Туристи и програми

Реки, описания и статии

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Туристи и програми

Post by manev »

що щеш бре .. тамън си отворих една леканоШка ... нема да пиша повече обещавам ;)
Подготвям си платформата за импийчмънт в момента
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
DIDO VN
Posts: 33
Joined: 14 May 2009, 16:31
Location: varna

Re: Туристи и програми

Post by DIDO VN »

Тези застраховки за походите би трябвало да са желателни,а не задължителни. Защо трябва да имам застраховка в деня на похода при положение,че във всичи останали дни мога да си греба по същите места и без такава? Не казвам,че е лошо човек да се застрахова,но всеки сам трябва да реши дали да го направи. Задължителните неща никога не съм ги харесвал:) Да не говорим,че последния път като се застраховах ми задаваха тъпи въпроси от сорта на "Това каяк под вода или над вода се практикува?" и трябваше да давам отговори като "Предимно над!" :D
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Туристи и програми

Post by graf_bezuhoff »

Българският турист гребе сам. Всеки гребе с неговото си темпо. Това е неговото мото. Тази критика отправям както към лидерите на този прекрасен спорт, така и към техните последователи, явно взели ги за пример. Не ме разбирайте погрешно. Уважавам дълбоко всеки един от тях и съм се убедил в личностните им качества в не един рискован момент. Но фактът си е факт. Ако си случайно присламчил се новобранец, като мен, и докато успяваш да ги следваш, получаваш всички необходими грижи и напътствия, дори и помощ. Но, ако по някаква причина си изостанал, отговорността си е твоя. И се оправяш сам.
Разбира се, получил си нужните предупреждения навреме за препятствията. И трасетата са леки за тях. Но ако за мен не са? Ако, въпреки всичко направя някоя елементарна грешка? Бедствам си тихо и, ако стигна лагера, получавам загрижени потупвания по рамото.
Цяло щастие е, че сериозни инциденти се случват рядко и евала на новобранците, че оцеляват! Но нещата си продължават по същия начин дори и след тези инциденти, със снизходителна усмивка и съчувствие.
Вярно, никой не е длъжен да е бавачка на всички случайни и понякога никому непознати хора, присъединили се към походите. Защото, колкото организацията по тези походи да е минималистична от страна на организаторите, толкоз каякарското племе е разюздано и всеки си има свое мнение кога да тръгне и как да се влачи. Но има и разни индивиди, които, бидейки новобранци, са склонни да спазват всякаква форма на дисциплина и ред, в името на собственото оцеляване и добро прекарване на времето. Те страдат покрай липсата на организация в организаторите и липсата на организираност в участниците. И колкото по-популярен става този спорт, толкова ще зачестяват инциденти точно с тези новобранци, които са за първи път в каяк, за първи път в този каяк, или за първи път на тази река.
Не ме разбирайте погрешно, далеч съм от съвършенството, за което пледирам. На последния поход, в който участвах, се оказах в доста странна и нова за мен роля - на лидер на малката групичка мои спътници. През цялото време се чудех да бедствам ли, защото съм новобранец на тази река и въобще за пръв път с тази лодка в река, или да оказвам нужното внимание на разпокъсаната и объркана не по-малко от мен група. Или, понеже гледам, че се оправят, да ги зарязвам да вървят напред и да събирам като стадо всички изоставащи и по-бедстващи от мен, само защото вярвам, че сам не трябва да остава никой, независимо от степента си на умение. Ясно е, че често не взимах най-правилното решение, дано няма сърдити.
Колкото до наредбите, писани в "постсоциалистически" бюрократичен стил, честно казано чета само частта с етапите, а документ за нищо никой досега не ми е поискал, освен от време на време някой "финикийски" :mrgreen:. Да си направя застраховка си е мой ангажимент и желание, а документ, че мога да плувам 50 м имам издаден в 1-ви клас. Дано да важи!
Независимо какво пише в измислените наредби, походите се правят от хората и точно в хората и техния манталитет и подход към организирани мероприятия има много неща, които да се променят и подобрят. Това е моята препоръка както към организаторите, така и към участниците.
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Туристи и програми

Post by anastas_peykov »

Няма значение дали в похода се включват начинаещи или напреднали , за всчки има място на там. Ако реката е почистена и обезопасена, ако се спазват правилата и инстукциите, ако има организатори на място сред които има опитни екипирани хора които да приложат тези правила на практика, мисля че няма да има проблем. Аз нямам кой знай какъв опит с реките но мисля че така седят нещата.
User avatar
sto100jan
Posts: 337
Joined: 10 Dec 2007, 15:59

Re: Туристи и програми

Post by sto100jan »

Сега.... Това е така , но както и да е ... :D И ако е по-така , може да стане и повече ... :mrgreen: А пък , ако съвсем така вземе да стане , може пък и всичко да стане , в края на краищатата , но все пак - както и да е ! :mrgreen:
Но ! - пък нищо и не се знае , все пак :mrgreen:
Svetlio
Posts: 194
Joined: 05 Dec 2007, 21:07

Re: Туристи и програми

Post by Svetlio »

А
User avatar
sto100jan
Posts: 337
Joined: 10 Dec 2007, 15:59

Re: Туристи и програми

Post by sto100jan »

Ех , Светльо , само ти ме разбра , и то погрешно . :mrgreen:
Svetlio
Posts: 194
Joined: 05 Dec 2007, 21:07

Re: Туристи и програми

Post by Svetlio »

Е да де да ама да
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Туристи и програми

Post by graf_bezuhoff »

Нищо не ви разбрах. Ако не е спам, моля, пояснете или напишете начисто. :shrug:
User avatar
sto100jan
Posts: 337
Joined: 10 Dec 2007, 15:59

Re: Туристи и програми

Post by sto100jan »

Е кое не му е ясното , бе Ваше Сиятелство - това е така , но както и да е - от това по-ясно - здраве му кАжи :mrgreen:

Спамим си , Чавдаре , спамим си :-)
Post Reply