Necky Manitou 2 vs. Old town Dirigo Tandem

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

Post Reply
Avramov
Posts: 5
Joined: 03 Sep 2011, 21:44
Location: Stara Zagora

Necky Manitou 2 vs. Old town Dirigo Tandem

Post by Avramov »

Здравейте,

Бих искал да получа мнението ви за тези две лодки:
http://www.oldtowncanoe.com/kayaks/tand ... ndem_plus/
и
http://www.neckykayaks.com/kayaks/tandem/manitou_ii/

Ето приликите, които открих: Неки и Олд Таун са под шапката на Jonson Outdoors, визията и на двете лодки е на 90% еднаква (според мен), имат еднакво оборудване.
Разликите: Неки е с еднослоен полиетилен (или поне така е видно), докато Олд Таун е трислоен и това е упоменато изрично в описанието на лодката; другата съществена разлика е цената - Неки е с поне 200$-300$ по-скъпа от Олд Таун, при условие че трислойния полиетилен е по-скъп от еднослойния. Относно двата вида материал, ясно е че са издръжливи, но кой е по-подходящ или податлив на обработка и ремонт, защото ако се наложи ремонт, то той би трябвало да е възможен.

Предвид наличната информация, не мога да се ориентирам с коя лодка бих бил по-доволен да си прекарвам времето. Споделете Вашето мнение.

Благодаря предварително!
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Necky Manitou 2 vs. Old town Dirigo Tandem

Post by graf_bezuhoff »

Привет.

Ако имаш възможност - пробвай лодките. Може пък въобще да не е твоят тип лодка, въпреки изискванията, които явно имаш в момента. По отношение на здравина не би трябвало да имаш притеснения и от двете. За ремонта - също, стига да си осигуриш материала от производителя, за да е съвместим. Но трябва да си много лош с брадвата или да хвърлиш лодката от Калиакра, за да й причиниш щети... Говорим за спокойна вода, нали?
По данните, които се виждат - Неки-то е малко по-компактно и капакът на багажника ми се струва по-надежден. Дотолкова това са неща, които биха имали значение за теб.
Avramov wrote:Здравейте,

Бих искал да получа мнението ви за тези две лодки:
http://www.oldtowncanoe.com/kayaks/tand ... ndem_plus/
и
http://www.neckykayaks.com/kayaks/tandem/manitou_ii/

Ето приликите, които открих: Неки и Олд Таун са под шапката на Jonson Outdoors, визията и на двете лодки е на 90% еднаква (според мен), имат еднакво оборудване.
Разликите: Неки е с еднослоен полиетилен (или поне така е видно), докато Олд Таун е трислоен и това е упоменато изрично в описанието на лодката; другата съществена разлика е цената - Неки е с поне 200$-300$ по-скъпа от Олд Таун, при условие че трислойния полиетилен е по-скъп от еднослойния. Относно двата вида материал, ясно е че са издръжливи, но кой е по-подходящ или податлив на обработка и ремонт, защото ако се наложи ремонт, то той би трябвало да е възможен.

Предвид наличната информация, не мога да се ориентирам с коя лодка бих бил по-доволен да си прекарвам времето. Споделете Вашето мнение.

Благодаря предварително!
Avramov
Posts: 5
Joined: 03 Sep 2011, 21:44
Location: Stara Zagora

Re: Necky Manitou 2 vs. Old town Dirigo Tandem

Post by Avramov »

Насочил съм се към тези лодки, защото на 1-во място е тандемна лодка с опция за дете или домашен любимец. Също така може да се кара и сингъл, което също ме устройва. Отделни кокпитове за по-голяма самостоятелност, широка и много стабилна предпогам. Досега съм карал една тутраканка и съм свикнал да е стабилна и бавна. Целта ми е че евентуално ако ми се наложи да се ремонтира дали ще мога безпроблемно, дали ще има кой и с какво да я залепи. Ако мога да перифразирам - по-добре да карам Опел и да има части и майстори за него, отколкото да се главоболя с американски автомобил.

П.П. Ходил съм няколко пъти на похода на долна Тунджа и като гледам колко драки и клони, и камъни, и ЖЕЛЯЗО даже се подава от водата, ми се иска лодката ми да е здрава.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Necky Manitou 2 vs. Old town Dirigo Tandem

Post by graf_bezuhoff »

По отношение на поддръжка стъкломатът (тутраканката) е в пъти по-чуплив от пластмасата. Не че не може да стане сакатлък, но откак се помня единствените пластмасови лодки, които са имали нужда от лепене са тези за бърза вода и то след много големи приключения, каквито дори и на долна Тунджа не би трябвало да очакаваш.
Има кой и с какво да залепи такава лодка и в България, но съм сигурен че няма да ти се наложи, освен ако не си 120 кг и решиш съзнателно да се нахендриш в неподходяща обстановка. Не случайно по походите се ползват пластмасовите лодки, а тутраканките на по-бавни реки като Дунав и язовири.
Съветът ми все пак е да пробваш такава лодка, сигурен съм че ще откриеш, поне Неки-тата съм ги виждал в България. За сам човек си е мъка, за семейство с дете е ОК, но трябва да имаш сърцата жена да вдига тежко. Голямата шприцка за големия кокпит също не е най-приятното преживяване в лошо време, защото като остарее рамката, която я опъва, започва да ти лази по краката мокро и студено.
Съветвам те да пробваш и други лодки, за да си наясно какви компромиси правиш, преди да дадеш парите.
Останалото - абе лодката няма значение, важното е да си в нея. Толкова рядко греба напоследък, че и на дънер ще се радвам да седна и ще ми е кеф, всичко е до настройка на ума, другото са капризи.
Да разкажеш какво си избрал, пробвал, измислил...
Avramov
Posts: 5
Joined: 03 Sep 2011, 21:44
Location: Stara Zagora

Re: Necky Manitou 2 vs. Old town Dirigo Tandem

Post by Avramov »

Поне засега не съм намерил по-подходяща лодка за моите цели да се продава в България а и в чужбина. Доста порових в интернет пространството и мненията за тези две лодки са много високи - средно 9/10. Децата да се радват, жената да се вози, аз магарето ще греба и ще товаря и разтоварвам... какво му трябва на човек?

Благодаря за мненията, дано взема правилната лодка без капка съмнение.
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Necky Manitou 2 vs. Old town Dirigo Tandem

Post by anastas_peykov »

Вземи еднослойната. Трислойната нито е по лека нито е по здрава. Еднослойната има месо за дране. Може би трислойната не потъва но не е много сигурно. Туй лято пробвах да удавя една трислойна и не потъна но може да е имало някакъв джоб с въздух останал.
Post Reply