Облекло

Статии, полезни съвети и обяви

Moderator: vandobrev

User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Облекло

Post by graf_bezuhoff »

Лятото си отиде и разходката с лодка по бански не е вече препоръчителна.
В тази връзка, а и защото в тази версия на форума темата с облеклото не е разглеждана, струва ми се е редно да й се обърне внимание. Най-вече, за да могат начинаещите като мен да научат повече и да избегнат максимално грешките в планирането на екипировката и гребните си занимания, да не споменяваме по-сериозни последствия като настинки, травми, хипотермия и пр.
Статията, която цитирам, съм взел от сайта topkayaker.net: http://www.topkayaker.net/Articles/Inst ... othing.htm" onclick="window.open(this.href);return false;. Сайтът покрива доста аспекти от нашия любим спорт - от бързи води до експедиции, като се мине през сит-он-топ, разбира се.

Условията, при които гребем, се различават през различните сезони. Най-общо, ние се сблъскваме със следните четири комбинации:
Горещо време и топла вода
Топло време и хладка вода
Хладно време и хладка вода
Студено време и студена вода

1. Горещо време и топла вода

През лятото облеклото трябва да предпазва от слънцето, да съхне бързо, да диша и да отвежда влагата от кожата. Трябва да се подбират достатъчно свободни дрехи, дотолкова че да не пречат на плуването. За бельо - шорти с вградено такова или бански костюм.
За главата: широкопола шапка светъл цвят, може и памучна, или шапка с покривало за врата
Основно облекло: риза с дълъг ръкав и панталони с дълъг крачол (тъкани с ултравиолетова защита) или тениска и шорти от бързосъхнеща синтетика
За ръцете: каякарски ръкавици с мрежест гръб и отрязани пръсти
За краката: плажни обувки с мрежеста горна част

2. Топло време и хладка вода

През пролетта температурата на въздуха се повишава повече от тази на водата, затова трябва да бъдем облечени подходящо за евентуално потапяне - дори в горещ летен ден може да се наложи неопрен. През есента температурата на водата може да се задържи доста топла при доста по-ниска температура на въздуха. Облеклото трябва да може да се адаптира към условията и да е на няколко слоя.
За главата: широкопола шапка, синтетика или памук/канава
Основен слой: неопрен. В зависимост от условията - неопренови шорти и горнище - или неопренов костюм с къси ръкави и крачоли
Среден слой: бързосъхнеща синтетична риза (къс или дълъг ръкав) и шорти или къси панталони
Външен слой: каякарско яке (къс или дълъг ръкав) при вятър, дъжд или бурни води
За ръцете: каякарски ръкавици с мрежест гръб и цели пръсти
За краката: неопренови каякарски боти

3. Хладно време и хладка вода

Гребането в ранната пролет и късната есен и в планински реки и езера може да бъде в много студено време. Облеклото трябва да е подходящо за потапяне, да предпазва от вятър и вода и да бъде на слоеве, за да може да се адаптира при промяна на условията. Полипропиленов или полиолефинов сърфинг костюм може да е много полезен за основен или среден слой. Облеклото е разделено на две категории: Мокри костюми (топли, но мокри) и Сухи костюми (топли и сухи).

И за двата варианта:
За главата: широкопола шапка, синтетика или полар
За краката: неопренови боти с отвеждащи влагата чорапи
За ръцете: каякарски ръкавици с цял пръст

Мокри костюми:
Основен слой: неопренов костюм или костюм с къси ръкави и крачоли
Изолиращ слой: панталон и горнище от полар
Водоустойчив слой: каякарско яке и панталон при вятър, дъжд или бурни води.

Сухи костюми:
Основен слой: отвеждащо влагата бельо (дълго или късо)
Изолиращ слой: панталон и горнище от полар
Външен слой: сух костюм (цял или от две части)

4. Студено време и студена вода

За гребане извън сезона, експедиции и в неблагоприятни условия са необходими внимателно подбрани дрехи. Студената вода (и дори не толкова студената вода) са основната причина за хипотермия и дори смъртни случаи на каякари. Дрехите трябва да са подходящи за потапяне и да предпазват от дъжд и вятър. Полипропиленов или полиолефинов сърфинг костюм може да е много полезен за основен или среден слой. Облеклото е разделено на две категории: Мокри костюми (топли, но мокри) и Сухи костюми (топли и сухи).

И за двата варианта:
За главата: широкопола шапка, неопренова качулка/шапка и шапка от полар
За краката: високи ботуши или неопренови боти до глезена, чорапи от полар
За ръцете: каякарски ръкавици (с цял пръст) и лапи


Мокри костюми:
Основен слой: цял неопрен или горнище и долнище
Изолиращ слой: панталон, горнище и жилетка от полар
Водоустойчив слой: каякарско яке или анорак

Сухи костюми:
Основен слой: отвеждащо влагата бельо с дълги ръкави и крачоли
Изолиращ слой: комбинезон от полар, панталон, горнище и жилетка от полар
Външен слой: сух костюм (цял или от две части)
User avatar
manel
Posts: 191
Joined: 07 Sep 2009, 11:01
Location: София
Contact:

Re: Облекло

Post by manel »

Не исках да почвам нова тема и затова пиша тук. Та мисля да си купя някакво яке за каяк (за бърза вода и да става и за по студените месеци), като се порових из нета намерих този сайт откъдето мога да си поръчам, има една фирма която предлага доставка от всякакви онлайн магазини в америка като си заплащаш 30% отгоре от стойноста на стоката + доставката в границите на америка която е обикновено 6-10$, та като си гледам бюджета се спирам на вариант 1, вариант 2 или като цяло гледам да е нещо до 180$ и до мен ще стане някъде 300лв и така да дойда към съществената част - Като цяло оферта ли е да си взема от този сайт яке и ако да кое предлагате :).
Life is simple eat, sleep, play waterpolo
Svetlio
Posts: 194
Joined: 05 Dec 2007, 21:07

Re: Облекло

Post by Svetlio »

вариант 2
User avatar
manel
Posts: 191
Joined: 07 Sep 2009, 11:01
Location: София
Contact:

Re: Облекло

Post by manel »

и аз имам повече симпатии към вариан2 ще ми отива повече на червения дизел :mrgreen:
Life is simple eat, sleep, play waterpolo
jorji
Posts: 197
Joined: 21 Mar 2008, 00:21
Location: Пловдив

Re: Облекло

Post by jorji »

от европа ще ти дойде според мен по-ефтино!

http://www.arts-outdoors.de/Shop/en/Neo ... e-Clothing" onclick="window.open(this.href);return false;
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Облекло

Post by rimohit »

Трудно се пише след горния пост :(


Ще отправя един въпрос. Още с закопуването на сит он топ каяк знаех , че рано или късно ще достига до момента със закопуването на сух костюм.Ето , че тозаи момент дойде и вече избора ми е кажи речи ясен .Разбира се ще се придържам към общите принципи в сайта да не се правят " реклами " цитирайки марки , но ще се опитам да споделя с вас изводите които направих за себе си относно широката гама на сухите костюми от към тип.Разбира се накрая ще стане дума и за "въпроса"?
Като начало само ще спомена мембраните (говоря само за дишащите , защото според мен найлоновия сух костюм се обезмисля като такъв заради свойството да се къпеш в собсвените си сосове) .Има различни марки такива , като костюмите направени от горетксова мембрана са най-скъпи.Не мога да коментирам в детайлност различните типове мембрани (като марка) но прави впечатление голямата разлика в цените (почти двойно) при еднакви показатели за водонепропускливост и паропропускливост. Само предполагам , че това може да така заради по голямата трайност на гортексовите мембрани.Тук човек се сблъсква с първия си избор .А той най условно звучи така:Дали да кара двойно по скъп гортексов сух костюм 4 сезона или за същия период да смени два от по ефтините.Последното е мое предположение и се базира на никакъв опит а само догатки.В крайна сметка от към водонепропускливост и паропропускливост би било добре да е най-високия клас за да няма изненади.
Следващия аспект е "модела" или по скоро кройката.Наблюдават се основно два такива .По голяма чат от сухите костюми са направени образо казано от две части .Под това имам в предвид , че горнището припокрива част от долната част .Разбира се те са свъзани помежду си за да се гарантира водонепроницаемост.Особенното за тях е , че са пригодени за ползване със шрицка.Пояса на шприцката остава над долнището и е покрит от горнището като се гарантира непромокаемоста по този начин.Другите модели са с кройка като гащеризон от една част .Те са по подходящи за за сит он топ каяци и други водни спортове. При тях липсвва това припокриване на горница и долница ( което изисква повече плат ) и кройката е по-опростена .Това обикновенно ги прави по ефтини .
Другите детайли по сухите костюми важат и за двата типа .А това са:
Качеството на циповете (повечето модели имат отелна гаранция на циповете)
Дали самите зипове отгоре имат и капак.Разположението им .
По ревютата се ширят много мнения , като преобладаващите са , че при каране далеч от брега допълнителния цип за облекчаване е задължителен.В повечето модели със задно обличане (цип на гърба ) го има .Някъде е като опция. Моделите с преден (най често диагонален) цип като цяло се споменават като по лесни за обслъжване и обличане.Също така има модели , чийто преден диагонален цип слиза доста надолу и може да се ползва и за облекчаване.
Чорапите като цяло са или латексови , или от подсилена дишаща мебрана .Пюсовете на дишащата мембрана са повече. При латексовите съществува опасност от по лесното пробиване на самия чорап от остри предмети най често при обличане.
Маншетите на почти всички са латексови за осигуряване на по добра непромокаемост .Мнго от тях имат и допълнителни неопренови такива .
При яките има няколко концепции.Като цяло общото мнение е , че латексовите осигуряват почти 100% сухота , за сметка на по лошия комфорт. При неопреновите комфорта е по голям , но при продължителни потапяния има малка вроятност да проникнат няколко капки вода.И при двата вида често има и втора неопренова висока яка а някои имат дори и качулки.

В общи линии е това.Не претендирам нито за някаква абсолютна достоверност , но все пак тези мои мисли могат да бъдат по лезни на някой прохождащ.
Даже ще се радвам на коментари от ваша страна .

А въпроса ми е :При рафтинга и бързата вода защо по снимките ви не се виждат хора с такива костюми.Само заради цената ли е или имат и своите неудобства и минуси при такива условия .
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Облекло

Post by manev »

rimohit wrote: А въпроса ми е :При рафтинга и бързата вода защо по снимките ви не се виждат хора с такива костюми.Само заради цената ли е или имат и своите неудобства и минуси при такива условия .
Защото струват средно 800 евро и па си мреш от студ ....
за около 300 си купуваш Неопрен и Яке (среден клас) и с останалите 500 отиваш 7-9 дена в Словения и Австрия да караш...
Ти кой вариант си избираш ??? ;)
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Облекло

Post by rimohit »

Тук един приятел си взе от цял тип .Модела е за 600 лева в комплект с долен слой .Пробван при добро обличане и проблемите със студа са нищожни .Поне при него със студа можеш да се справиш с навличане отдолу . За марки няма да говоря но е доказала се на пазара . Варианта дето сатава за шприца е толкова , колкото казваш само че не евро а лева .Айде +50-60 лева които не са важни в случая . Да не си помислите , че се опитвам да налагам нещо .Просто до скоро бях на вълна -избиране и ми направиха впечатление някои неща...
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Облекло

Post by manev »

Тишо дай ги тия линкове с моделите ... Не се коси за рекламата, тва е само ограничителна мярка за търговци, за да не превръщаме в батак тука всичко....
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Облекло

Post by rimohit »

Това е целия модел на приятеля Image
Image
Бях се засилил за точно такъв , защото го пробвах и знам какво ще е ама модела е спрян и заменен с друг .Докато се наканя и моя номер се изчерпа.
Сега скачам на модела DUEL , кото се явявал заместител на този червения .При този има опция за две неопренови или латексова+неопренова яки.Цената му е 300 лири
http://www.crewsaver.co.uk/Crewsaver/Cr ... l?catid=29
А като за сит ин , на марката YAK дето са под една шапка с предните е титанчето.411лири .Има такова в София.Няма да каже де , че човека ми е приятел ама и вносител
http://www.crewsaver.co.uk/YAK/Yak_Prod ... l?catid=90
NRS гледах , PALM също имат достъпни модели .Има и някакви по поръчка на клиента шият(за по нестандартни) ама пак в UK .
Нямам си представа наистина при вас как са нещата (буйните води) Притеснявам се да не излезе , че ви натрапвам нещо.
Ще завърша ако позволите с малко снимки и едно изтрещяно видео
Image
Image
Image
Image
http://vimeo.com/2195858
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
Post Reply