р. Дунав ?!?

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

Post Reply
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

р. Дунав ?!?

Post by manev »

получих по пощата запитване дали има някакви правила или изисквания за плаване по р. Дунав като се има в предвид че е гранична. Аз нямам представа за района там но предполагам че хората които ходят да карат могат да споделят.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: р. Дунав ?!?

Post by anastas_peykov »

Ами май ще се окаже че копането по Дунав тъй както се прави в момента е незаконно. Туй лято една група каякари направиха пускане от Видин и на Силистра гранична полишия им е чела 1 час лекция на тема "Плаване по р.Дунав" Общо взето доколкото разбрах по тяхния разказ, каяка бил кораб, трябва да се управлява след изкаран курс за някакво капитаксо право. Ако няма тапия и ако са повече каяците минавало като регата и трябвало регистрация на мероприятието като регата, водач с изкарана тапия за капитанско раво и подсигурителна моторна лодка....Това важало и за Черно море. Туй било съгласно някаква нова наредба приета тая година. Може и да са ги гъбаркали може и да е истина , нямам идея, но факт е че са ги спрели хората от гранична полиция.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: р. Дунав ?!?

Post by manev »

anastas_peykov wrote:Ами май ще се окаже че копането по Дунав тъй както се прави в момента е незаконно. Туй лято една група каякари направиха пускане от Видин и на Силистра гранична полишия им е чела 1 час лекция на тема "Плаване по р.Дунав" Общо взето доколкото разбрах по тяхния разказ, каяка бил кораб, трябва да се управлява след изкаран курс за някакво капитаксо право. Ако няма тапия и ако са повече каяците минавало като регата и трябвало регистрация на мероприятието като регата, водач с изкарана тапия за капитанско раво и подсигурителна моторна лодка....Това важало и за Черно море. Туй било съгласно някаква нова наредба приета тая година. Може и да са ги гъбаркали може и да е истина , нямам идея, но факт е че са ги спрели хората от гранична полиция.
Две неща са сигурни в България :)
Държавен служител без работа ...жив досадник
И това че всеки си интерпретира законите спрямо неговото виждане (за "милиционерите" говоря)

Че пипаха по закона за плаването знам от преди няколко години но не съм сигурен дали не важи до определен "размер" плавателни съдове.
За масовите мероприятия и спускания за мене са си абсолютно прави поради ред причини ... въпроса е колко достъпна е цялата процедура.
Не веднъж съм писал че всякаквите му сдружения и клубове трябва да запретнем ръкави и да регламентираме присъствието си ... иначе се получават по-горните ситуации
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: р. Дунав ?!?

Post by anastas_peykov »

В предната наредба имало критерии за "кораб" или там каквото е в зависимост от дължината или водоизместимост, но в новата наредба са отпаднали тия критерий и всичко що плува във водата минава под ножа. Наредбата явно е факт и въпрос на време е кога ще влезе в сила. Може би до първия инцидент ,както обикновенно става в България. Според мен всичко това има резон още повече че лодките независимо какви са никнат напоследък като гъби.
Ros
Posts: 177
Joined: 28 Jun 2011, 14:40
Location: София

Re: р. Дунав ?!?

Post by Ros »

ако са махнали критерийте кое плавателно средство се нарича кораб и лодките минат под ножа ще стане много смешно - справка Изпълнителна агенция Морска администрация :lol:
Има изисквания, да- дължина на "кораба" 4.75м, максимално отстояние от брега 50 метра, да се уведомят органите за всеки случай от коя дата до коя ,кой, откъде до къде ще плава, въпросната лодка да е със спортно предназначение, НО... най - добре участниците в ТИД-а да кажат и най- вече да споделят коя агенция за какво отговара и нарежда ,за да са коректни хората в цитирането на наредбите, ако ги спрат ганичните...
ааа и още нещо- ако са повече лодки с тях трбва да има и помощна моторна такава....
User avatar
DiMB
Posts: 33
Joined: 22 Nov 2010, 13:16
Location: София

Re: р. Дунав ?!?

Post by DiMB »

anastas_peykov wrote:Ами май ще се окаже че копането по Дунав тъй както се прави в момента е незаконно. Туй лято една група каякари направиха пускане от Видин и на Силистра гранична полишия им е чела 1 час лекция на тема "Плаване по р.Дунав" Общо взето доколкото разбрах по тяхния разказ, каяка бил кораб, трябва да се управлява след изкаран курс за някакво капитаксо право. Ако няма тапия и ако са повече каяците минавало като регата и трябвало регистрация на мероприятието като регата, водач с изкарана тапия за капитанско раво и подсигурителна моторна лодка....Това важало и за Черно море. Туй било съгласно някаква нова наредба приета тая година. Може и да са ги гъбаркали може и да е истина , нямам идея, но факт е че са ги спрели хората от гранична полиция.
Потвърждавам написаното от Наско. Аз съм от групата, на която четоха (буквално) лекция закачени за корабчето на Гранична полиция. С други думи, за да караш по Дунава или трябава всички членове на групата да са "капитани на кораб 20 бруто регистър тона" (по един на лодка) или да участват в регистрирана регата, с придружаваща моторна лодка. Това не важи за вътрешни водоеми и канали на Дунава. В интерес на истината полицаят (капитанът на корабчето) беше много интелигентен и добронамерен мъж, съзнавайки напълно, че законодателят (писачът на наредбата) прави по-голяма част от плаващите в нарушители (всички рибари, туристи, спортисти) и ги принуждава да си затварят очите в много, много случаи. Друг е въпросът, докога ще си затварят очите
User avatar
DIDO VN
Posts: 33
Joined: 14 May 2009, 16:31
Location: varna

Re: р. Дунав ?!?

Post by DIDO VN »

Имам чувството че нещо не тълкуват правилно закона! Тези категоризации по-дължина на плавателния съд важат за моторни и ветроходни лодки. За лодка на гребла която тежи 25кг не съм чувал да се иска капитанско право,нищо че по дължина попада в някаква си категория от закона. В началото на годината правихме едно гребане в румънската и украинската част на Дунав.Спряха ни за проверка румънски гранични в участъка където от лявата страна започва Украйна и само ни казаха да се движим по-близо до техния бряг и ни провериха личните карти. Все пак в България всичко е възможно и няма да се изненадам ако някой ден се наложи и да си караме лодките в ДИК да ги регистрираме :lol:
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: р. Дунав ?!?

Post by manev »

manev wrote: Две неща са сигурни в България :)
Държавен служител без работа ...жив досадник
И това че всеки си интерпретира законите спрямо неговото виждане (за "милиционерите" говоря)

Не веднъж съм писал че всякаквите му сдружения и клубове трябва да запретнем ръкави и да регламентираме присъствието си ... иначе се получават по-горните ситуации
то въобще не сме срещали термина гребни лодки някъде... демек нищо не важи и е според кой как си интерпретира закона ;)
Да ви кажа кво сме правили ние..
след един калабалък който направихме по БТВ за чепинска река погнаха басейновата дирекция в Пловдив и те ни издириха за да мирясаме. Щеше да се гласува новия закон за водите и ни увериха че през тях можем да стартираме процедура да се класифицират дадени водоеми като трасета за туризъм. Ние трябваше да изготвим проекта в писмен вид. Писахме, бърсахме, трихме мислихме и като тръгнахме да го даваме ... ни казаха ...ма нещо не сме се разбрали ..то така не става. Демек пратиха ни в шеста глуха и не замазаха очите само и само да мирясаме.
Някой ако е забелязал доста често ги "нахранвам" при първа възможност.

Пролетта се натъкнахме на пълен погром по Чепинска река заради пътя и строежа на ВЕЦ до минералните басейни и ханчето. Понеже си ги знам Пловдивските взех че спуках мейла от писма на главната дирекция в София ... те естествено пак прехвърлиха случа в Пловдив. След четири месеца ми звъннаха от пловдив да ми кажат че нямали кординати и не знаели къде са хановете :) ... Аз па луд късмет тамън прехвърчах с моторетката от там та след 10 мин. им ги дадох :)

След още месец получихме писмо че били ходили и нищо нередно не видяли ... каньона не го намерили и не бил достъпен ..а тия от веца обещали да си оправят погромите :)
Защо ви го пиша това ..
Каквото и да правим рано или късно ще опрем до някъв криво скалъпен закон и ще се почне едно преследване за няма нищо. Ние тука сме основно двама души които се опитваме да движим такива казуси. А всъщност ни трябва подкрепа от всякъде че да видят тия че не сме пет голтака с лодки. Става на въпрос за подаване на два листа А4 от името на няколко човека и взимане на входящ номер ...вода и хляб не иска
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
bobby
Posts: 3
Joined: 01 Dec 2012, 14:11
Location: София
Contact:

Re: р. Дунав ?!?

Post by bobby »

Здравейте,
За да се осъществи организирано плаване по р. Дунав, в българския участък, има няколко неща, които е необходимо да се направят предварително.

В сайта на ИАМА (Изпълнителна Агенция Морска Администрация) http://www.marad.bg" onclick="window.open(this.href);return false;, има сексия адинистративни услуги. Като отворите секцията, търсите "Указание 27 - Даване на разрешения за дейности, влияещи върху безопасността на корабоплаването". Там са описани основанията, по които може да се извършва спортно мероприятие, кой е компетентният орган отговарящ за тях, какви са необходимите документи, които трябва да се представят и какъв е срока за оповестяване.

Трябва да изпратите до Началника на ИАМА в Лом или Русе, препоръчвам Русе, уведомително писмо (заявление). Писмото е свободен текст, но задължително трябва да съдържа следната информация: "целта на мероприятието или дейността, начална и крайна дата, район, кораби, брой участници и други данни, даващи пълна информация за фактите и обстоятелствата, свързани с исканото разрешение." Също така организатора трябва да има списък на участниците, който да послужи пред Гранична полиция. Когато получите писмо от ИАМА, там е описано какви условия трябва задължително да се спазват за провеждането на похода, а също така изивскват и "Правила за безопасност", написани от организатора на проявата. Ако някой прояви интерес мога да му пратя един пдф с отговор от ИАМА.
Трябва да се знае, че ИАМА може и да не даде разрешение за плаването по реката.

Ако вече има получено разрешение (обикновено за 2-3 дни се дава отговор на заявлението, което изпращате), трябва да уведомите гранична полиция. От тях разрешение не се иска, а просро сме длъжни да ги уведомим, като естествено с писмото, което им пращаме прилагеме полученото разрешението от ИАМА. Ако пирмерно се пускате от Видин до Силистра, уведомявате само граничните власти във Видин, като им представяте списък с участниците, препоръчвам да им дадете копие, а вие да си запазите оригинала на списъка. Те си сканират списъка и го препращат на следващата гранична станция в Лом и тн. до Силистра. Ако обаче тръгвате от друго място, уведомявате първата гранична станция, от която тръгвате.

Ако сте 2-3 каяка, е необходимо само да информирате Гранична полиция, и те да ви запишат личните данни в протокола.

Със сигурност пропускам нещо, затова питайте и ще отговарям. Процедурата съм я минавал не веднъж, така че мога да дам някой друг съвет. Ако имате нужда мога да ви изпратя на мейл образци за заявления до ИАМА и Гранична полиция, само ще си смените началната и крайна точка и местата за бивакуване.
Post Reply