингс като го свържа с настоящият и пускам вътре друга седалка или преработената стара. Но какво може да сложа в/у комингса (някакво гумено уплатнение или ...).
Струва ми се настоящата седалка, виси на комингса и паулбата т.е не е поставена на дъното на каяка :?:
Смятам,че няма да е проблем да закрепя седалката на дъното + някакви крепежи към комингса на кокпита и паулбата?

3. Отворът който се намира от ляво на задният кокпит - казаха ми, че е за изпомпване на вода, има ли някакви помпи?
Нямам си представа как работят и дори как изглеждат. Моля за инфо.

4. Рул.
Останки - планка на кърмата и педали. Смятам да го възстановя, но ми е необходим поне чертеж.
Предполагам, че може да се сдобия и с нов рул от Тутракан. Но има кой да ми го изреже на лазер, та ако някой има чертеж ще съм благодарен.

Ако има някой, който е правил нещо подобно ще съм благодарен за информация, съвети, коментари, трудности с които се е сблъсквал и всичко свързано с тези лодки.

С нетърпение очаквам вашите отговри!

Поздрави,
Петър
Attachments
20160616_162734.jpg
20160616_162724.jpg
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Ремонт на тутраканска двойка

Post by minimiro »

Привет...
първо да кажа, че в голям филм се вкарваш...... тва стъклопластовите лодки еле пък тия дъртите, мноо са трошливи....
Лепят се с гел, специален за целта,,,

по т.1 - палубата към борда е лепена...
виждал съм опит да се ремонтира дъното - за целта каяка биде разрязан на две, и след ремонта двете части залепени и нитовани една към друга с помоща на шина, което добавя едни доста килограми към и без друго тежката гемия

по т.2 - това с разширяването на кокпита не го разбрах, за да го промениш, трябва да промениш и комикса (ръба около копита)

по т.2.1 - и тука не е съвсем ясно кви са ти идейте, колкото до седалката - да, висяща на комикса е, целта е дъното да не опира в нея, така при евентуален удар отдолу му остава известно място за деформация, ако е подпряно на седалката, губиш тая "еластичност" и става по-трошливо....
Целта на комикса (тоя ръб около кокпита) е на него да се закопчае шприцката, онази платнена/мушамена в туристическия каяк или неопренова "поличка" в каяка в бърза вода. Шприца, пречи на водата да нахлува в каяка безпроблемно най-общо казано.
Колкото до закрепването на седалката на дъното, не ти го препоръчвам, но ако все пак искаш да го направиш фиксиране само с лепила от сорта на PU, всяко дупчене и прочие крепежи създава предпоставка за разцепване точно от тази отслабена точка.

по т.3 Въпросния отвор по-скоро ми прилича като да е имало затворен джоб закачен към него за дребни вещи, повечето съвременни полиетиленови туристически капаци, имат подобен малък сух непромокаем отсек, за телефони, камери и прочие, за да са на сейфти при обичайното мокрене покрай карането на каяк или при обръщане...
Колкото до помпите, има по принцип, на ръчен принцип са, приличат на помпа за колело, но засмукват водата отдолу и я изхвърлят отгоре... ако се разровиш не може да не изскочи нещо в ибея примерно.....

Колкото до самия рул, схемата е много проста, мога да ти начертая принципа му на работа или да поразгледаш малко в нета и бързо ше ти се изясни, за твоя точно каяк ше трябва да си го нагодиш
:)
User avatar
коцето кж
Posts: 73
Joined: 25 Apr 2012, 10:12
Location: кърджали 0879477887

Re: Ремонт на тутраканска двойка

Post by коцето кж »

на тебе само гелове са ти в главата :D лепи смело и безотговорно с епоксидна смола и стъклоплат ,аз не бих я разглобявалтрябват ти два вида стъклоплат -за първия пласт по раздърпан и за отгоре по збит и стегнат,мажеш смолата поставяш първият пласт ,мажеш пак смола -слагаш пллътния стъклоплат,като втвърди шкуриш и газз...останалия стъклоплат и смола в торбичка в багажника на лодката като пукаш гума по пътя
Post Reply