Темшица - Сърбия

Moderator: vandobrev

Post Reply
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Темшица - Сърбия

Post by manev »

Сръбската инвазия започна в неделя за което съм прекалено благодарен на Петя че ме подкрепи. .. и в момента обмислям какъв нов прякор да и лепна :)
Реката е уникално красива и разчупена и ако има малко повечко вода от това което заварихме ще предлага "атракциони" за всички. Има 2-ра, 3-та и 4-та категория там но още си е зима в района и тепърва ще има разучаване на участъците.
... Снимки малко по късно ще кача... Не мога да си намеря зарядното за "водното" апаратче и така пропуснах едни доста добри кадри ... ша требе да се мисли нещо
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Темшица - Сърбия

Post by manev »

класически балкански релеф ..умерена деневилация и много сив пейзаж :)
Image
обаче цялата горна част на реката е от червени камъни като онези на Бели Вит
Image
горния участък и изхода му от един тесен и голям завой на реката който е врязан по на дълбоко .. по всичко личи спрямо входните бързеи че при наличието на вода вътре може да има ситуация ... "легай рибо ша те лющя" :D
Image
това е още по нависоко по течението ...
Image
Людмил Тодоров - Бако на поклонение пред загиналите другари в най "червеното" село на света
Image

Странно как на няма и 8 километра от територията на БГ нещата седят погледнати през друга призма
Image
с Петя решихме да не прекаляваме и се вмъкнахме в долното течение което се оказа доста живописно и не минава 3-та категория ...поне на тази вода
Image
Тук трябваше да има снимки от едно живописно каньонче тип горната част на соча и тн. Ама Ваньо Добрев цели 5 месеца проверяваше зарядното ми на олимпуса дали не е в буса койта кара ...то па чак в другия край на купето се оказа че и цяла жабка трябва да отвори и да прочете надписа му ;)
Ваньо ! Имай късмета да си забравиш някой обектив в мойта кола ... чудо ша видиш !!! поне 17-се пъти ще си изгубя ключовете ;)
това е финалната права от трасето с малко по малко вода поради факта че километър по нагоре тамън обяснавах на Петя че в такъв тип река като се закроти водата значи нещо не е уред и трябва да се внимава ;) ... и те ти 7 метра бент :) ...явно събират вода за питейна или Вец
Image
Петя суха и доволна ... Бях и казал че реката е 2-3 категория .. пък Светльо я предупредил да внимава че мойте проектчета за клас 2 реки ..ставали на Пета категория от време на време :) за щастие инфаркти нямаше тоя път ... да видим на горната част кво има ако стигнем тия дни ...
Image
Като цяло участъка на тази река е лек но част от нея е под каменна стреха а отгоре е пътя. Има няколко резки завоя и камъка но човек който може да си планира линията на спускане не би се затруднил. Определено е красива и чудесна река от типа "зимни". Въпроса е да я подкараме няколко пъти за да имаме точна преценка за нея. Захранва се от склоновете на връх Ком и може да се окаже че има ресурс. реално се стига по бързо от колкото до Кресна до нея и има няколко притока и съседни реки които също могат да се окажат находка ...
... Ще видим ;)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Темшица - Сърбия

Post by manev »

manev wrote: Въпроса е да я подкараме няколко пъти за да имаме точна преценка за нея. Захранва се от склоновете на връх Ком и може да се окаже че има ресурс. реално се стига по бързо от колкото до Кресна до нея и има няколко притока и съседни реки които също могат да се окажат находка ...
... Ще видим ;)
речено сторено :) само това с бързото стигане нещо не върза днес ...даже и една глоба за скорост отнесох любезно предоставена от Пиротската полиция :) като цяло не вървеше нещо с движението ... едно куче също го разбра ... за щастие му се размина ..
Реката обаче беше пълна до капачката и предложи максималната и нормална висока вода. Явно и в Сърбия текат яко защото първоначалния ни план да избомбим горния и участък беше осуетен още с първото поглеждане в тесния каньон ... голяма ролба е :) и дано я целнем някой ден с точнато вода за промо ...
За самото спускане мога само да бъда благодарен на дружината и на реката че ни позволи да и се наситим. Ако работи така и на пролет би трябвало да е доста красиво място.
ето малко кадри който съм добавил към галерията от миналия път ...
http://whitewater-bg.com/view/galleries/521
Растича се е сдобил с Блисс-Стик Мистик и се отдава на йога по камъните преди да я тества. Прекрасна лодка и да го радва много
Image
малко от Светльо
Image
малко от реката
Image
Най сетне и аз си имам снимка :)
Image
тук отгоре даже посърфирах ...кълна се :)
Image
Светльо дебне
Image
Петя на "водопада на смърта" и репликата преди него :
абе ейй нали беше двойка (класа на реката)
ако искаш да ти направим една тройка (отговори народа ..не точно за класа)
Image
айде сега малко слизане по "вияфератата" на бента :)
Image
А той самия не желаеше да го скача никой ;)
Image
Финала май съм го проспал за снимане но Начката трябва да има по качествени кадри ...
... Благодаря на дружината и да се готви следващата река там ... както и горното трасе на тази.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Темшица - Сърбия

Post by petkan »

Реката май всъщност се казва "Темска", по името на едноименното село, но както и да е. Въпросният горен участък ни предложи следното (снимки):

http://whitewater-bg.com/view/galleries/532

и къс филм (резолюцията му е 1280х720) тук:

http://whitewater-bg.com/view/video/533

Материалите са събрани от участък започващ от някъде тук: 43.31359,22.637978 (Google Maps) до мястото където шосето и реката започват да се раздалечават. Водата се изглеждаше прекалено много за да се пробваме на горните бързеи. Както се оказа малко по-късно долните също не предложиха особен уют и спокойствие. От пътя не личи, но реката в тази отсечка е доста стръмна. Леко прибързано и малко лекомислено се сбогувахме един с друг и се метнахме вътре. Шамарите не закъсняха. Коритото на тази река е много подобно на Малък Искър, Бели и Черни Вит. Имам предвид, че е плочесто, а от там и голямото количество валяци и дупки. Бързо научихме, че тези природни образования не са безобидни и искат да си общуват по-интимно и дълго с нас.

Очите ни бързо се разшириха от уплах, и макар Филип да се заливаше от смях през по-голямата част от времето скоро решихме, че е време да си ходим. Темпото, което диктуваше реката не оставяше много време за разсъждения. Както Чачи и аз установихме всяка грешка се наказваше моментално. При едно от спиранията за оглеждане Цонов (старши) сподели, че трудно ни настигат с колата. Преди да загубим пътя от очите си излезнахме от реката.

Предложението да караме долния доста по-кротък участък не се прие и се настроихме за бира с плескавица. Докато аз се мотах Филип и Чачи решиха да изследват пеша каквото още може да се види от реката. Върнаха се със силно приповдигнато настроение (крайно неуместно според мен) като за откритието, което бяха направили. Няколко стотин метра след мястото на нашата евакуация започва скалист каньон, който бързо се свива, наклонява, завива, минава през доста "лепкав" валяк и след нещо като естествен бент водата влиза в образувание от тип "казан". Обратната вълна била 3-4 метра, но за сметка на това доста висока. Бяха единодушни, че преминаване с каяк е много малко вероятно. Поради завоя видимоста е малко. Заради отвесните скали спирането било невъзможно на тази вода. Заради валяка в началото пък евентуалното засилване не работело. Пренасянето било възможно, но само ако го предприемеш достатъчно рано, т.е. преди да влезнеш в каньона, а толкова рано все още нямаш никаква идея какво те чака. Накратко може да се смята, че сме имали късмет в този ден.

Според мен този каньон трябва да се спусне (поне за пръв път) на малко вода и с голямя предпазливост. Има достатъчно дълги участъци от него, които не сме видяли с очите си. Дори не и високо от пътя. Ако има само още един такъв капан по-надолу и се напъхаме в него неподготвени, последиците може да са доста неприятни. В планината има още доста сняг, а и тази седмица по прогноза ще бъде дъждовна. След това може да се пробваме отново. Бавно и внимателно...
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Темшица - Сърбия

Post by manev »

и отидоха келешите на реката и тя тихо им прошепна ... давайте днес съм дашна :D :D :D

Каньона е "пробит" :) Малко с неохота и резерви се навих да се напъхаме вътре заради времето и отбора ... но хората обещаха да бъдат "послушни и дисциплинирани" ... аз също :) доколкото мога да си го позволя ..че напоследък голЕм простак съм станал по реките :)

Нямахме време а водата беше ниска и си личеше че ще има обратни и повечко камъни за спиране. Определено дърпахме дявола за опашката поради наличието на двама рискови играчи ... но поне единия доказа че може да ескимотира на всяка цена докато не успее ... ПетьО седни си ... за Йо говоря :D ... хич не и беше мястото вътре ама сега съм сигурен че ще разбере защо всички толкова държим на тия пусти наклони и на възможността да се спира в реката на всяка цена ...

Хер КирилоФ и той се появи за да е сигурно че ще видим какво най-лошо може да се случи по традиция :) останалите "щрауси" сме ясни ...
Влязохме в последния голям каньон с който приключва горния участък на влизачката за долния при вливането на р. Височица ... по пътя излезе около 3 километра участък ... като в реката може и малко повече да е. Старта му е на една височина където има зарязани няколко стари постройки. От там има и лесна пътека за слизане но трябва да се внимава защото специфичните червени скали се оказаха доста хлъзгави и възможността да се срутиш долу е доста постижима.

Самото трасе си е тотален клас 4 река с безброй прагове и засукани бързеи. Ако не се познава въобще не препоръчвам да се влиза на висока вода вътре защото денивелацията е голяма и заради начупения терен връзката м/у хората се къса и възможностите за спиране ще са малко ... също така и възможностите да се върнете нагоре да помагате на доста места липсват. Само един бързей клони към клас 5 и трябва много да се внимава. Ако пък и заседне дърво вътре ще си отиде към Х. Тръгва от много дълъг бързей който е с голяма денивелация и камъни и след като се измъкнеш от него имаш около 5-7 метра да се хванеш за нещо и да спреш. Иначе попадаш във висока, голяма, крива и тясна пързалка която има и насрещни камъни в нея и долу в чашата и определено ще причини щети на някой ако го хване неподготвен и влезе с неправилна линия вътре ... там все още не свършва бързея и има още две неща за минаване където успокоява в чаша но не дава големи възможности (даже хич) да се върнеш нагоре за да помагаш заради отвесните скали. Заради един камък и денивелацията късаш и визуална връзка какво става горе в най-опасната част от бързея ...
Демо и Мартин снимаха с камерите и ще се види

Това което ми направи впечатление е че почти всички прагове са в лека пързалка а не отвесни. Това може би ще се отрази на валяците им долу при по-висока вода. Но ако наистина сте мераклии за крийк изпълнения и щура употреба на наклони и подпирания ... определено това е мястото ... има прагове от всякакъв тип вътре и препятствия.

Много ми се иска да се нахакаме на повечко вода вътре с добър отбор и да се качим дори и малко повече нагоре по течението но както написах в началото това само реката може да го позволи ако реши. Участъка е от този тип в който 5-10 см. вода в повече може да го направят доста опасен и некараем на места ... време има ... ще видим ако имаме късмет и определено пак ще наблегнем на района и тази пролет...
Ето няколко кадъра от единия от праговете заснет с телефона ми ... останалите са в Демо, Марто и Иван които се надявам да ги дадат независимо от качеството им ...
Image

Линк
http://whitewater-bg.org/view/galleries/585
Давайте кадрите тука ... не си тъпчете фейсбуците ...нарциси долни :)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Темшица - Сърбия

Post by minimiro »

Сядам и почвам да чакам с интерес видеото
yotoks
Posts: 61
Joined: 05 Jul 2011, 17:49
Location: София

Re: Темшица - Сърбия

Post by yotoks »

:fishgreen: Като най-рисков играч от вчерашната група искам да изразя безкрайните си благодарности на групата келеши, които ме пасяха и "стимулираха", на организатора и главен подбудител Марто, на съпорта от брега и т.н. :bowyellow: Цяла нощ сънувах наклони, обратни, чаши и фунии.
Благодарско на всички! :)
По пътя си не виждам много неща,
сигурно и аз стоя на пътя на нещо, което не ме вижда.
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Темшица - Сърбия

Post by MILS »

Евала на холдинга.
Поздравления за премиерата.
User avatar
manel
Posts: 191
Joined: 07 Sep 2009, 11:01
Location: София
Contact:

Re: Темшица - Сърбия

Post by manel »

Допълних галерията с още снимки от пускането - http://whitewater-bg.org/view/galleries/585" onclick="window.open(this.href);return false;
Скоро очаквайте и трейлъра към филма.
Life is simple eat, sleep, play waterpolo
User avatar
manel
Posts: 191
Joined: 07 Sep 2009, 11:01
Location: София
Contact:

Re: Темшица - Сърбия

Post by manel »


Съвместна продукция на мен и Демо - скоро очаквайте и целия филм
Life is simple eat, sleep, play waterpolo
Post Reply