Връзване на гребло и екипировка към каяка

Реки, описания и статии

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Връзване на гребло и екипировка към каяка

Post by rimohit »

Много хубава тема пичове....
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Връзване на гребло и екипировка към каяка

Post by anastas_peykov »

За бързи води или на вълни по добре да не е вързано щот май може да се обесиш. Мойто гребло е вързано винаги и в прибой на морето като съм се качвал и слизал от лодката много често съм си оплитал я крак я нещо друго в туй въже. Но пък съм чувал че сърфистите се връзват за дъската за да не я загубят. Незнам как при тях седи въпроса с безопасността. Но за туризъм трябва трябва да се върже греблото. Особенно ако си със ситонтоп защото при него има резон цялата тая кондика. Аз имам навика да пускам греблото във водата за да ми са свободни ръцете я за снимане с фотоапарат , я за ядене или пиене , я за нещо друго. Ако не е вързано пуснеш ли греблото в море или река моментално го отнася течението. Не случайно се продават такива вързалки и като гледам са доста скъпи , неоснователно според мен.Особенно ако влизаш сам , което от гледна точка на сигурността не трябва да се прави , връзването на греблото е задължително. Едно резервно разглобяемо гребло също никога не е излишно, но пък багажното място винаги е кът. Мога да ви дам за пример себе си. Пред месец се цопнах във водата на Камчия по погрешка. Бях сам , без неопрен , гол по плувки , със жилетка. Качването ми на каяка стана за секунди. Дори не усетих и студ. Като се качих на лодката просто си придърпах греблото с въжето и си потеглих. Не ми се мисли ако течението ми беше отнесло греблото какво щях да правя. За мен греблото и каяка са две неразделни и неделими неща от които има смисъл само ако са едно цяло.
rimohit
Posts: 324
Joined: 11 Jul 2008, 16:39
Location: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Връзване на гребло и екипировка към каяка

Post by rimohit »

Аз заставам изцяло зад Наско. При влизане и излизане в море при прибой задължително се откопчава (развързва, разлепва )
почетен член "вся остальная непиювшая сволочь..." :D
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Връзване на гребло и екипировка към каяка

Post by graf_bezuhoff »

За тази цел се продават вързалки за гребло с късащ се шнур - т.нар. shock cord. Изглежда като шнура на телефонната слушалка. Идеята е при силно дръпване - при прибоя например - въжето да се скъса, за да не направи повече бели.
Иначе вързаното гребло, освен че е нещо, за което да се хванеш, когато изпаднеш, а лодката се отдалечава, също така служи донякъде и за спирачка на бягащата лодка.
Моето въже за греблото го държа по-късо - достатъчно за да греба без да ме ограничава, но и да не ми се оплита. Въпреки това винаги може да ме цапардоса ;)
User avatar
sto100jan
Posts: 337
Joined: 10 Dec 2007, 15:59

Re: Връзване на гребло и екипировка към каяка

Post by sto100jan »

Мда , на който не му се дават кинти за специалните връзки за гребла , може да ползва ластично въже 5мм от Бриколаж . Лесно се връзва и развързва .
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Връзване на гребло и екипировка към каяка

Post by anastas_peykov »

Има един колега от рибарския форум беше показал как си прави тия връзки. Та взима една корда от тример за косене на трева , навива я на една пръчка, вари я 5 минути и после я потапя във студена вода и става спирала като кабел от телефон. Направо става оригинал-легал. С една кора да 5 лева ще направиш 10 вързалки. Щях да ви пратя линк към темата но снимките му нещо ги няма.
Image
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Връзване на гребло и екипировка към каяка

Post by manev »

sto100jan wrote:Мда , на който не му се дават кинти за специалните връзки за гребла , може да ползва ластично въже 5мм от Бриколаж . Лесно се връзва и развързва .
Така може да бъде сигурен че ако го закъса като Графа на Тасос, ще може да си направи пражка и да трепе делфини за прехрана :mrgreen:
Идеята за изработката на шнура е добра, но навсякъде чета за проблеми с омотаването. В крайна сметка ако те пипне прибоя и си оплетеш крака в това въже ще си навлечеш доста проблеми. Не ги гледайте сърфистите, мисля че и тяхния шнур има отцепка. Сърфа все пак тежи много малко спрямо каяците и сит он топовете. Греблото не е котва и не бива да разчиташ да се дърпаш за него за да се добереш до каяка. Има го и другия момент че ако докато плющиш някви сандвичи или снимаш и си го хвърлил във водата може да се закачи на някой камък или корен и тогава ще стане интересно. Виждал съм по някои лодки специални приставки на които да закачиш греблото отстрани на лодката докато ти трябват ръцете за нещо друго. Мисля че по рибарските сит он топове го има...
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Връзване на гребло и екипировка към каяка

Post by anastas_peykov »

Тая приставка се ползва само ако няма да ползваш греблото дълго време , примерно като ловиш риба. Като идеш на прибоя тая вързалка се разкача от каяка и ако е хубава трябва да се свие и да стане максимум една педя или две. При такава дължина няма как да се оплетеш. Някои си закачат вързалтата за себе си. По някога си заклещвам умишлемо греблото за някой клон или го забивам между камъни в реката , играе ролята на котва. Тука става въпрос само за туризъм, някой да не тръгне да ги експериментира тия неща в бързи води :)
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Връзване на гребло и екипировка към каяка

Post by graf_bezuhoff »

При всички случаи, ако останеш в съзнание, винаги трябва да имаш нож под ръка - най-добре на изпробвано място по жилетката.

Чичо Манчо, никога не бих посегнал на делфини - дори само заради легендите за спасени от стада делфини моряци. Фактът, че на Тасос делфините не се появиха, може би означава просто, че е щяло да ми се размине и са гледали отстрани без да се намесят...
Post Reply