Проблем "Рибарски мрежи"

Реки, описания и статии

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

Post Reply
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Проблем "Рибарски мрежи"

Post by greenhorn »

Привет на всички! Днес си спретнах маршрут Балчик - Албена - Балчик, сравнително късно, след 19 часа. На отиване към Албена минах край 4 даляна(таляна), като три от тях бяха много добре и ясно обозначени, вечер имат и мигащи светлини по тях. Обаче последният беше много анонимно-криминален, добре че му видях малките плувки или каквото там се нарича. Намерих място, където беше потопен и минах, но можех спокойно да се натреса. Цялата история ме кара да задам тези въпроси:

При положение, че няма изкачане над водата на мрежи, дали в крайна сметка няма да мина без проблем? Въжето, носещо мрежата, е на повърхността - предполагам мога да се плъзна над него. Достраша ме да пробвам.
Някой заплитал ли се е в такива таляни? Да сподени опит, предполагам ако имам нож и да се заплета бих рязал и ще се оправя...
Дали са фиксирани, и съответно обявени някъде - в ДИК или в друга институция, дали мога да си намеря карта на такива места?
User avatar
DIDO VN
Posts: 33
Joined: 14 May 2009, 16:31
Location: varna

Re: Проблем "Рибарски мрежи"

Post by DIDO VN »

Ето една снимка на далян,на която ясно се вижда какво точно представлява.Има най различни конструкции,но в общи линии всички изглеждат така.
http://mmmmmmmmm.blog.bg/photos/9500/or ... ozopol.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Като заобикаляш такива съоръжения първо трябва да видиш дали започват непосредствено от брега.Някой са така направени,че не може да се мине между тях и брега и трвбва да се заобиколят от другата страна.

Преди няколко години беше станал един инцидент и от тогава затегнаха положението с обозначаването и сигнализацията,но все пак не трябва да се разчита само на това.По добре е да се стои далеч от даляните особено в по бурно и ветровито време.
http://www.dnes.bg/print.php?id=10805" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.segabg.com/online/new/articl ... 5&id=00010" onclick="window.open(this.href);return false;
Рязането на мрежите с нож го прилагай само в краен случай,за да не се окажеш в недружелюбната компания на беззъби рибари,с татуирани котви и русалки :D
User avatar
greenhorn
Posts: 442
Joined: 11 Apr 2010, 10:54
Location: Троянско

Re: Проблем "Рибарски мрежи"

Post by greenhorn »

Дамм, интересни статии и случки. Аз преминах през 3 много добре обозначени даляна, със видни големи шамандури, и с достатъчно място между даляна и брега за преминаване. Но се озорих с един до Албена, четвърти далян, който нямаше никава маркировкя явна, и от леките вълнички едва се виждаха едни малки плувки, които го държаха горе. Изцяло потопен беше, но стигаше до повърхността. Минах на едно място, където нямаше плувки, видях, че мрежите са на около 50 см под вода там, явно са потънали. Като цяло не се вижда и май ще се обадя в Балчик за него, поне да го маркират по-добре. Докато си гребях профучаха джетове от Албена с някакви младежи, чужденци - ако се заплетат при тяхната скорост щяха да литнат здраво.
Post Reply