Моля дайте ми съвет за купуване на каяк

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

peachlover
Posts: 4
Joined: 19 Feb 2014, 10:24

Моля дайте ми съвет за купуване на каяк

Post by peachlover »

Здравейте, както е видно от потребителя ми съм съвсем нов във вашия форум.

След приятното прекарване на река Велека през миналото лято, свързано с каране на каяк реших да купя такъв за да може да не се ограничаваме с приятелката ми до местата на които се дават под наем.
Употребата ще е сладки спокойни води (язовири, езера и т.н.) и разбира се моренце. Каяка трябва да е задължително двуместен. От това което видях имам избор между твърд, твърд разглобяем и надуваем. Ако ще е твърд задължително трябва да има къде да го държа когато не го ползвам - видях че някой фирми предлагат склад за закупените от тях лодки. Понеже съм рибар надеждата ми е да може да се ползва и за такива занимания, предполагам това ме насочва към sit-on-top дизайн. Разбрах че има разлика и колко ниско седи човек в лодката, за надуваемите дали има рул (не знам дали така се казва, но е онова нещо с формата на перка което улеснява лодката да се движи направо), дали е направена да пропуска вода (за моделите на фирма Sevylor разбрах че на практика седиш във вода постоянно което за морето е супер но за риболов в някой язовир не е вариант).

Та моля изправете ми кривините (грешните разбирания) ако такива имам и ме насочете към нещо качествено което да отговаря на мойте търсения.
Кои са магазините, марките, има ли пазар за такива неща втора употреба, как да избера, за какво да гледам, дали някъде се предлага проба преди закупуване?

Благодаря предварително!
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Моля дайте ми съвет за купуване на каяк

Post by manev »

Добре си дошъл
Явно добре си се информирал и сега остава да намериш място къде да си държиш каяка защото това ще е най удобното за тебе ако искаш по дълъг сезон. Светльо продаваше неговия по едно време но тези изделия са си скъпи.
Сит он топа също е решение но си е студено в него. Графа има достатъчно опит със семейната сит он топ баржа и надали ще ти откаже съдействие при избора
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
peachlover
Posts: 4
Joined: 19 Feb 2014, 10:24

Re: Моля дайте ми съвет за купуване на каяк

Post by peachlover »

manev wrote:Добре си дошъл
Явно добре си се информирал и сега остава да намериш място къде да си държиш каяка защото това ще е най удобното за тебе ако искаш по дълъг сезон. Светльо продаваше неговия по едно време но тези изделия са си скъпи.
Сит он топа също е решение но си е студено в него. Графа има достатъчно опит със семейната сит он топ баржа и надали ще ти откаже съдействие при избора
Благодаря за бързия отговор!

Информирал е силно казано. Разгледах сайтове, порових във форуми (главно Хамерикански), повече се обърках отколкото да се информирам май. Идеята за сит он топ както казах е заради въдичарските ми забежки (ще се мразя много ако купя нещо с което не мога да си практикувам това дългогодишно хоби).

От мнението разбирам че надуваем изобщо не седи като вариант, така ли е? Някой който пребивава/преживява в София и също като мен няма къде да си паркира каяка има ли? Да даде мнение как се справя с това затруднение.

Надвявам се споменатите лица да пишат в темата :)

EDIT:
За момента нещо такова ми се струва идеален вариант ако имам къде да го държа (нямам против ако цената е на половина разбира се :) )
http://kayakshopbg.wix.com/thalatta-2013#!odyssey/csno
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Моля дайте ми съвет за купуване на каяк

Post by graf_bezuhoff »

Здравей и от мен.
Ще трябва да решиш все пак на кое искаш да наблегнеш - гребане, разходка или риболов, - защото са съвсем различни като тип лодки и едното правят добре, а другото е компромис.
Т.е. ако основната цел ще ти е да минеш определно разстояние без да се скапеш от бъхтане - лодката трябва да е поне 5 м и сравнително тясна - около 70 см. И ако си измислиш многодневни турове, трябва да има достатъчни багажници за бивачната екипировка, дрехи, храна и пр. Говорим за туристически каяк с адекватно оборудване, който ще ти е кеф да гребеш на гоелми разстояния. И задължително трябва да е затворен тип, другото е мъка.
На другия полюс е риболовния каяк, почти задължително да е сит-он-топ - къс и широк, с аксесоари за кибичене. С него няма да можеш да покриваш разстояние, но пък си е лодка. Но със сит-он-топ няма вариант да си сух - всички имат отвори за оттичане на водата, през които тя влиза обратно и си в локвичка през цялото време, дори и да ползваш запушалки.
По средата е каякът за разходки - сравнително широк, но и по-дълъг, така че да изминеш определено разстояние, като компромисът ти е скоростта и усилието. По-комфортни са затворените каяци, но с тях за риболов не е сгодно. Със сит-он-топ става, дори и с по-тесен каяк.
Разглобямият каяк е вариант за съхранение и транспорт - на теб като гледам би ти паснал този:
http://www.bg-kayak.com/61/pcategory.html
Т.е. става за езеро, сравнително високо седиш, но сглобките се мандахерцат, шумен е и на вълни в морето няма да става.
Аз си държа лодката на охраняем автопаркинг, така че вариант има, макар и срещу заплащане.
Така че помисли за това кое е важно за теб - скорост и разстояние срещу стабилност и статичност, комфорт срещу универсалност.
Като си изясниш предназначението, разгледай какво се предлага на сайта, който споменах, както и на двете реклами по-горе, за да коментираме конкретно.

ПП Доколкото съм запознат, Светльо отдавна е без каяк.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Моля дайте ми съвет за купуване на каяк

Post by manev »

Тоя разглобяемия само пести място от към дължина ... па половин гараж заема иначе :) Мятай се на нискобюджетен сит он топ ... около 80 см. широк за да си стабилен и да можеш да се върнеш в него ако изпаднеш във водата ... пък с времето ще натрупаш достатъчно опит да прецениш какво ти трябва. В началото "ентусиазма" ще те топли :) ...
С надуваемия при първия страничен вятър ще разбереш колко много си се прецакал .. хич не е решение.
Поне имаш възможност при добро желание някой от тукашните обитатели да ти даде да тестваш неговия ... мани ги тия форуми
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
peachlover
Posts: 4
Joined: 19 Feb 2014, 10:24

Re: Моля дайте ми съвет за купуване на каяк

Post by peachlover »

А какво разбираме под нискобюджетен? Съжелявам, ако задавам въпроси с които настъпвам нечии интереси - предполагам като във всеки роден форум и тук има находчиви потребители които са започнали бизнес и в това няма нищо лошо, но за новобранец като мен най-говорящ е един директен линк към конкретен модел.
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Моля дайте ми съвет за купуване на каяк

Post by greenhorn »

Намесвам се за съхранението - може да се договориш с гребната база на Панчарево да го държиш там. Мисля, че беше 10 лв/месец.
Аз примерно бях оставил един туристически каяк там, без пари, като им го давах да го ползват, а те знаят как да пазят.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Моля дайте ми съвет за купуване на каяк

Post by manev »

peachlover wrote:предполагам като във всеки роден форум и тук има находчиви потребители които са започнали бизнес ...
:D :D :D Не позна ... тва не е пазар и малко сме лоши към "находчивите" бизнесмени ;) Информирай ме на лично ако получиш оферта от търговец който не присъства горе в банерите ... да засечем за колко време ще го ... :)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
peachlover
Posts: 4
Joined: 19 Feb 2014, 10:24

Re: Моля дайте ми съвет за купуване на каяк

Post by peachlover »

manev wrote:
peachlover wrote:предполагам като във всеки роден форум и тук има находчиви потребители които са започнали бизнес ...
:D :D :D Не позна ... тва не е пазар и малко сме лоши към "находчивите" бизнесмени ;) Информирай ме на лично ако получиш оферта от търговец който не присъства горе в банерите ... да засечем за колко време ще го ... :)
Е ти пък сега ги уплаши! Не се ловят така спамери! Пишеш ми на мен на лична аз да ти пиша на лична ако някой прави оферти :P

Майтапа си е майтап, благодаря за предложението обаче вярно се замислям да шавна до Панчарево примерно да погледам кой с какво гребе или пък тук да се замоля на някой да си каже кога ще гребе и къде че да се срещнем и да му пробвам возилото за 5 минути.
Post Reply