Морача

Moderator: vandobrev

Post Reply
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Морача

Post by MILS »

Според мен Морача си заслужава отделната тема. В по долния линк е информацията за реките в Черна гора включително и за Морача.Информацията е обобщена но доста добра отправна точка (категориите си истински!!!):).

http://www.kayakmontenegro.com/Download ... yaking.pdf

8 години след като за първи път посетихме района и си изпатихме подобаващо, най-сетне успяхме да покараме и най-горния участък на Морача от под село Редице. Още на старта се започва с ползване на въжета за спускане на лодката до реката. Както се вижда от картата моста на старта е най-високия през реката като за карането над него предполагам е нужно многочасово мъкнене на лодката през гори и пускане на рапели.Но поне видимо реката е караема и на над старта. Караема е и след старта но мнооого внимателно;). Нивото на водата определено беше ниско което за първо каране е ок но с педя повечко вода линиите биха били по-чисти и бързеите "по-меки". Трасето започва веднага с клас 4 и 5 ,голяма денивилация през стъпаловидни бързеи, които е задължително да се гледат предварително. Сравнително малко паднали дървета ни позволиха да изараме целия участък само с едно пренасяне, което на тази вода беше задължително ( водата преминаваше между два камъка 30см и сифон от ляво).
Въпреки че е сравнително близо до ливади, градини и разпръснати селски къщи , измъкването от това трасе пеш е изключително трудно а на места заради къси но отвесни каньони , невъзожно.
Трасето може условно да се раздели на три участъка по 2,5 км . На края на всеки участък им пътен мост но първите два са доста високо и без помощ от горе (на другари от съпорта) напскането на реката и доста трудно.Първия участък е най-тежък и заради постоянните оглеждания и подсигуряване отнема 2-3ч за 2,5км. Каскади от 2м падове със сифони между тях за разкош. Хубавото е, че всички препятсвия са преодолимии ако се наложи има варянти за носене. Следащите два участъка реката малко улеква но няколко къси каньона и три четири бързея клас 4 (5) ни държаха в напрежение до края. Мястото което пренесохме се намира м/у втория мост и финала и се вижда чак след излизане от лодката и оглеждане .
Трак от нашето каране:
https://drive.google.com/open?id=1_orsZ ... sp=sharing
Трасето е много силно и с трепет очаквам да го пробвам в бъдеще на малко по висока вода. За всеки който реши да кара там бих го описал като много дълак "КАТАРАКТ".
ПС. Към логистичния съпорт за това трасе :МНОГО внимавайте на какви отбивки на пътя спирате. Явно от почиставането на пътя от нападалите камъни се образуват равни но изключително подли клопки за шофьори на зор. Направо не ви дава гащит да си дигнете...
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Морача

Post by MILS »

Хм да ме простите ама препрочитай ки темата и тествайки линка видях че съм го остави "приватен". Или с други думи никой не е се пробвал да го отвори и да се оплаче ченеработи...
Направо се чудя що се морим да пишем
User avatar
genius
Posts: 698
Joined: 09 Feb 2008, 13:07
Location: София
Contact:

Re: Морача

Post by genius »

За себе си мога да отговоря... дори и да съм чел след "...започва с ползване на въжета за спускане на лодката...", то със сигурност на "...Трасето започва веднага с клас 4 и 5 ,голяма денивилация... " рязко съм спрял да чета и съм загубил апетит и интерес :)
Поради граматически неуредици, мнението на потребителя не може да бъде показано.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Морача

Post by manev »

MILS wrote: 15 May 2018, 22:57 Хм да ме простите ама препрочитай ки темата и тествайки линка видях че съм го остави "приватен". Или с други думи никой не е се пробвал да го отвори и да се оплаче ченеработи...
Направо се чудя що се морим да пишем
.... ей сега ще ти отговоря в друга тема ... не на тебе персонално ;)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Post Reply