Каскадата - слаломно трасе

Moderator: vandobrev

User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by manev »

наистина не разбираш тънкия ми намек ;) бачкай си каквото искаш.
Искам обаче като седим на една маса или поляна да е ясно, кой за кво е дошъл. Практиката показва че някои от нас се лутат м/у "две истини" и си навличат съотвентите негативи.
Не ми се сърди, знеш че съм малко по директен и искрен. Дайте да си извадим каякарите едно "становище" по въпроса и да се информира който трябва какво мислим. През останалото време трябва да се уточним обаче, кой за кво ходи на сбирки и събрания.
Нас рафтинга, ич не ни интересува , но всеки го е яд когато сутрин 10 коли се опитват да му сгазят палатката.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by MILS »

Драги ми смехурковци,
идеята да се прави канал на каскадата е мноого стара.Българската федерациая по туризъм по точно нейната секция по воден слалом даже май имаха и някакъв проект.Тогава уважавания от всички нас Николай Христов отиде в таз федерация и им каза че ако трябва и тротил ще намери да зриви тяхното псевдоспортно съоражение.Не минаха 10 години и пак някой реши че Спецялитета е най-доброто място за правене на глупости.Апропо Яска не съм сигурен че мястото не е естествено.Легендите за Крупнишкото земетресение в резултат на което е спецялитета още могат да се чуят по кръчмите.
Мястото за слаломен канал си е в Кресна .
Да не забравяме че Спецялитета е в границите на Кресненския пролом ,натура 2000 и тн.
А колкото до рафтинга, развитието му и желанието за това, оставете всеки да си има мнението по тоя въпрос и преди да налагате своето си задайте въпроса дали не е по добре да пийнете една бира. :D
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by kayaso »

Крупнишкото земетресение едва ли е било такова чудо, че да рамести 6-7 метра по верикала. Такива и в Калифорния не се случват. Но, стана ми интересно. Ще се опитам да разбера някакви факти.
А дори и да е изкуствен бързея... аз само зададох въпроси , а и вече изразих мнението си.
Колкото до Натура, практиката показва че това у нас /почти/ не работи.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by manev »

Миле защо ни наричаш Смехурковци, при условие че споделяме твоето мнение ? Естествено че е по-добре да си отворим по една бира. Кресненските истории са безбройни и коя от коя по-страшни. Но от човешката глупост по-страшно няма. В Бг-то не останаха места където да отидем и да се порадваме на спокойствие и тн. Всяко едно по-известно място отива по дяволите и всичко е тръгнало от подобни "дребни" идеи и проектчета. В резултат на което самите ние лятото въртим по 3000 км. за да си доставим това което ни липсва тук. Преброй си само ходенията в Гърция тая година.
И се радвай че хората още имат мнение по въпроса. Защото съвсем скоро ще вдигнат ръце от тая работа и тогава ще настъпи царството комерсиално. Тук нещата въобще не опират до каскадата. Аз самия написах че си има полуготово място в самата Кресна и ако ще се кърти нека да е там. Хората които пишат тук дори не са пряки участници в тая простотия. Но след време ще бъдат определено потърпевши от нея. Именно за това и призовавам да изразим становище относно подобни апетити и идейки. Просто трябва да решим пука ли ни за квартала или търпеливо ще чакаме да си тръгнат нещата по инерция, типична за всяко място станало по-известно.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
mamba
Posts: 5
Joined: 28 Apr 2008, 18:57

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by mamba »

Здравейте,



Първо да отговоря на Яската.



Аз лично съм МНОГО ПРОТИВ всякакви действия в реката!!!



1.Каскадата за мен е най-гледаният/ атрактивният бързей;)

2.Не съм броил колко пъти съм го минавал, но само при потопите не съм го карал.

3.Със сигурност при каквато и да е намеса, ще се наруши равновесието.



Манев е прав ,че ще струва много пари да се направи както го правят мислещите хора по света.



Аз такъв човек не зная в България, и не виждам кой ще финансира такова нещо, а и не разбирам кому е нужно това.



За рафтинга и така си е добре както казва Митака. Нека да се направят трибуни, които ще осигурят удобство за зрителите по време на състезания.



Обаче за воден слалом, извинявайте, но кога за последно някой от вас е виждал слаломна лодка в реката или е сядал в такава.



Нито слаломът, нито рафтингът (макар и да има няколко отбора, които са основно ентусиасти) са дорасли, за да се разваля така реката заради тях.



Относно бизнеса, с който и аз си вадя хляба, пак не съм навит някой да прави подобрения по Каскадата. Както миналия сезон ,така и този, моите клиенти ще излизат предимно на паркинга преди тунела.



Манчо споменава изкуствените канали по света. Няма такъв, който да е заграбил и бетонирал даден бързей. Посетил съм тези в Скопие,Липтовски Миколас,Братислава,Прага...но навсякъде това е направено до реката и се взима вода с цел регулиране на нивото...



Митак,Х-клуб не е обсъждал с никого промени по реката и както казах по-горе, аз съм ТВЪРДО ПРОТИВ намеса в нея.



Събирането за реката е идея на Борис, на което мен лично ме нямаше, но това е бе значение.



Напълно съм съгласен с теб по повод рафтинга като състезание и отделно бизнес. Не мога да убедя конкуренцията, че това са две напълно различни неща.

На предишната среща им казах да се направи асоциация на работещите в реката, която да защитава интересите им ,и рафтинг федерация за състезаващите се. Това са две различни по функции и значение организации.
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by kayaso »

евала Чачи за точните и ясни отговори!
beer!
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by Pecata »

Виждал съм такива слаломни трасета само по телевизията и в нета.
Изглеждат твърде добре и интересно и мисля че не е лошо да има такива в БГ, но задължително встрани от реката и то на места където отклонвването на вода няма да влияе на самата река.

Кажете на тези дето искат да го правят това трасе, да дойдат да го направят във Варна!
Вода в морето колкото щеш. :D :lol: :mrgreen:
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by MILS »

Чачи бе ясен аз обаче явно не:)
Обръщението "Драги ми Смехурко" е цитат от една известна книга и смисалът му въобще не е нито неуважителен нито обиден.
Каскадата е единственео място в" реката майка " което човек винаги спуска с малко или повече трепет .Промяната в реката задължително ще развали това.
Колкото до трасета за състезания извинявайта но каскадата няма нищо общо със състезателните трасета които съм виждал. Провеждането на състезание по рафтинг на каскадата (слалома и хед то хед) беше тъпо поради следните причини - скоростта там е мнго голяма и трасето не позволява реализирането на технични врати: обратни и прави в обратното и обратни в правото течение.Отборите пускат 70% от трасето шус с две или три прави врати .Като на края и половината минават през камъка или близо до него и се обръщат като малки деца .Състезание е по рафтинг а не по бабаитлък.
Аз може да не разбирам от рафтинг от състезания по рафтин или воден слалом ама като незнам нещо как се прави гледам тия дето могат как го правят.това бих и посъветвал ентусиастите за трасе вълна и тн.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by manev »

извинавяй Миле ... вербални проблеми във форумите :D
какво излиза до тук :
Събрали сме се тука дузина келеши, с всичките си характерни и специфични недостатъци :mrgreen: и като по чудо сме на едно мнение. Да сме живи и здрави че всеки в последно време имаше възможноста да види как се правят нещата по света и да се спре празните илюзии за светло бъдеще.
Ясно е че :
1. Пара нема
2. още сме малки да си мислим за канали и тн.
3. Време е да се разберем кое е хоби, кое е бизнес и кое е състезание.
4. подбудени от точка 3, трябва да се научим да си казваме кой за кво се бори ;)

от тук на сетне, докато не е станало късно, всичките тия дето пишем тука трябва да отидем и да кажем на тия хора че не сме съгласни с идеите им и че ще направим всичко възможно да се спират подобни планове.
Ако искате и аз ще го направя...
но е хубаво да помислим за бъдещ механизъм при такива ситуации. Въпроса е принципен

принципно цялата работа изглежда като "партенка" , ама има един виц дето завършва с репликата ...
"Я да махаш тоя майтап от гъзъ ми"
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
petkan
Администратор
Posts: 353
Joined: 05 Dec 2007, 18:56

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by petkan »

Честно казано едно слаломно трасе ще ни дойде добре, дори да е на цената на съществуването на "каскадата" в този и вид. Бързеят е интересен, но от канал ще има повече полза за каякарското движение.

Проблема за мен е в това, че проекта най-вероятно ще бъде изпълнен в типичен нашенски стил, т.е. шумно и зрелищно осиране, в следствие на което няма да има нито "каскада" нито слаломен канал. Страдам от убеждението, че нямаме специалисти, които да проектират подобно нещо, както и такива, които да го конструират. Затова, имайки предвид последното, и доколкото Ясен задава някакъв въпрос в началото на темата, моя отговор е: "НЕ ПИПАЙТЕ РЕКАТА".

Ако някога се появи някой (да кажем германец или чех) със опит в тази дейност, има добър проект и идея за реализацията му, аз бих помагал с каквото мога. Имайки предвид кой се е самоназначил за изпълнител на задачата, мога само да повторя отрицанието.
Post Reply