Тара, Уна, Крка и Соча

Moderator: vandobrev

Post Reply
User avatar
Demo
Posts: 263
Joined: 05 Dec 2007, 18:33
Location: Sofia, Bulgaria
Contact:

Тара, Уна, Крка и Соча

Post by Demo »

Банда, да кажа, че във вторник (2 август 2016) със Светла, Петя и може би Яската заминаваме на гореизброените реки в Босна и Словения и ще се върнем около 10 август. Ако някой има желание да се присъедини, да се обажда. Имаме шофьор...
Душата търси романтика, задникът - приключение...
User avatar
PitaRamos
Posts: 109
Joined: 25 Jun 2010, 09:34
Location: България

Re: Тара, Уна, Крка и Соча

Post by PitaRamos »

Вместо лятната ваканция- посред Август, да отидем на моренце, нашата малка група реши да види какво става по рекцити на западни Балкани.
ТАРА
Реката е на границата с Черна гора и Босна и Херцеговина, най-близкия град за ориентиране е гр.Фоча в Босна, от който се насочихме в месността "Плучине" в Черна гора. Настанихме се в къмпинг "Taratour" или Таратор :D. Чудесно място, на което за палатки пари не взимат, готвят страхотно и винаги има студена бира. Та платихме си 25 евро - една джипка ни закара до старта и ето на една страхотна река. Водата беше ниска, но е чудесна за каяк- красива и технична. Аз лично за първи път съм там и мога да кажа, че на ниска вода реката е прекрасна за начинаещи каякари, има технични участъци, но като цяло преобладава страхотна синя вода и прекрасни гледки. Естествено бих се притеснила ако реката качи нивото си, да не се забравя, че все пак е каньон и не може да си тръгнеш, когато си пожелаеш.
По това време естествено и туристическият рафтинг е в разгара си, но на това ниво определено не си струва да се ползва тази услуга.

УНА
Е река в Национален парк Уна -Босна и Херцеговина, в близост до Хърватската граница, най-близкия град за ориентиране е гр.Бихач, Босна. Мога да кажа, че това е уникална река...снимките частично говорят за това.
Та интересното е, че Босненци са решили да уреголират набезите на луди каякари по реката и за това са въвели, че ти е необходим гид иначе ти налагат глоба.
Интересното е, че има нещо като две трасето. Долно, което е извън парка и започва малко след град Бихач по течението на реката имат поляна за пикник от която тръгват рафтинг фирмите и на която спахме.
Интересното е, че на сутринта дойде един контролен орган, който ни обясни за новата правна база, но не можа да ни насочи от къде и как да си намерим пропуск или гид, само ни обясни че ще ни глоби :oops:
Намерихме решение на проблема като отидохме до "Kiro kamp", малко извън гр.Бихач срещу течението на реката до месност Притока /на всякъде в града има табели за къмпинга/. Собственикът КИРО ни влезна веднага в положение като бивш каякар и ни предложи да се пуснем по долно трасе в късния следобет, като се присъединим към неговата рафтинг група. За долно трасе не се налага да се плаща, но и в него освен красиви места на това ниво на реката, нямаше особенни предизвикателства за каяк.
На следващия ден по предложение на Киро се присъединихме към рафтинг групата на горно трасе- в самия национален парк, за който се плаща освен такса посещение и такса каяк. Тъй като ползвахме транспорта на равтинг фирмата си платихме и за транспорта, но определено не ми изглеждаше ужасно скъпо след като имах възможност да съм там. Мисля, че трасето е дълго около 15-16 км като първата част е изпълнена с уникални падове и другата половина на реката е леко равничка, но това е положението пак не можеш да си тръгнеш когато поискаш, защото е каньонче.
Въпреки, че е лято вода си имаше на прилично ниво. Стартираш направо на серията от падове покрай които има еко-пътека - първият е 15 метра, вторият 6м. и следващите са към 1-2 метра, но мога да ви кажа, че след като скочиш от шест метровия пад, определено не можах да преценя височината на другите, че нещо адреналинът ми беше подскочил бая.
Тук определено ако не си каякар си струва да ползваш услугите на рафтинга...реката е уникална, а падовете, с които е изпълнена са доста предизвикателни.

КРКА
Е река до гр. Ново место в Словения в близост до границата с Хърватска.
Реката през лятото си е направо туристическа, рафтовете ги пускат от село Жуженберг...ама ние определено нищо не видяхме та я подминахме.

СОЧА
Вече повечето от Вас я знаят, но мога да кажа че и на ниско ниво е страхотна.
Attachments
Крка
Крка
Това е Крка- иначе там е красиво
Това е Крка- иначе там е красиво
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Тара, Уна, Крка и Соча

Post by manev »

PitaRamos wrote: Интересното е, че на сутринта дойде един контролен орган, който ни обясни за новата правна база, но не можа да ни насочи от къде и как да си намерим пропуск или гид, само ни обясни че ще ни глоби :oops:
Намерихме решение на проблема като отидохме до "Kiro kamp", малко извън гр.Бихач срещу течението на реката до месност Притока /на всякъде в града има табели за къмпинга/. Собственикът КИРО ни влезна веднага в положение като бивш каякар и ни предложи да се пуснем по долно трасе в късния следобет, като се присъединим към неговата рафтинг група. За долно трасе не се налага да се плаща, но и в него освен красиви места на това ниво на реката, нямаше особенни предизвикателства за каяк.
На следващия ден по предложение на Киро се присъединихме към рафтинг групата на горно трасе- в самия национален парк, за който се плаща освен такса посещение и такса каяк. Тъй като ползвахме транспорта на равтинг фирмата си платихме и за транспорта, но определено не ми изглеждаше ужасно скъпо след като имах възможност да съм там.
Грешка е че не сте им теглили една ПМ и не сте си тръгнали. Аз съм ходил там и не мисля че са направили нещо за реката тия търгаши. Ама чули недочули ... такси събират.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Post Reply