Връзване на гребло и екипировка към каяка

Реки, описания и статии

Moderators: graf_bezuhoff, vandobrev

User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Филми

Post by anastas_peykov »

kayaso wrote:
milenishte wrote:Случайно попаднах на това филмче:

http://vbox7.com/play:6f5d9dea

настрана интересното бедстване, при това без каска :) ама каква е тази река?

най-интересното е как си пусна лодката, погледа малко и тогава се сети, че е по-добре да се държи за нея...
На Краси два пъти съм му гонил греблото. Абе що не си връзвате греблата за каяците. Туй са две неразделни неща.
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Филми

Post by graf_bezuhoff »

За разлика от туризама, в бързите води всеки предмет извън кокпита е извънредно опасен - включително и греблото, не се знае как ще те завърти водата и кое откъде ще те млатне, затуй греблото е откачено, за да не те хлопне в мелето или да не те удуши връзката.
User avatar
anastas_peykov
Posts: 386
Joined: 25 May 2009, 18:02
Location: Варна
Contact:

Re: Филми

Post by anastas_peykov »

То всичко си е опасно. Но ми се струва че ще те заболи повече ако се набучиш челно на някой камък отколкото на греблото ама както и да е. То и май няма смисъл да е вързано щото ти ако излезеш от каяка , качване обратно в тая бърза вода е невъзможно и следователно гребло не ти трябва.
За туризма особенно като си на ситонтоп е задължително да се върже щото там много често се пуска греблото. Като се обърнеш ако е спокойна водата качването обратно там става за секунди , за ситина малко пове време трябва но и ако нямаш гребло или трябва да се чудиш какво първо да гониш каяка или греблото просто се губи сислъла усилието да се качиш обратно в лодката. Затова е хубаво да се върже.
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Филми

Post by Pecata »

Анастасе, не забравяй че съществува и ескимоско!
Недей да говориш небивалици!
А не забравяй, че Живко направи ескимоско с бананката!
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Филми

Post by manev »

Неписано правило е да се избягва връзването на каквото и да е от екипировката. Може би не се изразявам правилно, но не е желателно да имаш по тебе неща които могат да се закачат някъде и нямат възможност да се откачат бързо. При бързите води много често в опита си да си спасим екипировката сме способни да се претрепем, което е глупаво. При Туристическия вариант на каяка не разбирам защо трябва да връзваш греблото при условие че то плува и няма да потъне ако го изпуснеш. С групата с която ходим по реките сме намерили решение на проблема с загубата на греблото. Снабдили сме се с разглобяемо гребло и в последно време наличието му се наложи като задължителна част от екипировката. В крайна сметка всеки си решава за себе си, но аз не бих вързал нищо от екипорвката си ...
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
User avatar
graf_bezuhoff
Posts: 1091
Joined: 22 Apr 2008, 13:40
Location: София

Re: Филми

Post by graf_bezuhoff »

manev wrote:При Туристическия вариант на каяка не разбирам защо трябва да връзваш греблото при условие че то плува и няма да потъне ако го изпуснеш. С групата с която ходим по реките сме намерили решение на проблема с загубата на греблото. Снабдили сме се с разглобяемо гребло и в последно време наличието му се наложи като задължителна част от екипировката. В крайна сметка всеки си решава за себе си, но аз не бих вързал нищо от екипорвката си ...
Еми, как да ти кажа. За туриста е най-лесно като си почива на 25-ия километър, да пусне греблото във водата без да се замисли (вместо да го подсигури по друг начин), после докато пие вода или се ровичка в багажа за някоя щуротия - и то е отплавало нанякъде. Примерно. Вързаното гребло те спасява от собствената глупост или разсеяност.
Връзването е особено болезнена тема при ситонтопа, където целият ти багаж е отгоре в насипно състояние, понеже нямаш багажни отделения. И би било особено неприятно при едно обръщане да си попилееш всичко и да се чудиш кое по-напред да спасяваш - себе си ли, греблото ли, багажа ли да събираш (ако се носи по повърхността) или да го гледаш как се отправя към дъното. Т.е. с връзването на всички гребла, торби, бидони, бурета, каци и подобни, при инцидент мислиш само за себе си.

Но съм абсолютно съгласен, че в бързи води тактиката трябва да е напълно противоположна или поне - каквото е вързано, да е вързано вътре в лодката и то така,че да няма никакъв шанс да се оплетеш в него или да те удари. Не вярвах, че любимият ми бидон може да се държи така непредсказуемо в келеша, но се наложи коренно да преосмисля горния факт.

И за резервното гребло започвам да се замислям.
User avatar
sto100jan
Posts: 337
Joined: 10 Dec 2007, 15:59

Re: Филми

Post by sto100jan »

Ами връзва се при туризъма . Даже се продават специални връзки с карабинер и ластично въже за гребло , ,,кравешка опашка" им викат http://www.trademe.co.nz/Sports/Kayaks- ... 164660.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Аз лично , като упражнявах качване в каяка на вълни , установих , че ако не е вързано , буквално за секунди отшумява далече , и е абсолютно невъзможно да го стигнеш гребейки с ръце .
User avatar
genius
Posts: 698
Joined: 09 Feb 2008, 13:07
Location: София
Contact:

Re: Филми

Post by genius »

Самоудавници :))))
Стоене бре, това е за бърза вода и не е да си връзваш греблото с него, макар че карабинера обикновено е с размер да можеш да го закачиш на гребло. Това е за да гониш на некое приятелче лодката или греблото и пак е с огромни условности, кога да го ползваш и кога не.
Поради граматически неуредици, мнението на потребителя не може да бъде показано.
User avatar
Pecata
Posts: 412
Joined: 02 Nov 2008, 19:16
Location: Varna, E-mail: pecata70@gmail.com, Skype: petar__popov
Contact:

Re: Филми

Post by Pecata »

http://kayak.jacques-lemans.bg//view_product.php?id=59" onclick="window.open(this.href);return false;
Ето другари как се ползва това, но е само за туризъм!!!
User avatar
manev
Posts: 2925
Joined: 05 Dec 2007, 21:04
Location: София
Contact:

Re: Филми

Post by manev »

sto100jan wrote:Ами връзва се при туризъма . Даже се продават специални връзки с карабинер и ластично въже за гребло , ,,кравешка опашка" им викат http://www.trademe.co.nz/Sports/Kayaks- ... 164660.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Аз лично , като упражнявах качване в каяка на вълни , установих , че ако не е вързано , буквално за секунди отшумява далече , и е абсолютно невъзможно да го стигнеш гребейки с ръце .
Лентата която показва Стоян е за Бързи води и е къса за да връзваш греблото на нея. Освен това ти трябва и жилетка която е с предвиден колан за закачането й, както и отцепваща катарама...
Image
Мойта жилетка също има такава лента и до сега само веднъж ми се е налагало да я отцепвам. Може и никога да не ти се наложи да я ползваш но много по спокойно се чувстваш когато знаеш че можеш да се отървеш от "товара"
сърцат Jumper ... член на "предателски кръг"- Кольо Варварина
Post Reply