Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Статии, полезни съвети и обяви

Moderator: vandobrev

Post Reply
st_beer
Posts: 38
Joined: 16 Dec 2011, 20:46
Location: Ямбол

Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Post by st_beer »

Днес си направих една осушителна ръчна помпа за каяка. Цялото изделие ми излезе ма цена 6 лв и 2 часа време. Ето и самата помпа на части и в сглобено състояние:

Image Image

Предстоят ми още малко довършителни работи да направя ограничител до къде да ходи буталото както и да измисля някаква ръчка за дърпането. Когато всичко бъде завършено ще заснема и клип как работи. Резултатите които показа ми харесаха много.
Ето го и обещания клип.Съжалявам за качеството правен е с телефон.

http://www.youtube.com/watch?v=RgCzyjSY ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Остава само да измисля някаква дръжка. За момента не ми идва нищо като идея на ум за съжаление.

Ето я помпата в напълно завършен вид:
Image
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Post by graf_bezuhoff »

Супер изглежда и най-важното, че няма метал, който да корозира и "запече" от морската вода. Ако измислиш дръжката, можеш да пристъпиш към серийно производство ;)
st_beer
Posts: 38
Joined: 16 Dec 2011, 20:46
Location: Ямбол

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Post by st_beer »

Дръжката е сложена вече на последната снимка. Ползвам топка от тия които се слагат за стопери на вратите. Топките са от еластичен материал нещо като между гума и найлон и се вкарват доволно стегнато без да помръдват както и подлежат на изваждане и разглобяване. Пробвах как работи и се оказаха много удобни. При изпомпването на водата няма голямо усилие. Помпи се супер леко и лесно. Не зная каква сила се иска за оригиналните помпи понеже не съм пробвал такава.
Не съм я пуснал с цел реклама или пък да почвам бизнес и серийно производство. Пуснах я ако някой иска да има такава и не разполага с парични средства да си закупи от магазина готова да може да си изработи сам с минимален разход.
st_beer
Posts: 38
Joined: 16 Dec 2011, 20:46
Location: Ямбол

Re: Направи си сам ръчна осушителна помпа (Hand Bilge Pump)

Post by st_beer »

Преди няколко дни гледах клипчета и случайно видях една стойка от ПВЦ тръби на която бяха сложени каяците в някаква работилница. Тази стойка е подходяща като си извадим каяците от водата на сравнителни равно място да си разпънем две такива стойки и да си ги измием преди натоварване на колите. Може също да се използват и когато се приберем по домовете си да го направим евентуално със сладка вода ако сме били на море. Ако не бях си направил подобни преди няколко дни от сгъваеми рибарски столчета бих си направил такива и бих пуснал снимки нагледно как изглеждат.
Поради причината че вече си имам други направих една рисунка ако някой има желание да го ползва като идея и ако има желание да си направи. Ето какво видях и нарисувах до колкото можах на компа.

Image

П.П
За съжаление малко съм объркал относно това което видях в клипа понеже работих по спомен. Така както съм го нарисувал също ще стане не е проблем. Ето обаче намерих отново клипа от който видях идеята. Става дума за стойката на която са качени каяците:
http://www.youtube.com/watch?v=IUZLF-Fx ... =endscreen" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply