Каскадата - слаломно трасе

Moderator: vandobrev

User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Каскадата - слаломно трасе

Post by kayaso »

:?:
В неделя 21 дек.се проведе поредната сбирка на клубовете занимаващи се с рафтинг в България. На сбирката беше и Борис - организатора на последното състезание по рафтинг на Струма. Той показва, че има голям интерес да развива този спорт в България и конкретно по Струма. За това лобира пред международните рафтинг организации за провеждането на следващи състезания по тази река и т.н. Искам да ме разберете правилно - пускам тази информация /анкета...защо няма такава опция в форума ни???/, защото едва ли ви е безразлично какво става около единствената целогодишна река у нас а именно : от негова страна постъпи предложение/въпрос да се разместят камъни по каскадата за да се създаде слаломно трасе за рафтинг и каяк там. При това предложение, първият, който реагира негативно беше Поли. /Поли, надявам се да се включиш по темата тук!/
Та...тяхната идея е да се разместят камъни от лявата част на Каскадата - creec-а за да се направи въпросното трасе. Така реката щяла да стане по атрактивна и да привлича повече хора, състезания и т.н.
Аз също изразих мнението,че по реката не бива да е "пипа" каквото и да е. Предположих, че е такова е мнението на останалите келеши от холдинга, може би малко прибързано и за това искам сега да го чуя и да изясним всеки какво мисли.
Ето моето мнение, което е по-скоро размисли... Смятам, че ако се извади материал от лявара страна ка коритото, където е creec-а, това ще отнеме част от водата на основното течение в дясно. При средни и високи нива на Струма, това няма да се отрази много на дясната част, но при ниски нива /периода юли - септември/ ще можем да се разхождаме пеш по Каскадата. Все пак, това са само размисли и единственият начин да се разбере дали ще е така, може да стане само ако се направят коректни измервания, и ако знаем в какви размери се простира тяхната идея или проеккт.
От друга страна, ако нещата са направени разумно, съгласувано със специалисти в областа на играждане на такива трасета по реките, може би този проблем може да бъде решен някак. Тогава бихме могли да имаме истинско слаломно трасе, което, ако е направено коректно би било добра алтернатива на Каскадата, без да пречи на нея, или дори може да се окаже, че ще я замести по атрактивност? Помислете и дайте мнение! Много е лесно да кажем НЕ!
Нека всеки да помисли:
- какво е Каскадата за него?
- колко пъти в годината я кара и по-скоро, по-кое време я кара най често?
- може би да се замислим и от екологична гл.точка? Вярно е че този бързей е изкуствен, образуван при строежа на тунела край него. Но дали някакво вмешателство няма да наруши относителният баланс на реката в този у този участък.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by manev »

Благодарско Яска за темата.
Така :
От няколко месеца наблюдаваме как някои от Рафтинг фирмите имат свойството да се държат една към друга по най-селския и просташки начин. Винаги нещата тръгват от едни и същи селски амбиции на самозабравили се "занаятчии". Скъпи ми рафтери, още един пирон не сте забили, а започнахте да си правите по отделно събрания , които обаче са свързани с личния ви бизнес, не и на тема свързана с доброто на спорта и реката . На всеки нормален човек от нас му е ясно какви са ви "добрите намерения"
Моля ви се престанете и се опитайте да бъдете поне малко партньори. Иначе страда целия район на Дефилето.
Що се отнася до "каскадата" ...
Тя наистина е изкуствена, но не и денивнилацията и. Още ли си мислите че ще се справите с проект който изисква пари и средства, които съм сигурен че ще надвишават 20-на пъти оборота на всички рафтинг фирми за последните 7 години. Освен да прецакате бързея, друго няма да стане. Тъпотиите които слушаме, че някой иска да гръмне камъка, сами по себе си говорят колко много идейните творци си нямат и на представа от бързи води. Този Бързей се мести всяка година и ако му се махне единствената опорна точка долу, ще се свлече целия и ще направи нещо още по-страшно и опасно.
Лаишка работа ...
Повечето от нас имат възможноста да ходят по изкуствени канали. Някой да е видял канал в който водата да не може да се контролира ??? Крийк трасето е достатъчно високо от основното течение и достатъчно тясно за да не може да се прави нищо по него. Отделно от това предполагам колко ще е лесен достъпа за машини да стигнат до там за да ровят камъни и да ги местят. От едната страна имаш път-основна артерия , от другата ЖП релси.
И тук въобще не става дума за Слаломно трасе, а за създаването на някакъв рафтинг атракцон. Всъщност ако ви пречи камъка долу, ами научете се да го заобикаляте. По-ефтино ще ви излезе определено. Ние каякарите така правим ...
Не съм против създаването на някакво съоражение тип канал за бързи води. Но съм против някои доказани "експерти" да правят опити да ровят по реката.
Още никой не каза защо трябва да се прави това трасе. Явно Рафтинг фирмите в знак на благодарност че им изчистихме паркинга (каякарската поляна) искат да ни върнат жеста като построят на 20-ната етусияста Слаломен канал :D Благодарим ви много за загриженоста...трогнати сме
Тези неща с каналите ги замислихме още когато бай Милски ме заведе в Прага, да видим аз такова чудо... В центъра на Кресна под моста, половината канал ви е направен, има си излято бетонно корито за отичане на излишната вода. Другото място което е подходящо е Първия бързей след старта. Достатъчно е широк има денивилация има огромен достъп от брега и място за паркинг. Самата му широчина позволява да се изгради с оточни канали, които да позволяват да се контролира водата. Просто трябва да се инвестира и закара техника. А после по тертип на "каскадата" може да му се създаде някое страшно амплоа от рода на "бегуновото губилище" или "Чачовата Тепавица".
Чудя се до къде ще стигне тая клоунада... с всеки изминал ден тая история ме карам да гледам все по-лошо на "Добрите Намерения" на някои хора...
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
mitq
Posts: 211
Joined: 06 Dec 2007, 20:11
Location: Рударци
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by mitq »

и кои клубове РАЗВИВАТ рафтинг
според мен това със много забележки са хикс клуб и адвенчарите коита незнам защо решават по между си че те ще си определят някакви правила и евентуално обсъждане на размествания или промени по реката за тази идея аз разбрах от борис преди известно време и ставаше въпрос за слагане на един или няколко камъка за една или две обратни врати аз лично мисля че трасето си е достатъчно добро и трудно и не е нужно такова нещо а и ако нещо не стане ще си ги върнат ли обратно???????? според мен ако се направят нещо като трибуни и парапети стълби навеси и други подобрения на брега ще е доста по добре
или да се избере друго подобно място което тепърва да се наглася
а рафтинг фирмите и рафтинг отборите са доста различни неща с риск да си навлека негативи
Човек може да влезе в ада яхнал собствения си език
User avatar
POLINA
Posts: 154
Joined: 06 Dec 2007, 14:48
Location: София,Козлодуй, Стара Загора
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by POLINA »

О я стига .Яската сподели какви ги дранкаше Борис а вие сега неспирате да храните.Сажалявам че присъствах на тази среща само си изгубих времето.Аз лично съм против промените по каскадата като си запазвам правото лично да местя камъните ама с гърди.Митак кои какво решава,какви правила,какви промени ти полудя ли.
Когато нищо не е сигурно, всичко е възможно!
User avatar
kayaso
Posts: 650
Joined: 05 Dec 2007, 14:23
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by kayaso »

Момчета, оставете рафтинга... нека говорим тук конкретно за Каскадата и стигнем до някакво мнение по отношение на предложението на Борис, което да е в наш интеврес, защото то сега е предложение / или въпрос/ , но скоро може да се окаже проект в действие! А резултата от него полезен или вреден.
Svetlio
Posts: 194
Joined: 05 Dec 2007, 21:07

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by Svetlio »

Така ще дам един пример ;Соча.
Тези които са били знаят че има много трасета по реката.
На тази река има много ралични трасета и никои не ги пипа за да ги променя, а само се поддржат.
Никои не е махнап камъните от катаракта за да прави нещо друго и не е сложил камъни на равното.
Моето мнение е да не правиме нещо което ще е непоправимо.НЕ
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by manev »

Поля, Митака е абсолютно миродавен в мнението си. Какъвто и да е, той има бая спортен живот в кариерата си, за разлика от провъзгласилите се за профи спортисти Струмски герои ;)
В един строеж винаги първата постройка е кенефа. Къде са тоалетните на Струма и кога ще се заговори за тях ?
и репликата .."Ооо я стига" може да я ползваш само като престанете да си носите рафтинг мизериите на каякарската маса.
Някой допита ли се до нас по тоя въпрос ? ..не
Ясен отиде на срещата за да види за какво става на въпрос и да набави някаква информация по въпроса, за Холдинга. Ти докато седеше с "отвращение", веднага след срещата набра шефа си и му изпя всичко. Бях там и го видях с очите си. В крайна сметка кое мнение защитаваш ? твойто или на шефа си ?
Аз също казвам Не! на такова нещо и докато не престанете да лицемерничите по реката, не бих си променил мнението.
Каяк Холдинга цени това което притежава, а не това което иска да притежава !
именно поради тая причина не е имало нещо, което не сме решили и не сме го направили ;)

Никой не е по-голям от реката.
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by manev »

ааааа още нещо се сетих ..
Като писахте за слаломно трасе. Бихте ли попитали инициаторите на тая простотия, какви са изискванията за дължината на едно слаломно трасе ? което да влезе във всички "състезателни" норми..
...отговора ще получите веднага :D
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
mitq
Posts: 211
Joined: 06 Dec 2007, 20:11
Location: Рударци
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by mitq »

то ас зъм за със сичките крайници за слаломно трасе даже няколко но нови а не на каскадата тук идеята не хе да се прави нещо а да се закара един кран който да вдигне някалка камъка и да ги сложи някъде което по никакъв начин не е гаранция че ще се получи това което се очаква на състезанието на струма се видя че трасето си е достатъчно трудно и че малко разлика в дебита прави такава и в минаването на трасето а Поли ти вече видя няколко състезания и ми кажи кое е по наложително за състезание на струма да се прани -разваля трасе или да се оправят нещата около трасето
Човек може да влезе в ада яхнал собствения си език
User avatar
POLINA
Posts: 154
Joined: 06 Dec 2007, 14:48
Location: София,Козлодуй, Стара Загора
Contact:

Re: Каскадата - слаломно трасе

Post by POLINA »

Манев защо ме храниш немога да те разбера.Аз също защитавам мнението на ХОЛДИНГА и лично обясних на Борис че на реката живеят и едни други хора наречени каякари които не целуват клиентски задници и не ги интересува превращането на каскадата в туристическа атракция.Защото колкото и да разправя Борис че иска да го направи в името на спорта до колкото знам и тои скоро ще открие клуб на Кресна и с олесняването на каскадата и както тои се изрази '' спускането ще стане по атрактивно и ще се избегне това досадно носене".Митак съгласна съм с теб за подобряването на условията за състезание на Струма.Чичка съжелявам че работя мисля след празниците да се пробвам на магистралата.
Когато нищо не е сигурно, всичко е възможно!
Post Reply