Препоръки за гребло за бърза вода ?

Статии, полезни съвети и обяви

Moderator: vandobrev

loop
Posts: 45
Joined: 27 Nov 2013, 16:16
Location: София

Препоръки за гребло за бърза вода ?

Post by loop »

Дойде време да си взема хубаво гребло. Rapa-та ми вършеше работа, но сега в голямата вода последните седмици я усетих мека и някак си ми липсва прецизност/рязкост. Пък и вече няколко човека ми качаха да си взимам хубаво гребло и да не се мотам.

* Размер 197 ползвам в момента и ми се струва добре . Може би ще е хубаво и да е с +/-2см променлива дължина, примерно 195-197, както е Panenka-та на бат Миле, но пък тези Пананки нещо кофти репутация им тръгва, та може би ще се въздържа от тях.
* Двуделно гребло предпочитам - хем логистиката е по-лесна, хем да може променлив ъгъл на лопатките. Искам да мога да по експериментирам с различни ъгли.
* Дръжката ми се иска да е крива (изглежда ми удобно), но пък никога не съм гребал с крива дръжка и не съм на 100% сигурен.
* форма, размер и материал на лопатките не знам достатъчно все още, за да имам конкретни предпочитания. Със сигурност знам че не ми трябват родео лопатки.
* Цена - ако може да мина с 400-500 макс 600лв, ще е супер. Ползвано гребло също ми е вариант по принцип.

Може ли да ми препоръчате някой марки и модели, за да се огледам и да попрочета. Така или иначе ще се образовам и ще чета ревюта, но ми се иска да тръгна от някой конкретни (и модерни) модели. За сега като гледам сайтовете, разнообразието от модели на всяка от марките и някак си скритата класификация/категоризация ме обърква и не мога да се ориентирам. Ако ми кажете за някой конкретни имена, около които да започна проучването, ще ми помогнете много.

--Калоян
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Препоръки за гребло за бърза вода ?

Post by anastas_peykov »

Абе не им разбирм на тия гребла ама днес като разцъквах из нета попаднах на това http://olx.bg/greblo-robsn-za-brza-voda ... -i46203487 Наш Симо кара с нещо подобно май.
loop
Posts: 45
Joined: 27 Nov 2013, 16:16
Location: София

Re: Препоръки за гребло за бърза вода ?

Post by loop »

Мерси за препратката! Това обаче няма да е моето гребло - късо е, най-малкото .

Не знам как успях да попадна точно на това, и то от раз, но май ми харесва:
http://select-kayaks.com/en/paddles/whi ... r/warrior/
Select Warrior, Дължина 194-198, лопатки 715, двуделно, крива дръжка (triple torque shaft), регулируем ъгъл - изглежда съвършено ...
само дето цената е във високия диапазон - 340Е + доставка. То няма такова дето е "хем душата в рая, хем к**а до края" ама това доста се доближава май ...

Има и модела W1, който пък е по-евтин даже.
User avatar
MILS
Posts: 418
Joined: 05 Dec 2007, 23:16

Re: Препоръки за гребло за бърза вода ?

Post by MILS »

И случайно мога да ти дам да пробваш точно такова гребло:)
Цената ако си го поръчаш от производителя е с 50 тина евро по ниско . Моето пристигна за седмица. Не съм карал много с него но за сега е доста добре с изключение на тъпия механизъм за сглобката - с шестограм и с ръмбави краища които късат щприцката .
loop
Posts: 45
Joined: 27 Nov 2013, 16:16
Location: София

Re: Препоръки за гребло за бърза вода ?

Post by loop »

хахаха, как съм го нацелил само :)

аз им писах на http://select-kayaks.com/ (нали това е официалния сайт на производителя?) и цената е 340Е (абе имат една грешка и пишат че понеже доставката е за БГ и не било Евро зона, ще е 284Е щото нямало VAT да ми таксуват, ама е възможно да се осъзнаят ) ... ако мога да спестя някой лев от тази цена ще е супер. Би трябвало да ми пратят оферта за доставка плюс възможностите за плащане, ала-бала.
иначе намерих един френски магазин с малко по-ниска цена: http://www.kayak-attitude.fr/pagaie-select-warrior.html, мисля да го ползвам за пазарлък :D

Това с ръмбавите краищата подлежи ли на изпилване/заглаждане ? Шестограм като част от екипировката някак си може би ще преглътна ...

Ех, ама кво е направена сглобката на тази твоята Паненка, само дето така им падат лопатките, мамка им.
Last edited by loop on 07 May 2014, 00:50, edited 1 time in total.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Препоръки за гребло за бърза вода ?

Post by manev »

Кала преориентирай се към греблото на АТ с белите лопати. Да не ме разбереш погрешно ама си е разсипия да купуваш гребло на Селект. Нито ще усетиш предимствата и качествата му, нито си заслужава риска да го пуснеш по реката или да го строшиш. Рапата си е добро решение за начинаещ но си идва времето в което трябва да се разделиш с него.
С квото и да го смениш от по високия клас все е за добре ...
не лЕжи и на тва че кривата дръжка ще ти открие нови хоризонти ... и тя си има своите трЕски за дялане ...
Така че като личен съвет ти препоръчвам да не се изхвърляш с избора а по скоро за нещо разумно без много екстри с което да можеш да се ориентираш на къде да тръгнеш
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
loop
Posts: 45
Joined: 27 Nov 2013, 16:16
Location: София

Re: Препоръки за гребло за бърза вода ?

Post by loop »

Не мога да намеря модел с бели лопатки на АТ. Проверих: http://www.atpaddles.com/paddles/whitewater и в http://alpinaction.it/en/paddles/whitewater.aspx.
Има едно Титан в техния сайт, което е в ниския ценови клас, но то ми прилича да е много близо до класа на Рапата. В словенския магазин АТ-тата са от 240Е нагоре.

И на мен не ми се ще да се изхвърлям, но гледам че читавите гребла са масово по 240-260Е и то за прави едноделни гребла, без променливи ъгли и нищо, а кривите дръжки моментално ме пращат на 300+Е. То като ще е така, за 340Е (а дай боже и за 284Е) Селекта става много смислена покупка. Екстрите му доста ме привличат - и двуделно за транспорт, и скъсяването за по-бързо гребане, и променливите ъгли (дето пък грам не знам за кво ми е, ама ще пробвам - вероятно е полезно в разни ситуации).

Аз счупих вече една рапа от подпиране по дъното, уикенда преди да се науча да ескимотирам и втората ми Рапа найш как си пазя. Карбонката ще си я дондуркам мнооооо внимателно


П.С. много ми е интересно да разкажете за триповете дето сте направили тия дни. Аз на Тара бях и беше много готино - с Бочи бая си поиграхме единия ден на горното трасе. Влезохме следобеда, след клиентското пускане и си играхме близо 3 часа на първитеа 6 км, при положение че шус-а на тази отсечка беше едва 20-25 минути. Много ми хареса, велико беше :)
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Препоръки за гребло за бърза вода ?

Post by manev »

Именно на такъв тип разходки си проличава дали екипировката ти е на място :) Особено ако си пуснеш част от нея в каньона поради някаква малка или незначителна грешка и съответно се разделиш с някое гребло.
Ние лично цяла Сашка щяхме да оставим но пък за сметка на това в другия каньон цяла лодка си намерихме :) :) :)
Тепърва има да си трошиш главата по Рилските и Родопските реки и няма смисъл да рискуваш всяко второ спускане да ти струва около 500 лв.
Пробвано е вярвай ми ;) ...насочи се към нещо по евтино
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
loop
Posts: 45
Joined: 27 Nov 2013, 16:16
Location: София

Re: Препоръки за гребло за бърза вода ?

Post by loop »

В Неделя направих едно пускане с един Prijon (право, карбоново, жълти лопатки) и найстина много ми помага за това което търся - твърдост и прецизност. Много по ефективни подпирания и измъкване от ситуации, без да се обръщам. Освен това усещам ръцете и лактите си значително по-леко натоварени от колкото със смотаната Рапа.

Поръчах това гребло на Чачи, цената е прилична:
http://www.panenka-paddles.cz/en/produc ... -new-model

Ще го пробвам и ще знаем дали Паненките са ги донаправили. Цената им ги прави значително по-достъпни от Селект, надявам се и да са доволно надеждни вече.
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Препоръки за гребло за бърза вода ?

Post by manev »

loop wrote: ...Prijon (право, карбоново, жълти лопатки)...
... НЕ!!! :) ЩО ??? ...питай вносителя щи каже ;) ... як си за тоя черпак
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Post Reply