Импрегниране на сух костюм - как ?

Статии, полезни съвети и обяви

Moderator: vandobrev

ged
Posts: 4
Joined: 30 Sep 2013, 00:18

Импрегниране на сух костюм - как ?

Post by ged »

Здравейте,
купих си на вторичния пазар сух ( полу сух или туристически ) костюм от две части.
Казвам полусух, защото само на ръцете има мембрани, а на краката и врата има широка гумирана лента под плата,
която се прибира максимално плътно и се залепва посредством велкро.

Вече влизах 2 пъти с костюма във вода ( втория път в бяла вода) и забелязах, че водата попива през определени места в материята а втория път направо си бях мокър. На места водата се стича като по найлон, на места просто попива и съответно мокри бельото, а когато си във водата в бързея, предвид скоростта и налягането - все едно си с пижама във вир.

Явно по някаква причина материята е загубила свойството да отблъсква водата и попива.

Има малка лепенка с описание от какви материи е направен костюма, и те са:

на панталона - 100% licra(spandex)
на якето - 61% polyester
- 30% fibra poliam / polyamide / nylon
- 9% elasthan/ spandex
( странно, защото какъвто е плата на якето, такъв е плата на панталона, а вода просмуква само панталона ) на ръкавите има емблема shock wave, което предполагам не е марката ...

Костюма искам да го ползвам за бели води и ми трябва наистина да бъде сух за да задържа топлината.

Как мога да направя дълбоко импрегниране на материята за да не пропуска вода и когато плувам в бързеите ?

( второто нещо, което ще искам да направя е да зашия/залепя мембрани за краката и врата, като за краката ще бъдат най-големите мембрани за ръце, така че ако знаете с каква игла и конци се шият мембраните за да не се разцепва гумата - споделете )
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Импрегниране на сух костюм - как ?

Post by greenhorn »

Това с велкрото и непромокаемостта може да го забравиш - няма такова нещо:)
А маншоните за врат - не е ли по-добре да ги залепиш? Ако ще ги шиеш то после си вземи подлепваща лента, в Посейдон във Варна продават, но не съм сигурен с шиене, че става.
ged
Posts: 4
Joined: 30 Sep 2013, 00:18

Re: Импрегниране на сух костюм - как ?

Post by ged »

на ръцете гледам че е шито. измислил съм как да го направя и на краката, но това ми е проект "зима" по важно ми е да го импрегнирам много хубаво. гледах препаратите за импрегниране на текстилни материи на автомобилните гюруци ... имаше един на SONAX който се нанася като вакса и някак си по ми вдъхва доверие от тези в половеризираните спрейове. Ако никой не си е импрегнирал сухия костюм, някой да си е импрегнирал гюрука ?
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Импрегниране на сух костюм - как ?

Post by minimiro »

По-скоро, не се занимавай с глупости, ми вземи си купи направо един сух костюм... не полусух, не частично мокър, ами сух... всичко останало е ташак.
Ше плескаш, ше мажеш, я някоя химия ше прее*е материята, я някъде няма да е добре импрегниран и пак ше тече......
А зимата в 1-2°С вода, да установиш че си мокър като патка е крайно неприятно... Вариант 2, земи си едно неопренче, обличаш си го под костюма поне няма да мръзнеш....
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Импрегниране на сух костюм - как ?

Post by anastas_peykov »

Туй дет си го взел е нещо друго, да не е някой термооблекло. Външните дрехи за водни или полуподводни спортове са направени от други материали. Кви са тия ликри , еластани, полиестери....от туй се прай термобельо дето основната му задача е да пропуска водата.
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Импрегниране на сух костюм - как ?

Post by greenhorn »

A, верно това с ликрата е странно. Хубавите якета и костюми са от няколко слоя, конкретно тези, които сме си взели от Варна са 4 пластови, мисля, че typhoon бяхе едни от първите с 4 пласта, повечето са 3.
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Импрегниране на сух костюм - как ?

Post by minimiro »

Отделно, сухите ни костюми не са като мушама, водата не се пързаля от тях, мокрят си се. Въпроса е че на вътре не пускат водата, и ако вярваме на обясненията са с някаква мембрана, сигурно е вярно щото не се чувствам вътре като в собствен сос.... А запечаташ ли го твоя с некви импрегниращи истории смятай вътре ше плувнеш като копърка в консерва :)
ged
Posts: 4
Joined: 30 Sep 2013, 00:18

Re: Импрегниране на сух костюм - как ?

Post by ged »

Има шанс и вие да сте прави, но пари за нов костюм няма. Ако имаше нямаше да си взимам от вторичния пазар. Ако някой има излишен сух костюм, може да ми го подари, иначе продължавам с опитите този да го превърна в такъв :)

Има ли някой в България който шие сухи костюми на нормални цени ?

Ще направя снимки на костюма и ще го пусна довечера да го видите. ще пробвам и с прапаратите за импрегниране на гюруци, защото имат и UV защита.
Колкото до потенето... и сега излизам леко влажен от костюма, но като влязох в струма все едно някой ми беше сложил орехчетата на менгеме и забиваше хиляди иглички ... то е ясно, че ако не постигна нищо и го прецакам ще влизам в него с неопрен, само където ставам малко трудно подвижен.
User avatar
minimiro
Posts: 798
Joined: 30 Jan 2009, 01:10
Location: Варна
Contact:

Re: Импрегниране на сух костюм - как ?

Post by minimiro »

През цялото време ти май не схвана, че 99% от каякарите в БГ дето ползват сух костюм, са с така наречения вторичен от теб ;)
втора ръка.... му викаме ние.
Във Варна, в магазин Посейдон внасят и продават 4 слоини Typhoon, цели, включая с чорап отдолу на крачолите. Със силиконови маншони на китките и врата, с двоен кат на кръста, за шприца... от това по-по здраве му кажи.
Недей съсипва костюма. По-добре го продай. Туристи бол. Добави малко лев и си вземи асъл сух костюм....

П.С. Забравих цената на костюмите.... 200 пари в магазина
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Импрегниране на сух костюм - как ?

Post by greenhorn »

И да добавя към Миро (мини;)), че са изпробвани и в зимни условия, в река, и се справят ок.

п.с. Абе Миро, тези от Посейдон кога ще се сетят да ни подарят по един нов, за добрата реклама, ммм ;)?
Post Reply